Dwa w jednym

Krótki opis programu przeznaczonego dla pracowni kartograficznych i biur projektowych, system umiejętnie łączy grafikę wektorową z bitmapami

Większość szefów biur projektowych, kartograficznych lub geodezyjnych staje przed problemem wyboru komputerowego narzędzia wspomagającego ich prace. Z jednej strony potrzebują programów graficznych do obróbki zeskanowanych map i planów dużych formatów, a z drugiej – aplikacji do tworzenia rysunków wektorowych. Alternatywą dla dwóch pakietów może być SuperEdit firmy Tessel Systems. Program pozwala dokonać kompleksowej obróbki dokumentów skanowanych (czyszczenie, obracanie, skalowanie, wycinanie, kalibracja) oraz przygotować nowe rysunki wektorowe. Zastosowanie takiego zintegrowanego środowiska graficznego może znacznie przyśpieszyć poszczególne etapy tworzenia dokumentacji geodezyjnej czy też map numerycznych. Przyjrzyjmy się zatem temu programowi.

W skład pakietu wchodzi jedna płyta CD oraz dość pokaźnych rozmiarów podręcznik użytkownika. Na płycie oprócz „właściwej” aplikacji można znaleźć instrukcję do pakietu, zapisaną w formacie PDF, oraz wersje demonstracyjne innych aplikacji Tessel Systems – są nimi CADRaster, HyperDoc oraz SuperView.

Edycja hybrydowa wektorowo-rastrowa opiera się na dokumencie złożonym z wielu plików rastrowych i wektorowych edycja hybrydowa

SuperEdit potrafi pracować w trzech różnych trybach: z pojedynczymi rysunkami rastrowymi, z pojedynczymi rysunkami wektorowymi lub w trybie hybrydowym. Podczas obróbki pojedynczych obrazów liczba i rodzaj funkcji udostępnianych przez program jest uzależniona od rodzaju rysunku. I tak na przykład pracując z obrazem bitmapowym, zobaczymy, że uaktywnione są tylko opcje charakterystyczne dla aplikacji wyspecjalizowanych w przetwarzaniu obrazów rastrowych. Podobnie jest w trybie wektorowym. Można zatem powiedzieć, że w zależności od rodzaju wczytanego rysunku mamy do czynienia z innym narzędziem.

Najciekawszym trybem jest tryb hybrydowy rastrowo-wektorowy. Pracujemy wówczas z tzw. dokumentem złożonym (TCD). Składa się na niego dowolna liczba obrazów rastrowych oraz podkładów wektorowych. Obrabianie takiego dokumentu przypomina pracę z warstwami w popularnych programach graficznych. Należy zaznaczyć, że w przypadku SuperEdita warstwa może być obrazem dowolnego typu – wektorowym lub rastrowym. Po uaktywnieniu trybu hybrydowego możemy korzystać z wszystkich funkcji programu (oczywiście część z nich dotyczy tylko poddokumentów-warstw wektorowych, a część – rysunków rastrowych). Gotowy rysunek może zostać przeniesiony na papier za pomocą dowolnego urządzenia drukująco-plotującego.

Główną zaletą programu jest mnogość obsługiwanych formatów graficznych (TIFF, GIF, PCX, BMP, RLE, DMI, ITI, CALS, VIDAR, DCX, CIT, RLC). Jeśli chodzi o dołączanie plików wektorowych do projektu, to istnieje możliwość skorzystania z plików DWG, DXF oraz HPGL. Niestety, podczas pracy w trybie hybrydowym da się edytować tylko zbiory z grafiką wektorową zapisane w „wewnętrznym” formacie programu.

wielopunktowa kalibracja mapPo wielopunktowej kalibracji map SuperEdit pozwala uzyskać dokładny raport na temat przeprowadzonych transformacji

Program SuperEdit dostarcza podstawowych narzędzi do tworzenia własnych rysunków wektorowych – zatem jeśli zajdzie potrzeba, posłuży jako nieskomplikowany system CAD. Można rysować linie, okręgi, prostokąty, linie łamane, elipsy i wiele innych obiektów oraz dowolnie je obrabiać (skalować, kopiować, obracać itd.). Poszczególne obiekty można grupować i łączyć w bloki. Rysunki wyeksportujemy do formatu DXF lub wygenerujemy z nich obrazy rastrowe.

W przypadku edycji obrazów rastrowych program też jest za co pochwalić. Aplikacja umożliwia jednoczesną pracę na wielu obrazach monochromatycznych lub kolorowych. Jedną z najważniejszych funkcji aplikacji jest kalibracja rysunków rastrowych. Operacje kalibracyjne mogą być realizowane przy wykorzystaniu pięciu metod numerycznych: Helmerta, liniowej anizotropowej, biliniowej, bikwadratowej oraz bikubicznej.

Oprócz kalibracji SuperEdit pozwala na przeprowadzenie innych operacji, jak na przykład usuwanie drobnych plamek i zanieczyszczeń w rysunku rastrowym, czyszczenie jego marginesów, usuwanie niepotrzebnych obszarów, skalowanie, obrót itp. Program pozwala także skorzystać z lupy rastrowej i śledzić linie rastrowe.

Interfejs aplikacji jest standardowy: znajdziemy palety narzędziowe, które można dowolnie przemieszczać i zakotwiczać. Dzięki temu przystosujemy program do własnych przyzwyczajeń.

w skrócie
SuperEdit 2.0
Wymagania: PC 486; 32 MB RAM; Windows 9x/NT 4.0; ok. 20 MB na dysku
plusduża liczba obsługiwanych formatów zapisu grafiki
plusmnogość narzędzi edycyjnych
plusmożliwość obrabiania dokumentów złożonych (TCD)
plusfunkcja kalibracji obrazów rastrowych
minusbłędy w polonizacji pakietu i usterki w systemie Pomocy
Producent: Tessel Systems, USA, http://www.tessel.com/
Dostarczył: Inter-Design, Warszawa, tel.: (0-22) 815 34 84, faks.: 613 37 69 e-mail: [email protected], http://www.interdesign.com.pl/
Cena: ok. 4900 zł

Jednym z niedociągnięć pakietu jest stosowanie niestandardowych terminów w spolszczonym menu, np. Zapamiętaj, Zapamiętaj jako lub Nastawa drukarki. Z punktu widzenia użytkownika o wiele lepsze byłoby użycie nazw poleceń stosowanych w większości aplikacji Windows.

W pliku pomocy widać także kilka potknięć – w spisie treści widnieje na pierwszej pozycji tytuł „Title Page”, natomiast reszta odnośników jest już przetłumaczona na język polski. Mowa tutaj jednak o błędach natury estetycznej, nie zaś funkcjonalnej i nie każdy zwróci na nie uwagę.

SuperEdit oferuje sporo funkcji specjalistycznych, niezbędnych podczas wykonywania prac w biurach kartograficzno-geodezyjnych. Można śmiało stwierdzić, że aplikacja jest naprawdę dobrym produktem jak na pakiet typu „wash and go”. Za dość rozsądną cenę otrzymujemy wydajne narzędzie do obróbki zeskanowanych materiałów – map, planów i projektów. Nabywca aplikacji dostaje zarazem do dyspozycji prosty system CAD, który może być stosowany do rozmaitych prac w biurach projektowych.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.