Gigabajty na talerzu

W laboratorium CHIP-a przetestowano 69 dysków twardych pracujących na magistrali EIDE oraz SCSI

Coraz większa prędkość wirowania talerzy, silniejsze upakowanie przechowywanych na nich informacji oraz szybsze interfejsy komunikacyjne – tak w skrócie przedstawić można współczesne dyski twarde. Jak wspomniane cechy wpływają na wydajność tych urządzeń?

Nieustanny postęp w przemyśle komputerowym to – oprócz coraz doskonalszych rozwiązań sprzętowych – również gwałtowny rozwój wciąż zwiększającego swą objętość oprogramowania. Współczesne aplikacje użytkowe, szczególnie te o nazwach z końcówką „98” lub „2000”, bardzo intensywnie korzystają z efektownych, choć zazwyczaj mało praktycznych „upiększeń”: elementów graficznych, animacji czy wysokiej jakości dźwięku. Ze względu na bogatą oprawę audiowizualną wymagają one – obok szybkiego procesora i dużej ilości pamięci RAM – coraz większej przestrzeni na dysku twardym. W kwestii wymagań sprzętowych nie tylko nie ustępują, ale wręcz wyprzedzają je współczesne gry, zajmujące nierzadko po kilka płyt CD. Na dodatek najnowsze programy rozrywkowe coraz częściej instalują na dysku twardym setki megabajtów „niezbędnych” danych. To wszystko oczywiście dla dobra użytkownika, który musi – chcąc nie chcąc – zapewnić im miejsce na „twardzielu”. Poza systemem operacyjnym, aplikacjami użytkowymi i grami należy również znaleźć miejsce na dokumenty wchodzące w skład realizowanych przez nas projektów oraz na wszelkiego rodzaju archiwa, choćby zbiór ulubionych plików MP3.

Nawet krótka analiza wymagań stawianych współczesnej pamięci masowej pozwala wysunąć jeden wniosek: niezależnie od sposobu wykorzystania komputera posiadanie dużego i szybkiego dysku twardego przestaje być już luksusem, staje się za to warunkiem koniecznym do wygodnego wykorzystania możliwości współczesnego oprogramowania. Aby ułatwić wybór optymalnego dla naszych celów „twardziela”, przetestowaliśmy 67 modeli EIDE i SCSI najpopularniejszych producentów.

—-

Internet
Opisy dysków twardych:
http://www.storagereview.com/ Ustawienia zworek urządzeń: http://www.thetechpage.com/cgi-bin/default.cgi Technologie pamięci masowych: http://ds.pennwellnet.com/home/home.cfm Na dołączonym do tego numeru CD-ROM-ie w dziale Hardware | Dyski twarde znajdują się programy do zarządzania trybem pracy dysków EIDE

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.