Kult trzech wymiarów

Nowe tendencje w dziedzinie prezentacji obiektów trójwymiarowych w Internecie

Jeszcze dwa lata temu Cycore była nikomu nieznaną szwedzką firmą. Założone w 1996 roku, specjalizujące się w tworzeniu aplikacji graficznych, przedsiębiorstwo zdobyło światową sławę, gdy podczas targów Comdex Fall 98 jego produkt o nazwie Cult3D został zakwalifikowany do finału konkursu Best of Comdex w kategorii „Najlepsze Oprogramowanie Internetowe”.

Cult3D to technologia umożliwiająca publikowanie na stronach WWW obiektów przestrzennych, które na komputerach internautów są renderowane w czasie rzeczywistym, i to bez wykorzystania jakiegokolwiek akceleratora graficznego. Obiekty Cult3D uwzględniają oświetlenie, przezroczystość, możliwe jest też pokrycie ich realistycznymi teksturami czy wzbogacenie o efekty dźwiękowe. Od niedawna można je także dodawać do plików PDF, konstruowanych za pomocą Adobe Acrobata. Przeglądanie dokumentów odbywa się w dokładnie taki sam sposób jak stron WWW – z tą różnicą, że jako przeglądarki używa się Acrobat Readera.

Niewątpliwą zaletą komponentów Cult3D jest ich interakcyjność. Oglądane przy użyciu przeglądarki WWW lub Acrobat Readera obiekty mogą być obracane, powiększane lub przesuwane. Użytkownik dzięki tym możliwościom będzie w stanie np. pilotować wirtualny samolot, oglądać ze wszystkich stron zegarek czy też zobaczyć, jak funkcjonuje palmtop.

Rozmiar plików Cult3D jest stosunkowo niewielki. Wbudowany mechanizm kompresji powoduje, iż gotowe elementy zajmują od 20 do 200 KB. Ważne jest również to, iż obiekty można „uruchamiać” nie tylko na nowoczesnych maszynach. W podobny sposób będą one prezentowane na pececie z procesorem Pentium III i komputerze „napędzanym” przez układ 486. Projektanci nowego standardu zadbali również o to, by był on „odczytywalny” w najpopularniejszych systemach operacyjnych – dostępne są stosowne wtyczki dla Internet Explorera i Netscape Navigatora pracujących pod kontrolą Windows 9x/NT, MacOS, Linux, BeOS, HP-UX, SunOS oraz AIX.

—-

Internet
Cycore:
http://www.cult3d.com/ Przykłady Cult3D: http://www-vaxten.slu.se/index2.html, http://www.ub.uu.se/carol/treasure.htm mamy to na chip-cd 2/2000

Na dołączonej płycie w dziale Aktualności | Tendencje znajdują się narzędzia do tworzenia i przeglądania obiektów Cult3D oraz przykłady zastosowań tej technologii

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.