Łączmy się

Wielu z nas nie wie, że pierwszy krok dostępu do Internetu można uczynić tworząc osiedlową sieć komputerową

Siła przyciągania Internetu jest wielka – podobnie jak rachunki telefoniczne za połączenia modemowe. Jeśli nie stać Cię na ich opłacanie i jesteś gotów popracować społecznie – zorganizuj sieć na swoim osiedlu.

Internet staje się coraz bardziej powszechny i potrzebny w codziennym życiu. Dziś nikt nie kwestionuje, że jest to medium przyszłości. Sposobów na podłączenie domowego komputera do światowej Sieci jest wiele, a najpopularniejszym z nich jest połączenie modemowe. Jest to rozwiązanie tanie w instalacji, lecz wiąże się z nieco wyższymi rachunkami telefonicznymi. Te „nieco” wyższe rachunki stają się jednak powoli utrapieniem internautów. Mnogość atrakcji, jakie oferuje Sieć, nie skłania bowiem do oszczędnego korzystania z modemu… Pozostaje więc: albo się ograniczać, albo szukać innych rozwiązań.

Jednym z możliwych sposobów dostępu do Internetu jest budowa lokalnej sieci komputerowej. Zasięg takiej sieci nie musi być duży – może obejmować choćby jeden blok na osiedlu. Wszystko zależy od liczby chętnych oraz odległości pomiędzy nimi. Oczywiście początkowo taka sieć nie musi mieć „wyjścia na świat”, może istnieć jako tzw. sieć wydzielona. Wiadomo jednak, że prawie każdy chciałby mieć dostęp do Internetu od razu.

Dla młodych ludzi, którzy najintensywniej korzystają z zasobów Internetu, budowa sieci lokalnej jest niejednokrotnie jedyną szansą na poprawę domowego budżetu. Okazuje się bowiem, że przy odpowiednim samozaparciu można doprowadzić do sytuacji, w której opłaty za bezpośredni, stały (24 godziny na dobę) dostęp do Internetu wyniosą od 30 do 60 zł miesięcznie! Choć początkowo trudno w to uwierzyć, potwierdzają to przykłady powstających sieci blokowych i osiedlowych.

Artykuł ten nie będzie opisywał technik budowy sieci osiedlowych, gdyż dość łatwo można takie informacje znaleźć w Internecie, książkach czy prasie komputerowej. Można go potraktować jako opis podstawowych problemów organizacyjnych, podpowiedź dla tych, którzy chcieliby pójść w ślady swoich poprzedników.

—-

Internet:
Amatorskie Sieci Komputerowe:
http://www.trzepak.pl/ Lokalne Sieci Komputerowe we Wrocławiu: http://www.sieci.o.k.pl/ Projekt sieci osiedlowej: http://riva.koti.com.pl/~protest/siec/siec.html Lanzone: http://lanzone.koti.com.pl/ Lokalna Sieć Komputerowa Biskupin: http://www.biskupin.wroc.pl/ Kochłowice Network: http://www.kn.network.prv.pl/ BlokNET: http://www.bloknet.com.pl/ SolipseNet: http://solipse.o.k.pl/ FAQ pl.comp.networking: http://news.idn.org.pl/faq/pl.comp.networking/ mamy to na chip-cd 2/2000

W dziale Internet | Sieci osiedlowe znajdują się wersje offline kilku serwisów osiedlowych sieci lokalnych

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.