Mistrz, co zna Braille’a

Wymieniony w nagłówku program do automatycznego rozpoznawania pisma jest bodaj najbardziej znaną w Polsce aplikacją tego typu, choć zagraża mu świetny rosyjski produkt – FineReader (patrz CHIP 4/99).

Najnowsza edycja Recognity ,nosząca sygnaturę Plus 5.0 ,specjalnie nie różni się od „czwórki” (CHIP 1/99): program również rozpoznaje tekst zapisany w ponad stu językach (a dokładniej – 114) oraz, co ciekawe, kody kreskowe i pismo dla osób niewidomych – Braille’a.

Ciut przedobrzone: widoczny po prawej stronie ilustracji zrzut ekranu został zinterpretowany jako tekst, czego efektem jest dziwaczny ciąg znaków poprzetykany tyldami (tzw. symbolami odrzucenia) nie najlepszy wynik przetwarzania

Kolejnymi udoskonaleniami zaimplementowanymi w aplikacji są: możliwość zachowywania kolorowych grafik wraz z wczytanym tekstem, lepsze rozpoznawanie tekstu na stronach niedokładnie ułożonych w skanerze (np. pod kątem), obsługa symbolu nowej waluty euro czy też zapisywanie efektów pracy programu w formatach aplikacji biurowych Word i Excel 2000.

Podczas instalacji i użytkowania Recognita Plus 5.0 nie sprawiała żadnych niemiłych niespodzianek. Z dość skomplikowanymi stronami, zawierającymi barwne ilustracje oraz czcionki o różnej wielkości i kroju, aplikacja naszych bratanków radziła sobie całkiem nieźle: zarówno wczytywanie tekstu, jak i jego rozpoznawanie odbywało się w satysfakcjonująco krótkim czasie. Prawdopodobnie dzięki nowemu systemowi rozpoznawania autorstwa Recognity liczba błędnie zinterpretowanych słów była niemal równa zeru.

w skrócie
recognita - okładkaRecognita Plus 5.0
Wymagania: PC Pentium; 8 MB RAM; skaner; Windows 9x/NT 4.0; ok. 35 MB na dysku
plus liczba obsługiwanych języków
plus duża sprawność algorytmu rozpoznającego
plus możliwość „uczenia” programu
minus stosunkowo wysoka cena
Producent: Caere, USA, http://www.caere.com/recognita/
Dostarczył: Veracomp, Kraków, tel.: (0-12) 411 10 44, faks: 422 23 52, e-mail: [email protected], http://www.veracomp.com.pl/
Cena: ok. 1800 zł
Uaktualnienie: ok. 600 zł
Na CHIP-CD w dziale Software | Nowe produkty znajdzie się wersja testowa programu Recognita Plus 5.0

Jednak podczas „identyfikacji” dokumentu zawierającego zrzuty ekranowe program wykazał, niestety, pewną nadgorliwość, próbując dokonać analizy mikroskopijnych wręcz napisów na grafice (patrz ilustracja). Sytuację dało się od razu opanować, przeprowadzając dekompozycję całej strony.

Można z czystym sumieniem stwierdzić, że Recognita Plus 5.0 dobrze i szybko rozpoznaje tekst z dokumentów nie zawsze najlepszej jakości. W przypadku wystąpienia trudności z jednoznacznym określaniem symboli czy też słów aplikację można „przestawić” na tryb uczenia się. W końcu trening czyni mistrza.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News