Niewypukłe iniewklęsłe

Płaskie głośniki Super Slim Speakers FS-2822BA stanowią istotny krok na drodze miniaturyzacji sprzętu komputerowego. Każdy, kto pierwszy raz styka się z opisywanym zestawem, podejrzliwie przygląda się dwóm panelom pełniącym funkcję głośników satelitarnych. Ich grubość (zaledwie 3 cm!) robi wrażenie. Subwoofer wykonano w klasycznej „pudełkowej” konstrukcji, w którą wmontowano wyłącznik zasilania oraz regulatory siły i barwy głosu.

W tradycyjnych głośnikach elektromagnetycznych dźwięk wytwarzany jest za pośrednictwem cewki wprawiającej w drgania membranę. Jednak ze względu na wielkość membrany główną wadą klasycznej konstrukcji głośników jest konieczność stosowania kolumn o relatywnie dużych gabarytach – im wyższa moc głośnika, tym większe rozmiary membrany. Z drugiej strony przy dużych średnicach głośników membrana może łatwo wpaść w niepożądane rezonanse.

Przedstawione tu problemy nie dotyczą głośników wykonanych w technologii NTX. Całkowicie płaski, o stosunkowo niewielkiej powierzchni panel pobudzany jest do drgań małym przetwornikiem piezoelektrycznym lub elektrodynamicznym. Konstrukcja membrany uniemożliwia zaś powstawanie niepożądanych rezonansów. Jedyną wadą nowych kolumn typu NTX jest węższe niż w klasycznych głośnikach pasmo przenoszenia. Jednak stale prowadzone są prace nad poszerzeniem pasma przenoszenia i w przypadku popularnych paneli ma ono już obecnie zakres od ok. 100 Hz do 20 kHz.

w skrócie
Super Slim Speakers FS-2822BA
Moc znamionowa: 21 W (Subwoofer), 2x10W (panele NTX)
Pasmo przenoszenia: 50-280 Hz (Subwoofer), 100 Hz-20 kHz (panele NTX)
Gwarancja: 1 rok
Cena: 515 zł
plus dobra jakość dźwięku
plus duża funkcjonalność konstrukcji
plus możliwość regulacji tonów niskich i wysokich
minus wysoka cena
Producent: Samsung, Korea http://www.sec.co.kr/
Dostarczył: Cadena Systems, Swarzędz-Jasin tel.: (0-61) 817 30 22 faks: 817 30 50 e-mail: [email protected], http://www.cadena.com.pl/

Jakość dźwięku testowanego zestawu sprawdzono, podłączając głośniki do karty Sound Blaster Live! Platinum. Produkt firmy Samsung bardzo dobrze prezentuje się na tle typowych głośników komputerowych, choć nie może konkurować z profesjonalnym sprzętem hi-fi. Reprodukowany dźwięk był czysty, wyraźny i pozbawiony szumów czy zakłóceń. Przesterowanie niskich tonów udało się wychwycić jedynie po ich maksymalnym „podbiciu” w mikserze karty dźwiękowej. Do pracy przy normalnych ustawieniach nie było jakichkolwiek zastrzeżeń.

Panele są zdumiewająco cienkie, lecz ich szerokość (36 cm) może sprawić, że nie zmieszczą się na biurku, na którym stoi pecet i monitor. Dlatego zestaw zawiera śruby i uchwyty umożliwiające montaż głośników na ścianie. Takie rozwiązanie nie tylko pozwala zaoszczędzić miejsce, ale zapewnia też prawidłowy odsłuch.

Po rozkręceniu jednego z głośników okazało się, że całą konstrukcję można odchudzić jeszcze bardziej. Sam panel NTX – wyglądający jak kawałek białej sklejki – ma jedynie pięć milimetrów grubości! Wymiar ten, mierzony w najgrubszym miejscu (wraz z przetwornikiem), nieznacznie przekracza centymetr. Prawdopodobnie już wkrótce opisywaną technologią zainteresują się producenci notebooków.

Cena opisywanego sprzętu jest jeszcze stosunkowo wysoka. Jednak w przeciwieństwie do wielu innych nowości, dostępnych za bajońskie sumy, głośniki Samsunga już teraz znajdują się w przedziale cenowym akceptowanym przez przeciętnego użytkownika komputera.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News