Ok(n)o na świat

Wideotelefonia, wideopoczta, wideokonferencje… wizja Ziemi jako globalnej wioski powraca niczym bumerang z każdym nowym urządzeniem umożliwiającym elektroniczną łączność. Nigdy jednak nie była tak bliska urzeczywistnienia jak teraz, a to za sprawą kamer internetowych – taniego sposobu na masową komunikację.

Duża, ciężka obudowa, jeszcze cięższe akumulatory, ukryte – na szczęście – zmyślnie w kamizelce operatora. Wielkie soczewki, ogromna osłona przeciwsłoneczna, kaseta magnetyczna wielkości sporej książki. Czy tak wygląda kamera? Tak, ale nie kamera internetowa! Małe, poręczne pudełeczko, nieduży obiektyw, waga nie przekraczająca połowy kilograma, zewnętrzne zasilanie – to klasyczny opis tego typu urządzenia. Od znakomitej większości typowych amatorskich kamer te internetowe różnią się trzema istotnymi cechami: mają niższą cenę, są cyfrowe i służą… do nieco innych celów.

Po pierwsze – komunikacja. Takie jest podstawowe zastosowanie tych, podłączanych najczęściej przez magistralę USB, urządzeń. Dzięki coraz łatwiejszemu dostępowi do ogólnoświatowej Pajęczyny, wykorzystując nawet proste modele, możemy prowadzić wideokonferencje lub udostępniać w Internecie filmowane przez nas obrazy. Poza tym kamery internetowe umożliwiają tworzenie własnych kolekcji zdjęć, a nawet nagrywanie amatorskich filmów. Wszystko to w cenie nieporównywalnie niższej niż w przypadku jakiejkolwiek “zewnętrznej” analogowej kamery (nie wspominając nawet o cyfrowych modelach pracujących np. w standardzie Digital Video). Dlaczego więc małe kamerki nie wypierają z rynku swych większych (tzw. amatorskich) odpowiedników? Przyczyna tkwi w ograniczeniach stawianych z jednej strony przez zastosowane komponenty, z drugiej przez przepustowość medium transmisyjnego (w tym przypadku USB lub złącza równoległego). Sprawiają one, że pod względem jakości obrazu cyfrowe “maleństwa” zostają daleko w tyle. Jakie są więc rzeczywiste możliwości wspomnianych urządzeń? Na to pytanie staramy się odpowiedzieć poniżej.


Internet: Wrocławski Rynek: http://www.debis.pl/WidokNaRynek30.shtml
CHIPLab: http://newsroom.chip.pl/sql_files/kamera/chiplab1.jpg
Linki do stron z opisami kamer: http://www.camcentral.com/
Fifth Avenue w Nowym Jorku: http://www.mte.com/webcam/huge.html
Pokój prywatny Karen L. Houle: http://www.klh.org/webcam.html
Strona producenta programu Ispy: http://www.ispy.nl/

W dziale Hardware | Kamery internetowe znajdują się programy do przechwytywania wideo i wysyłania strumienia ASF.