Pełna inwigilacja

Sprawne zarządzanie lokalną siecią komputerową wymaga przede wszystkim wiedzy i praktyki, ale nawet najbardziej doświadczeni administratorzy czasem muszą sięgnąć po specjalistyczne oprogramowanie. Powinni więc z zadowoleniem przyjąć pojawienie się Anasila 2.1, nowej wersji soft-ware’owego analizatora sieci i dekodera protokołów, opisywanego  na łamach CHIP-a 6/98. Nowa wersja produktu firmy LF Networks ucieszy zapewne użytkowników systemu Windows NT – obecnie program pracuje również w tym środowisku, nie zaś, jak poprzednio, tylko w Windows 9x. A co także istotne – Anasil w obecnym wydaniu prezentuje kilka nowych statystyk.

Zbierane dane statystyczne są prezentowane w czytelny sposób, co ułatwia ich analizę dane statystyczne

Jednak zanim zajmiemy się nowinkami, przypomnijmy pokrótce, że działanie aplikacji polega na przechwytywaniu wszystkich ramek z danymi, „wędrujących” między kartami Ethernet. Na podstawie analizy zawartości ramek program dokonuje pomiarów obciążenia łączy w ujęciu globalnym (przy czym analizowane są tylko ramki wysyłane nie dalej niż do pierwszego routera). Dostępne są także statystki bardziej szczegółowe – prezentują one obciążenie poszczególnych stacji roboczych w sieci i protokoły wykorzystywane podczas transmisji danych (IPX, TCP/IP, NetBEUI).

W trakcie pomiarów rejestrowana jest liczba ramek wysyłanych i odbieranych oraz ich rozmiary. Przeprowadzając testy transmisji między dwoma kartami sieciowymi (point-to-point) z wykorzystaniem protokołów IPX, IP, Appletalk i NetBEUI, można zbadać minimalny, średni i maksymalny czas odpowiedzi wybranych komputerów w sieci oraz odsetek pakietów „zgubionych” podczas przesyłania.

Jeżeli ruch w sieci jest duży i przechwytywanie wszystkich danych jest niewskazane (lub wręcz niewykonalne), użytkownik Anasila skorzysta z funkcji filtrowania zawartości ramek. Dzięki niej analizowane są tylko te pakiety danych, w których znajduje się określona kombinacja bajtów, ramki wysyłane pod konkretny adres lub pochodzące z określonego komputera.

zdalny podgląd ekranu stacji roboczej Zdalny podgląd ekranu stacji roboczej pozwala stwierdzić, czym użytkownicy zajmują się w danej chwili

Wbudowany dekoder protokołów umożliwia przekształcenie przechwyconych ramek do postaci czytelnej dla użytkownika programu. Ponieważ dekoder jest programowalny, można „nauczyć” go rozumienia nowych, standardowo nie obsługiwanych protokołów. Docenią to przede wszystkim projektanci sieci komputerowych i serwisanci, którzy często są zmuszeni weryfikować fizyczną zawartość przesyłanych pakietów.

Oprócz zastosowania do celów diagnostyki sieci Anasil może być również wykorzystywany do zbierania informacji o stacjach roboczych, pracujących pod kontrolą systemu Windows 9x/NT. Odpowiada za to specjalny moduł aplikacji – Anasil Desktop Agent, nieobecny w poprzedniej wersji programu. Jest on instalowany oddzielnie na każdej stacji roboczej. Desktop Agent potrafi m.in. sprawdzać ilość wolnego miejsca na lokalnych dyskach twardych oraz rejestrować fakt uruchamiania i użytkowania poszczególnych aplikacji zainstalowanych na stacji roboczej. Na tej podstawie szef może sprawdzić, jak długo podwładni wykorzystywali oprogramowanie stanowiące narzędzie pracy, a ile czasu spędzili na zabawie. Przy okazji ujawniane są przypadki wykorzystywania pirackiego lub nie autoryzowanego software’u oraz próby nielegalnego logowania na cudze konta.

Dzięki podglądowi ekranu komputerów administrator w każdej chwili sprawdzi, czym aktualnie zajmują się poszczególni użytkownicy. Gromadzona jest również statystyka wykorzystania protokołu HTTP oraz adresy odwiedzanych serwerów i liczba stron załadowanych przez poszczególne stacje robocze. Anasil potrafi ponadto zdalnie zrestartować oraz wyłączać komputery. Poza tym jeżeli poszczególne sieciowe terminale obsługują mechanizm „budzenia” (WakeUp On LAN), administrator może zdalnie uruchamiać pecety.

w skrócie
anasil - okładkaAnasil 2.1
Wymagania: PC Pentium; 32 MB RAM; Windows 9x/NT 4.0; ok. 10 MB na dysku
plus programowalny dekoder protokołów sieciowych
plus szczegółowe monitorowanie wielu elementów sieci lokalnej (moduł Anasil Desktop Agent)
plus czytelny i modyfikowalny sposób prezentacji danych
plus kontrola wykorzystania stacji roboczych
minus sporadycznie pojawiające się błędy, powodujące zakończenie pracy programu
minus ograniczenie zakresu analizy do jednej podsieci
Producent: LF Networks, Katowice tel.: (0-601) 45 28 94 faks: (0-32) 205 31 42, e-mail: [email protected], http://www.lfnetworks.com.pl/
Cena: ok. 1800 zł
Uaktualnienie: ok. 1300 zł
mamy to na chip-cd 2/2000Na CHIP-CD w dziale Software | Nowe produkty znajduje się wersja testowa programu Anasil 2.1

Wszystkie statystyki gromadzone przez Anasila składowane są w bazie danych. Oczywiście nie byłoby z nich większego pożytku, gdyby nie odpowiedni system wizualizacji i raportowania. Najważniejsze informacje o sieci lokalnej prezentowane są w postaci wykresów, histogramów i tabel. Istnieje także możliwość przygotowania zupełnie nowych typów formularzy, które w dogodny sposób będą przedstawiały wszystkie interesujące administratora dane. Zgromadzone statystyki da się przekształcać, wykonując różne operacje matematyczne (na przykład sumować je lub znajdować wartości ekstremalne), a następnie zapisywać w postaci raportów. Eksport wybranych statystyk do specjalnego, skompresowanego pliku może odbywać się na żądanie użytkownika lub automatycznie, o zadanej porze dnia i w wybranym dniu tygodnia. Nie ma żadnych przeszkód, aby zebrane informacje przetwarzać za pomocą zewnętrznych, bardziej zaawansowanych narzędzi.

Korzystając z Anasila, można łatwo zlokalizować te maszyny, które powodują największe obciążenie sieci, oraz wykryć wadliwe połączenia. Analiza licznie gromadzonych statystyk w wielu przypadkach z pewnością przyczyni się do usprawnienia działania lokalnej sieci komputerowej. Jednak zalety opisywanego oprogramowania docenią nie tylko administratorzy, ale również wszyscy użytkownicy, którzy potrzebują szczegółowych danych o funkcjonowaniu wybranych elementów sieci.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News