Pod koniec wieku

Pojawiła się kolejna odsłona znanej encyklopedii Microsoftu – Encarty. Tym razem jest to wersja zupełnie wyjątkowa – pakiet Encarta Reference Suite 2000 zawiera oprócz krążka z zasobami encyklopedycznymi (Encyclopedia Deluxe) także osobny wielki atlas geograficzny (Interactive World Atlas) oraz słownik języka angielskiego (World English Dictionary). Dwie ostatnie pozycje opiszemy w oddzielnych artykułach w najbliższej przyszłości – każdy ze składników pakietu zakupić można osobno.

Fragment kolekcji kolaży multimedialnych – w tle przygrywa nastrojowa muzyka, a greckie posągi stoją niewzruszone kolaż multimedialny

Encyclopedia Deluxe zawiera 35 tysięcy haseł, czyli o 3 tysiące więcej niż jej poprzednia, ubiegłoroczna edycja. W tej mnogości zasobów informacyjnych można poruszać się bardzo sprawnie i szybko, a to ze względu na przyjazny dla użytkownika, bardzo funkcjonalny interfejs. Informacje można wyszukiwać, wpisując hasło w okno

Find — odpowiedź w postaci znalezionych informacji pojawia się automatycznie. Szybkość, z jaką można docierać do zasobów encyklopedycznych, jest imponująca i stanowi niewątpliwą zaletę programu. Pojawiające się informacje opatrzone są wieloma odnośnikami do haseł pokrewnych, a także zawierają odsyłacze do stron internetowych, mogących dostarczyć pogłębionych wiadomości na dany temat. Niezaprzeczalnie siłą Encarty jest doskonałe zgranie materiałów zgromadzonych w programie z tymi, które mogą być dostępne przez Internet. Łączenie się z Siecią jest błyskawiczne (przy uwzględnieniu polskiej specyfiki…), prawie automatyczne, co ułatwia penetrację połączonych zasobów. Poza tym encyklopedia posiada opcję Internet Yearbook, dzięki której można na bieżąco aktualizować stan wiedzy z danej dziedziny.

taka nauka, to przyjemność Uczniowie szkół brytyjskich mają ułatwione zadanie – poznawać historię literatury w taki sposób to sama przyjemność

Encarta Deluxe została pomyślana jako pomoc dla studentów, uczniów i nauczycieli. Widać to wyraźnie w przypadku działu Study Centre, w którym zgromadzono moduły przydatne w nauce. W opcji Curriculum Guide zgrupowane są wyczerpujące materiały z wielu dziedzin wiedzy. Zróżnicowanie tematyczne zależy od programu nauczania w Australii, Wielkiej Brytanii, Szkocji, Walii i Irlandii. Użytkownik ma możliwość wybrania jednego z tych krajów oraz interesującej go w danej chwili dziedziny wiedzy. I tak, na przykład z działu socjologia można dowiedzieć się szczegółów dotyczących historii oraz idei ruchu zwanego feminizmem czy też poznać problemy etyki w medycynie – tu z kolei znajdziemy fachowe dane na temat eutanazji i manipulacji genetycznych oraz poziomu nauki – i skorzystać z doskonale opracowanych „gotowców”. Informacje na wybrany temat wyświetlają się na stronie, która zawiera wiele pomocnych modułów, jak choćby odnośniki multimedialne (zdjęcia, ilustracje), tzw. Sidebars, czyli fragmenty dzieł literackich oraz dokumenty lub artykuły dotyczące danego tematu. Oprócz powyższych stronę hasłową uzupełniają także odsyłacze internetowe oraz bibliografia. Opcja Curriculum Guide, chociaż przygotowana z myślą o studentach brytyjskich, może być oczywiście z powodzeniem wykorzystywana przez wszystkich – jedynym ograniczeniem wydaje się znajomość języka angielskiego.

Dział Study Centre zawiera także moduł Research Organizer, czyli instrument, który pomoże napisać referat lub przygotować dłuższą wypowiedź. Narzędzie to pokaże, jak pogrupować informacje na dany temat, selektywnie skorzystać ze źródeł internetowych i encyklopedycznych, a co za tym idzie – wybrać tylko istotne wiadomości z całej masy innych. Na koniec Research Organizer automatycznie umieści przypisy i pomoże w sporządzeniu bibliografii.

W Encyclopedii Deluxe umieszczono szereg sekwencji multimedialnych. Godne zauważenia są tzw. Collages, czyli interakcyjne prezentacje danego tematu. Wybierając jako motyw przewodni literaturę dla dzieci, użytkownik może obejrzeć ilustracje do Grimmowskiego Czerwonego Kapturka lub posłuchać mruczanki Kubusia Puchatka. Możemy również wybrać się w wirtualną podróż i odwiedzić np. więzienie w Alcatraz.

w skrócie
encyklopedia encarta - okładkaEncarta Reference Suite 2000
Liczba CD: 4
Język: angielski
Wymagania: PC Pentium 90, 32 MB RAM, napęd CD-ROM 4x, Windows 9x/NT, ok. 155 MB na dysku
plus duża szybkość działania
plus bogactwo treści
plus doskonała jakość sekwencji multimedialnych
minus brak polskiej wersji
Producent: Microsoft, USA http://www.microsoft.com/
Dostarczył: Microsoft, Warszawa; tel.: (0-22) 661 54 00, faks: 661 54 34 http://www.microsoft.com/poland/
Cena: ok. 480 zł

W encyklopedii, która pretenduje do miana milenijnej, nie może zabraknąć rocznicowych artykułów i podsumowań. Taką funkcję w Encarcie pełni dział zatytułowany Millennium trails. Zamieszczono tu teksty podsumowujące mijające tysiąclecie – swoje miejsce znalazły tutaj tak ważne dla historii ludzkości postaci, jak Napoleon czy Rembrandt.

Jako urozmaicenie encyklopedii dołączono do pakietu gry, które spełniają walory edukacyjne – pomagają sprawdzić wiedzę zdobytą podczas obcowania z programem. Interesujące jest to, iż z poziomu gier można przedostać się bezpośrednio do encyklopedii głównej i skorzystać w razie potrzeby z jej zasobów.

W programie istnieje wbudowany słownik, do którego można się dostać bezpośrednio z artykułu, dwukrotnie klikając niezrozumiałe słowo. Ale oprócz tego istnieje możliwość skorzystania ze słownika umieszczonego na osobnym dysku pakietu Encarta Reference Suite 2000.

Encarta Reference Suite 2000 to rzetelnie wykonana pomoc dla wszystkich, którzy jej potrzebują. Pomijając drobne lapsusy (jak choćby umieszczenie fotografii Adama Mickiewicza przy tekście dotyczącym literatury Oświecenia), można śmiało stwierdzić, że rok 2000, a niebawem nowe tysiąclecie możemy powitać zaopatrzeni w potężną dawkę informacji.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News