Robota dla piłkarza

Komputery stanowiły o rewolucji technicznej XX wieku, czy taką rewolucję w XXI spowodują roboty?

Piotr Śliwiński, Paweł Hanczar…i wspaniały strzał z dwudziestu czterech metrów! Cóż za błyskotliwa praca siłowników hydraulicznych! Sędzia odgwizduje koniec pierwszej połowy, zawodnicy schodzą na przerwę do szatni. Tam naładują baterie i uaktualnią oprogramowanie”. Tak zapewne za kilkadziesiąt lat będzie wyglądał komentarz do spotkania piłkarskiego drużyny humanoidalnych maszyn.

Wszyscy z pewnością znają nazwę World Cup i emocje związane z rozgrywkami o mistrzostwo świata w piłce nożnej. Kto natomiast słyszał o pucharze RoboCup? Niewiele osób wie, że i roboty rywalizują w tej dyscyplinie. Sztuczni piłkarze grają jeszcze bardzo nieporadnie, a wyglądem zupełnie nie przypominają ludzi. Nie można jednak wykluczyć, że w niedalekiej przyszłości kontrolę nad zawodami przejmie FIFA – szybkość rozwoju technicznego zaskoczyła już ludzi wiele razy.

—-

Internet

RoboCup: http://www.robocup.org/ EuroboCup: http://www.robocup.nl/ SONY AIBO: http://www.world.sony.com/dream/ Honda Humanoid Robot: http://www.honda.co.jp/english/technology/robot/index.html

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.