Śmierć

System operacyjny dla laptopów - Windows CE - okazał się klapą, ale Microsoft nie rezygnuje z tego rozwiązania

Projektowana właśnie nowa wersja systemu operacyjnego przeznaczonego dla palmtopów i innych miniaturowych urządzeń przenośnych (nazwa kodowa Rapier) nie będzie już się nazywała Windows CE. Po dwóch latach od chwili pojawienia się tego systemu na rynku Microsoft zdecydował się określać urządzenia wyposażone w ten system jako „Windows Powered”.

Powodów nie trzeba się długo domyślać. Według tegorocznych analiz rynkowych, przeprowadzonych przez IDC, aż 75% całego rynku miniaturowych urządzeń przenośnych należy do firmy Palm Computing, której palmtopy wykorzystują konkurencyjny system operacyjny PalmOS. Jupiter Communications podał, że tylko w tym roku Palm sprzedał ponad 3 mln swoich urządzeń (łącznie firma cieszy się bazą ponad pięciu milionów użytkowników). Nie można też zapominać, że aplikacje dla palmtopów wyposażonych w system PalmOS są obecnie tworzone przez ok. 20 000 programistów na całym świecie. W efekcie według prognoz niektórych analityków rynku pozycja Palm Computing będzie niezagrożona co najmniej przez najbliższe dwa lata.

Urządzenia pracujące pod kontrolą Windows CE nie zyskały uznania w oczach użytkowników głównie ze względu na fakt, iż system ten został zaprojektowany jako maksymalnie uniwersalne środowisko pracy, mające w zamierzeniu ich twórców obsługiwać tak różne urządzenia, jak np. palmtopy i telefony komórkowe. Tym samym leżąca u podstaw jego budowy filozofia „wszystko w jednym”, która kiedyś wydawała się główną zaletą Windows CE, okazała się gwoździem do trumny. Konsekwencją takiego podejścia były bowiem trudności w użytkowaniu części urządzeń, zwłaszcza tych najmniejszych.

Symptomem „utracenia momentu” przez Windows CE była zerwana współpraca z takimi firmami, jak Philips, Everex, LG Electronics czy Motorola. Nie oznacza to jednak, że Windows CE nie ma w ogóle żadnej przyszłości. Przykładowo: na targach CeBIT 2000 Siemens i Casio wspólnie zaprezentują wyposażoną w Windows CE hybrydę telefonu komórkowego i palmtopa, zaopatrzoną w kolorowy wyświetlacz oraz bezprzewodowo łączącą się z Internetem. Również Hewlett-Packard będzie nadal wykorzystywał w swoich urządzeniach system Microsoftu (np. w subnotebookach z rodziny Jornada).

—-

Internet
Microsoft Windows CE:
http://www.microsoft.com/windows/windowsce/?RLD=190

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.