Wyrzuć kierownicę za okno!

Kilkaset tysięcy ludzi rocznie ginie w wypadkach drogowych, a miliony zostają ranne. Znakomita większość kraks spowodowana jest błędem kierowcy. Człowiek stanowi najsłabszy punkt w systemie drogowego bezpieczeństwa. To słabe, biologiczne ogniwo można będzie niedługo z tego łańcucha usunąć.

Dzisiejsze technologie zorientowane są na wspomaganie kierowcy, którym w dalszym ciągu pozostaje człowiek – istota omylna, podatna na zmęczenie, stres i alkohol. Samochody są coraz bardziej niezawodne, ale i tak o bezpieczeństwie jazdy decyduje sprawność i umiejętności kierowcy, który musi być gotowy do podjęcia decyzji i reakcji w ułamku sekundy. Czy jednak musi?

Przyzwyczailiśmy się do taksówek, autobusów, pociągów i samolotów, podczas podróży którymi nie mamy wpływu na kierowanie. Dlaczego nie przyjąć filozofii „Ręce precz od kierownicy!” w odniesieniu do samochodów osobowych? Technologie niezbędne do tego, by wyeliminować udział człowieka w procesie sterowania pojazdem drogowym, są już prawie gotowe. Jedyne, czego brakuje, by zbudować prawdziwy „auto-mobil”, który obejdzie się bez kierowcy, to decyzja któregoś z wielkich koncernów.

—-

Internet Projekt i-Car: http://futurecar.informatik.uni-bremen.de Automated Highway System: http://www.cs.cmu.edu/Groups/ahs/
ITSA intelligent vehicle:
http://www.itsa.org/ivi.html Projekt NavLab: http://www.ri.cmu.edu/labs/lab_28.html SHIVA Projekt: http://www.cs.cmu.edu/afs/cs/usr/rahuls/www/shiva.html

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News