Znajdź i zamień!

Krótki opis pożytecznego narzędzia do obróbki wielu plików tekstowych jednocześnie

Jeśli chcemy zamienić w pliku tekstowym wybrany ciąg znaków na inny, wystarczy użyć WordPada. Jednak ta trywialna czynność staje się dużym problemem, gdy musimy ją wykonać w wielu zbiorach lub są one binarne. Pomocny w takiej operacji okaże się program Search and Replace .

Aplikacja operuje na jednym lub wielu plikach umieszczonych w zaznaczonym katalogu i jego podkatalogach. Lista przeszukiwanych zbiorów może zostać zbudowania z wykorzystaniem znaków globalnych („*” i „?”). Search and Replace przetwarza zarówno pliki tekstowe, jak i binarne. Atutem narzędzia jest umiejętność przeszukiwania zbiorów znajdujących się w archiwach ZIP. Niestety, jeśli chcemy, aby odnalezione ciągi znaków zostały zamienione, musimy wcześniej samodzielnie rozpakować pliki.

Search and Replace pokazuje całe wersy, w których wystąpił szukany ciąg znaków search and replace

Program działa w dwóch trybach: „zwykłego” przeszukiwania i poszukiwania z zamianą. Efektem prostego znajdowania ciągu znaków jest wygenerowana lista jego wystąpień. Może ona zostać wydrukowana lub zapisana na dysku w formacie HTML. Warto zaznaczyć, że powstały dokument jest „aktywny” – kliknięcie na którejkolwiek linii spowoduje otwarcie okienka zawierającego tzw. kontekst – nieco większą porcję tekstu, w której pojawił się wyszukiwany ciąg znaków. W trakcie przeszukiwania z zamianą odpowiednie okno dialogowe pozwala na konwersję wybranych wystąpień podanego fragmentu tekstu na pożądany.

Aplikacja pozwala stosować tzw. wyrażenia regularne, pozwalające przeprowadzać bardziej zaawansowane operacje. Na przykład konstrukcja W(in|indows) umożliwi znalezienie wszystkich wystąpień słów „Win” i „Windows”, a pominięty zostanie np. „WinWord”. Inną ciekawą opcją są skrypty – makropolecenia zawierające komendy wyszukiwania i zamiany bardziej skomplikowanych kombinacji znaków. Możemy w nich również w dość elastyczny sposób zdefiniować listę plików, jakie mają zostać przeszukane.

w skrócie
Search and Replace 3.1
Wymagania: PC 486; 16 MB RAM; Windows 9x/NT; ok. 1 MB na dysku
plusobsługa skryptów
pluswykorzystanie wyrażeń regularnych
plusprzeszukiwanie archiwów ZIP
Producent: Funduc Software, USA http://www.funduc.com/
Rejestracja: 25 USD
mamy to na chip-cd 2/2000Na CHIP-CD w dziale Software | Krótkie testy znajduje się program Search and Replace 3.1

Tworzenie makropoleceń na pierwszy rzut oka jest skomplikowane, ale program dysponuje wyczerpującą pomocą na ten temat. Po zainstalowaniu aplikacji w jej folderze znajdziemy również przykłady prostych skryptów.

Program jest godny polecenia. Przyda się choćby twórcom stron WWW, którzy od czasu do czasu muszą zmienić w większej grupie plików odniesienia do witryny internetowej przeniesionej pod nowy adres.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.