Zobaczyć Tower Bridge

Już możemy. Nie wydając ani grosza na jakikolwiek bilet i nie ruszając się z domu. Zobaczymy nawet znacznie więcej niż słynny most, a to za sprawą nowej serii Wirtualnych podróży bielskiego Optimusa Pascala. Zapoczątkowuje ją wycieczka po Londynie.

Już w chwilę po uruchomieniu programu czeka nas niespodzianka. Oto zamiast mniej lub bardziej uporządkowanego menu głównego (czego można się spodziewać po większości multimedialnych wydawnictw) staniemy oko w oko z… graciarnią. Tak, naszą wędrówkę po Londynie rozpoczynamy bowiem w

Magazynie osobliwości — niesłychanie zagraconym wnętrzu malutkiego antykwariatu, jakich wiele spotkamy w grodzie nad Tamizą. Możemy się w nim obracać dookoła, gdyż wnętrze to zostało opracowane za pomocą panoramy generowanej przez program Quick Time Virtual Reality. Wiele elementów wnętrza Magazynu jest “klikalnych” stanowią one odnośniki do poszczególnych tematów. Uzupełnieniem tej ciekawej formy interfejsu jest rząd umieszczonych pod panoramą ikon, dodatkowo ułatwiających nawigację po zawartości aplikacji.

Interfejs programu to wnętrze zagraconego londyńskiego antykwariatu – warto w nim troszkę pomyszkować… jak pomyszkujemy, to może coś dla siebie znajdziemy

Wydawać by się mogło, że bałaganiarskie wnętrze to nie najlepszy pomysł na organizację zawartości multimedialnego krążka. Jednak wbrew pozorom nie stanowi to utrudnienia – po kilku obrotach w wirtualnym wnętrzu wiemy już, czego w nim szukać. Dodatkowym ułatwieniem jest dostępna w każdej chwili Pomoc, w kilku słowach wyjaśniająca, czego możemy się spodziewać po poszczególnych elementach tego nietypowego menu. Mało tego – w ten sposób zorganizowany interfejs oddaje przynajmniej w części “ducha” Londynu – ogromnego miasta z mnóstwem sympatycznych lub tylko ciekawych miejsc, wartych samodzielnego odkrycia. Jeśli jednak taka forma obcowania z programem zupełnie nam nie odpowiada, mamy także do dyspozycji Indeks, w którym potrzebne nam informacje odszukamy w sposób jak najbardziej tradycyjny. Podobną funkcję pełni także

Wehikuł czasu — umożliwia on szybkie dotarcie do interesującego nas okresu historii miasta lub wiadomości o zasłużonej dla londyńskiej metropolii personie.

Zacznijmy zatem naszą wycieczkę. Podobnie jak w prawdziwym życiu możemy to zrobić w sposób zorganizowany – program poleca kilkanaście jedno- lub kilkudniowych eskapad bądź tras spacerowych – lub też bardziej dowolny – na przykład wybierając na Mapie jedną z dzielnic, ewentualnie od razu zapoznając się z określonym aspektem pobytu w Londynie (do dyspozycji mamy informacje o pubach, sklepach, rozrywkach, festiwalach, imprezach kulturalnych i wiele innych). Przewodnik zawiera mnóstwo danych praktycznych, przydatnych dla każdego turysty: o noclegach, komunikacji, gastronomii, pocztach, telefonach itd. Godna pochwały jest ich szczegółowość – nie zapomniano na przykład o sprawie z pozoru drobnej, lecz mogącej przysporzyć wielu kłopotów: bez specjalnego adaptera nie podłączymy na Wyspach do prądu żadnego “kontynentalnego” urządzenia…

m.in. szczegóły konstrukcyjneW programie znajdziemy między innymi przekroje budowli, przybliżające ich szczegóły konstrukcyjne

W programie oprócz zdjęć, przekrojów architektonicznych i filmów wideo znajdziemy także kilkadziesiąt panoram – warto je wszystkie odwiedzić, gdyż dzięki nim łatwiej będzie nam odczuć atmosferę miasta.

Jeśli w trakcie naszych wędrówek chcielibyśmy uwiecznić jakąś budowlę, skorzystajmy z aparatu fotograficznego. Tak zrobione zdjęcie możemy umieścić w Albumie. Program umożliwia tworzenie indywidualnych profili dla każdego użytkownika, tak więc każdy z nich będzie mógł stworzyć własną kolekcję fotografii oraz notatek, zapamięta także swoje postępy w rozwiązywaniu umieszczonego w przewodniku Quizu o Londynie .

Zwiedzaniu towarzyszą wyświetlane na życzenie podróżnika, a więc nie narzucające się od razu, informacje tekstowe, dotyczące obecnie oglądanego obiektu. Wyposażono je w mechanizm odnośników hipertekstowych, przez co podróż staje się jeszcze ciekawsza – w rzeczywistości przecież nie zawsze możemy się natychmiast przenieść do miejsc związanych bezpośrednio z odwiedzanym obiektem.

Myszkując po Magazynie osobliwości, warto przejrzeć stare egzemplarze gazety London News. Znaleźć tam można sporo ciekawostek z życia stolicy Wielkiej Brytanii…

Jedyną drobną rysą na obrazie tego ciekawego wydawnictwa jest mechanizm instalacji. Przewodnik po Londynie wymaga zainstalowania w systemie programu Quick Time, ale koniecznie w wersji 2.1.1. Jeśli już mamy nowszą edycję tej aplikacji, Przewodnik i tak zażąda poprzedniej wersji. Musimy zatem zainstalować starszą, jeszcze 16-bitową wersję Quick Time’a. Na szczęście umieszczono ją na płytce.

w skrócie
londyn - okładkaLondyn. Wirtualna podróż
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC 486, 8 MB RAM, napęd CD-ROM 2x, Windows 9x, ok. 30 MB na dysku
plusniezwykłe bogactwo treści
plusatrakcyjny, adekwatny do tematu interfejs
minusuciążliwość mechanizmu instalacji
Producent: Optimus Pascal Multimedia, Bielsko-Biała tel.: (0-33) 811 91 80, faks: 812 31 41, e-mail: [email protected], http://www.opm.pl/
Cena: 99 zł

Nie jest łatwo przedstawić na szczupłym przecież objętościowo CD-ROM-ie bogactwo takiej metropolii, jaką jest stolica Wielkiej Brytanii. Autorom omawianego wydawnictwa (opracowanego notabene na licencji angielskiej firmy Automobile Association) sztuka ta chyba się jednak udała. Warto podkreślić, że oprócz zaprezentowania mnóstwa faktów udało się także przybliżyć specyficzny klimat tego miasta, do czego przyczyniła się również odpowiednia oprawa dźwiękowa. Nic naturalnie nie zastąpi rzeczywistej przechadzki ulicami Londynu, ale omawiana płytka może stanowić naprawdę solidne do niej przygotowanie. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak zacząć odkładać na bilet i – do zobaczenia w Londynie!

Więcej:bezcatnews