Architektura w czterech wymiarach

ArCon+ 4.0 PL: Architektura w czterech wymiarach

O niemieckim programie ArCon pisaliśmy na łamach CHIP-a już dwukrotnie (3/98, s. 110, 12/98, s. 184), prezentując jego wcześniejsze wersje – 2.0 i 3.11. Zanim przyjrzymy się najnowszemu wydaniu narzędzia sygnowanego numerem 4.0, przypomnijmy, że ArCon służy do wspomagania pracy architekta. Pakiet jest bez wątpienia jedną z najbardziej oryginalnych aplikacji na naszym rynku. Dzięki swej prostocie narzędzie może sprawić wiele satysfakcji nie tylko architektom, lecz również osobom, które chciałyby zaprojektować i zobaczyć dom swoich marzeń. Będzie także świetną pomocą przy meblowaniu wnętrz czy doborze kolorystyki. Jednak przede wszystkim ArCon jest idealnym narzędziem wspomagającym projektanta w rozmowach z klientem na etapie kształtowania koncepcji budynku.

Czwarta wersja ArCona dowodzi, że programiści uwzględniają w swych działaniach głosy użytkowników. I tak w menu pojawiło się wreszcie polecenie Cofnij, dzięki czemu przed wprowadzeniem do projektu znaczących zmian nie musimy dokonywać zapisu obrazu budynku, w obawie że anulowanie poprawek okaże się bardzo kłopotliwe.

Zaimplementowano mechanizm pozwalający dzielić ściany, sufity i podłogi na obszary pokryte różnymi teksturami. Ponadto udostępniono nowy typ schodów oraz dodano opcję tworzenia węgarków w oknach.

Program z wersji na wersję coraz lepiej radzi sobie ze skomplikowanymi dachami.

Funkcję, która jest największym atutem programu, znajdziemy pod ukrytą wśród wielu innych przycisków na ekranie, niepozorną ikoną z czarnymi śladami butów na białym tle. Po naciśnięciu tego przycisku rozpoczynamy „spacer” po budynku. Zajrzymy w każdy kąt wymarzonego domu, ocenimy proporcje wszystkich pomieszczeń oraz możliwości ich umeblowania; w końcu sprawdzimy wygląd budynku z każdej strony, nie wyłączając widoku z lotu ptaka.

Proces budowania wirtualnej makiety, który oczywiście poprzedza tę „podróż”, przebiega sprawnie i nie nastręcza większych trudności. Ta faza pracy odbywa się na rysunkach rzutów poszczególnych kondygnacji, jednak w każdej chwili można przejść do widoku perspektywicznego, by sprawdzić poprawność modelu. Jedynym denerwującym faktem jest tutaj niemożność wyboru (np. w celu przesunięcia lub usunięcia) więcej niż jednego elementu konstrukcji. Warto za to pochwalić – udoskonalany z każdą wersją programu – moduł kształtowania dachów, który prócz poprawnego przenikania połaci i lukarn generuje także uproszczoną konstrukcję więźby dachowej.

ArCon oferuje iście spektakularny sposób meblowania wnętrz. Przeciągane myszką, wprost z otwartego Katalogu Obiektów, przedmioty opadają na podłogę. Za pomocą dwóch przycisków myszki możemy później żonglować nimi do woli z dziecinną łatwością (nawet w widoku perspektywicznym). Podobnie intuicyjne jest korzystanie z Katalogu Tekstur, pozwalającego przemalowywać ściany, posadzki i meble.

Program (testowany na komputerze Pentium II, 233 MHz, 64 MB RAM) zapewnia wysoki komfort pracy – nie zauważymy żadnych przestojów, oczekiwania na efekty poleceń, a przechodzenie między głównymi trybami pracy – konstrukcją i projektowaniem – zabiera zaledwie 2-3 sekundy. Co ciekawe, dane niezbędne do opisania dużego, trzykondygnacyjnego, całkowicie umeblowanego budynku zajmują zaledwie 500 KB na dysku.

Nieco inaczej przedstawia się sprawa szybkości renderingu. Mimo że daje on bardzo dobre efekty, jest dosyć czasochłonny (obraz z cieniami i odbiciami, 600×480 pikseli, 256 kolorów, generowany jest ponad 30 min). Ale i o tym pomyśleli twórcy ArCona – czwarta wersja programu pozwala wykorzystać moc wieloprocesorowych stacji roboczych.

Oczywiście nie ma róży bez kolców. Zdecydowanie najsłabiej ArCon radzi sobie z tworzeniem dokumentacji technicznej budynku. Wprawdzie program potrafi ją przygotować (o czym świadczą niektóre narzędzia), ale najistotniejsza w aplikacji jest wysokiej klasy wizualizacja oraz wirtualna rzeczywistość, w którą z powodzeniem wprowadzają nas twórcy programu.

ArCon+ 4.0 PL
Wymagania: PC Pentium; 16 MB RAM; Windows 9x/NT; ok. 50 MB na dysku
+ udoskonalone narzędzia do projektowania dachów
+ możliwość podzielenia obiektów na części pokryte różnymi teksturami
+ przystosowanie programu do pracy na maszynach wieloprocesorowych
+ obchód obiektu w czasie rzeczywistym
+ intuicyjność pracy
+ wysoka jakość renderingu
– słabe narzędzia do tworzenia dokumentacji technicznej
Producent: mb – Programme Software im Bauwesen, Niemcy http://www.mb-hameln.de/
Dostarczył:
INTERsoft, Łódź, tel.: (0-42) 681 22 44, faks: 681 45 29, e-mail: [email protected], http://www.intersoft.com.pl/
Cena: ok. 4300 zł
Uaktualnienie: ok. 1300 zł
Na CHIP-CD w dziale Software | Nowe produkty znajduje się wersja demonstracyjna programu ArCon+ 4.0 PL