Biurowa złota rączka

Xerox Document Centre 230ST to sprzęt pozostający daleko poza możliwościami finansowymi typowego użytkownika. Jest on przedstawicielem urządzeń łączących w jednej obudowie wiele modułów, realizujących zadania z zakresu małej poligrafii. Testowana konfiguracja wyposażona została w drukarkę z duplekserem (modułem odwracającym kartki), skaner z podajnikiem i duplekserem oraz zszywarkę dokumentów. Sprzęt montowany jest w stelażu. Całość ma ponad metr wysokości i niemal półtora szerokości.

Od mniejszych rozwiązań typu “wszystko w jednym” (np. HP Office Jet T65) Xerox różni się przede wszystkim planowanym obciążeniem – przeznaczony jest do przetwarzania tysięcy stron tygodniowo. Wytrzymała konstrukcja pozwala mu działać bez przerwy 24 godziny na dobę. Naturalnym środowiskiem pracy urządzenia jest sieć komputerowa. Obsługiwane są m.in. Ethernet 10BaseT i Token Ring, można jednak korzystać również z portu równoległego.

Drukarka, będąca jednym z najistotniejszych elementów zestawu, pozwala na tworzenie dokumentów o rozdzielczości 600 dpi w tempie ponad 30 stron na minutę. Dzięki duplekserowi możliwe jest automatyczne drukowanie dwustronne, natomiast rozbudowany sterownik pozwala m.in. na tworzenie znaków wodnych. Funkcją charakterystyczną dla pracy w sieci jest tzw. druk tajny. Polega on na możliwości wstrzymania wydruku do czasu wstukania hasła na panelu urządzenia. Dostępna jest również możliwość przygotowania “próbki”, czyli drukowania wielu egzemplarzy dokumentu dopiero po potwierdzeniu poprawności pierwszej kopii. Można drukować strony tytułowe na papierze innym niż normalny oraz przekładać arkusze folii czystymi kartkami. Przydatna może też okazać się opcja drukowania plików tekstowych lub postscriptowych z dyskietki.

Wbudowany serwer WWW pozwala na zdalne zarządzanie urządzeniem nawet przez Internet.

Kolejną ważną funkcją jest kopiowanie dokumentów. Wykaz wszystkich dostępnych opcji zająłby zbyt dużo miejsca – wymienione zostaną tylko najciekawsze. Automatyczny podajnik dokumentów ze zintegrowanym duplekserem pozwala na kopiowanie (i drukowanie) obustronne. Dokumenty można skalować w zakresie 25-400% z dokładnością do 1%. Pracę przyśpiesza drukowanie wielu kopii po jednokrotnym skanowaniu, automatyczne wykrywanie formatu i położenia oryginału, drukowanie kilku pomniejszonych, umieszczonych obok siebie stron na jednym arkuszu itp. Wbudowane oprogramowanie automatycznie przetwarza obrazy, nie ma więc problemu z centrowaniem dokumentu czy obcinaniem krawędzi. Bardziej zaawansowana funkcja to tworzenie broszur – jest ona użyteczna podczas kopiowania książek: po złożeniu pliku zadrukowanych kartek otrzymamy broszurę ze stronami w prawidłowej kolejności. Drobnym, acz przydatnym udogodnieniem jest możliwość wstrzymania na chwilę cudzej pracy (np. drukowania setek stron) i szybkiego skorzystania z kopiarki.

Innym zadaniem “kombajnu” jest skanowanie dokumentów, niestety, tylko z odcieniami szarości. Odbywa się ono bardzo szybko. Plik kartek z automatycznego podajnika został zeskanowany w rozdzielczości 300×300 dpi z prędkością ponad 25 stron na minutę. Moduł skanujący współpracuje z sieciami Novell NetWare lub Windows NT, dostępne jest wówczas półautomatyczne zarządzanie dokumentami. Istnieje też możliwość przesyłania zbiorów zawierających obrazy wczytanych stron do określonego katalogu serwera FTP. Zszywarka, pieszczotliwie zwana w instrukcji “urządzeniem wykańczającym”, pozwala na ręczne lub automatyczne zszywanie do 50 arkuszy papieru. Pełni też funkcję pojemnego odbiornika – ruchoma taca może przyjąć i posortować tysiąc stron.

Mimo wielu funkcji i możliwości obsługa urządzenia jest bardzo prosta – wszystkie opcje ustawia się za pośrednictwem dotykowego ekranu ciekłokrystalicznego. Jego znaczne rozmiary (195×75 mm) oraz dobre podświetlenie gwarantują wysoki komfort obsługi. Jak przystało na urządzenie sieciowe, administrator może wybiórczo przydzielać użytkownikom dostęp do różnych funkcji. Rozwinięty system kontroli pozwala na zliczanie wykonanych wydruków i kopii, a nawet ustalanie limitów ilościowych. Możliwe jest też wykorzystanie zewnętrznych urządzeń kontrolujących dostęp (np. za pomocą kart magnetycznych). 230ST ma wbudowany serwer WWW, którym się zdalnie administruje poprzez Internet. W dostarczonej konfiguracji zabrakło tylko modułu faksowego, który pozwalałby użytkownikom na wysyłanie i otrzymywanie faksów w sieci.

Nie ulega wątpliwości, że na opisywane urządzenie będą mogły sobie pozwolić jedynie bogatsze przedsiębiorstwa. Maszyna pokaże swoją moc tam, gdzie sporządzana jest spora liczba wydruków i kserokopii. Po zainstalowaniu w Xerox Document Centre 230ST podajnika o dużej pojemności wszystkie “szuflady” pomieszczą w sumie aż 4000 arkuszy! Istotne jest też to, iż w przypadku awarii dystrybutor gwarantuje dostarczenie urządzenia zastępczego. Cena Xeroksa jest wysoka, ale dużą jego użyteczność i uniwersalność docenią osoby zajmujące się na co dzień przygotowywaniem materiałów reklamowych, cenników i innych dokumentów drukowanych bądź powielanych w dużych ilościach.

Xerox Document Centre 230ST
Procesor: PowerPC 603e, 100M Hz
Pamięć: 32 MB (roz. do 128 MB)
Dysk twardy: 2 GB
Interfejs sieciowy: Ethernet 10BaseT, 10Base2/10Base5, Token Ring
Formaty dokumentów: PCL 5e, Adobe PostScript Level 2
Rozdzielczość drukarki: 400×400 i 600×600 dpi
Wydajność drukarki: 32 s./min
Rozdzielczość skanera: od 100×100 do 400×400 dpi
Wydajność skanera: 32 s./min
Gwarancja: 3 lata
Cena: 45 000 zł
+ bardzo duża wydajność
+ modularna budowa
+ prosta obsługa
– wysoka cena
Producent: Xerox, USA http://www.xerox.com/
Dostarczył: Surfland, Wrocław, tel.: (0-71) 373 55 27, faks: 373 54 37 e-mail: [email protected]http://www.surfland.com.pl/
Więcej:bezcatnews