Cicha rewolucja

Chcąc przygotować plik Pomocy do własnej aplikacji Windows, możemy mieć duży problem. Kompilator Microsoft Help Workshop często nie radzi sobie z plikami RTF przygotowanymi przy użyciu popularnych edytorów (z Wordem i WordPadem na czele), komercyjne programy przeznaczone do tworzenia zbiorów z Pomocą są drogie, a ręczna edycja takich plików jest niezwykle żmudnym zajęciem…

Dokumentacja jest więc zwykle zapisywana w innej formie, np. w postaci plików PDF albo dokumentów Worda. Od dawna próbowano także wykorzystywać w tym celu język HTML. Niestety, tutaj pojawiały się problemy z przeszukiwaniem zbiorów. Często tworzono oddzielne programy służące tylko do tego celu albo budowano pliki oferujące możliwość znajdowania tylko niektórych słów kluczowych. To ostatnie rozwiązanie zastosowano w przeglądarce Netscape Communicator 4.x. Używano także (np. w Windows CE) aplikacji wyświetlających pliki o budowie podobnej (choć znacznie uproszczonej) do dokumentów HTML.

Szansa na standard?

W tym momencie Microsoft zaproponował nową technikę – HTML Help. Pomysł był prosty: stworzyć aplikację dołączaną do Internet Explorera, która używając tejże przeglądarki, wyświetlałaby w jednym oknie pliki HTML i spis treści. Ponadto program powinien zawierać wbudowane mechanizmy przeszukiwania takich zbiorów i oferować możliwość wstawiania zakładek do najczęściej odwiedzanych tematów.

Do tworzonych plików Pomocy możemy dodawać kontrolki ActiveX, ułatwiające na przykład nawigację między poszczególnymi tematami.

Ale na tym nie koniec: firma z Redmond udostępniła również bezpłatny program (wraz z odpowiednią dokumentacją) do projektowania owych plików Pomocy.

…o dużych możliwościach

Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, pliki HTML są bowiem bardzo łatwe do utworzenia; w najprostszym przypadku wystarczy wybrać w Wordzie opcję Zapisz jako dokument HTML .

W zbiorach tych możemy używać wszystkich rozszerzeń Internet Explorera w wersji 3.0 lub nowszej. Ponadto program HTML Help Workshop, przeznaczony do przygotowywania spisu treści i kompilowania całości w jeden skompresowany plik o rozszerzeniu CHM, jest bardzo łatwy w użyciu i potrafi nawet rozpakowywać gotowe już zbiory. Dodatkowo – co nie jest bez znaczenia – w kod tworzonych dokumentów HTML można wstawiać odwołania do kontrolki ActiveX, która potrafi np. wyświetlać przyciski wyglądające i działające identycznie jak ich odpowiedniki w „klasycznych” plikach HLP oraz odsyłające np. do grupy podobnych tematów.

Przygotowana kontrolka ActiveX (można też używać dostarczanego z programem HTML Help Workshop apletu Javy) potrafi wyświetlać spisy treści utworzone na potrzeby pliku Pomocy. Dzięki temu wręcz banalną czynnością jest opublikowanie np. dokumentacji do programu jako „zwykłych” stron WWW oraz skompilowanie jej jako pliku CHM i rozprowadzanie wraz z programem.

INFO
Grupa dyskusyjna
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne dotyczące zagadnień poruszanych w tekście:
#
Internet
HTML Help Workshop
http://msdn.microsoft.com/workshop/
author/htmlhelp/
Edytor HTML dla Worda
http://www.easyhtmlhelp.com/
FAR i moduły do Delphi
http://www.helpware.net/
Narzędzia uzupełniające
http://www.keyworks.net/
Moduły do Visual Basica
http://htmlhelpcenter.hypermart.net/
Program Help & Manual 2
http://www.ec-software.com/order.htm
Inne odnośniki do stron o HTML Help http://www.helpmaster.com/htmlhelp/htmlhelp.htm