Gigabajty na godzinę

Ecrix VXA-1: Gigabajty na godzinę

O konieczności archiwizowania ważnych danych w firmach, instytucjach i bankach nie trzeba dziś nikogo przekonywać. Jeśli danych jest dużo, jedynym problemem jest wybór najskuteczniejszego i najtańszego rozwiązania. Administratorzy często sięgają po napędy taśmowe, które charakteryzują się dobrym współczynnikiem możliwości do ceny i niskimi kosztami eksploatacji.

Dzięki najnowszemu produktowi firmy Ecrix z USA –

VXA-1 — można zabezpieczyć przed utratą dużą ilość danych. Opisywane urządzenie jest napędem taśmowym, sprzedawanym w dwóch wersjach – wewnętrznej (montaż w zatoce 5,25″) i zewnętrznej. VXA-1 podłącza się do komputera poprzez interfejs SCSI-2. Dane są zapisywane w sposób helikalny (patrz: CHIP nr 3/99, s. 90) na taśmach typu AME (Advanced Metal Evaporation) VXAtape V6 lub V17, o pojemności odpowiednio 12 lub 33 GB. Sprzętowy mechanizm kompresji umożliwia upakowanie plików średnio w stosunku 2:1, wtedy na jeden nośnik można zmieścić 24 lub 66 GB danych!

Producent zapewnia, że informacje mogą być zapisywane na taśmie z szybkością 3 MB/s (6 MB/s z włączoną kompresją). Przeprowadzone w laboratorium testy (wykonane zgodnie z procedurą opisaną w CHIP-ie 3/99, s. 94) wykazały, że średnia zmierzona prędkość transmisji danych wynosi 2611 KB/s. Transfer danych przy włączonej kompresji sprzętowej jest zaledwie o 140 KB/s szybszy niż przy wyłączonej. Koszt archiwizacji 50 GB nie skompresowanych danych to około 1240 złotych (licząc cenę samego nośnika). Teoretycznie można zrobić to taniej za pomocą napędu CD-RW 8× i płyt CD-R, ale byłoby to rozwiązanie bardzo niepraktyczne, ponieważ proces archiwizacji trwałby prawie 12 godzin (z wykorzystaniem VXA-1 – około pięciu godzin).

Opisywane urządzenie jest jednym z niewielu dostępnych na naszym rynku napędów o tak dużych możliwościach. Ciekawe, czy w najbliższym czasie inne, bardziej znane firmy, zajmujące się produkcją napędów taśmowych, zaoferują w Polsce podobny, równie funkcjonalny i wydajny streamer.

DPF (Discrete Packet Format)

– VXA-1 jest pierwszym napędem taśmowym, w którym informacje zapisywane są na nośniku w postaci pakietów składających się z unikatowego adresu, 64 bitów użytecznych danych, bitów synchronizacji i kodu korekcji błędów (ECC i CRC). Zastosowanie technologii DPF w streamerach zmniejsza ryzyko błędnego odczytania danych z taśmy i zwiększa szybkość pracy napędu.

1 – prawidłowa ścieżka; odczyt danych przez dwie głowice skanujące.
2 – ścieżka zniekształcona; informacje odczytywane są przez cztery głowice skanujące (mechanizm OSO – VXA-1).

VSO (Variable Speed Operation)

– w odróżnieniu od innych taśmowych urządzeń do archiwizacji danych VXA-1 pracuje ze zmienną prędkością przesuwu taśmy. W napędach działających ze stałą prędkością liniową musi być zachowana niezmienna szerokość strumienia danych. Jeżeli wystąpi błąd i prędkość transmisji spadnie, taśma musi być zatrzymana i przewinięta do miejsca, w którym szybkość zapisu danych była stała. VXA-1 wyposażono w mechanizm dostosowujący prędkość przesuwu taśmy do strumienia nadsyłanych danych. Technologia ta zwiększa wydajność zapisu oraz przedłuża żywotność napędu i nośnika.

OSO (OverScan Operation) –

każda taśma narażona jest na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych (np. wilgoci, temperatury, oddziaływań mechanicznych), w wyniku których zmienia się szerokość lub grubość nośnika – zapisane na taśmie ścieżki z informacjami mogą się odkształcić. OSO wykorzystuje system czterech głowic, dokładniej skanujących powierzchnię taśmy. System ten znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia błędu podczas odczytu danych.

VXA-1
Interfejs: SCSI-2
Rozmiar bufora: 4096 KB
Prędkość transmisji: z kompresją – 6 MB/s, bez kompresji – 3 MB/s
MTBF: 300 000 h
Typ taśmy: AME V17, AME V6
Żywotność taśmy: 30 lat
Pojemność taśmy: V17 – 33 GB, V6 – 12 GB, z kompresją – V17 – 66 GB, V6 – 24 GB
Gwarancja: 1 rok
Cena: 7890 zł
+ duża pojemność taśmy
+ bardzo dobra wydajność
+ niski koszt archiwizacji danych
– wysoka cena napędu
Producent: Ecrix, USA http://www.ecrix.com/
Dostarczył: Alstor, Warszawa tel.: (0-22) 675 55 15 faks: 675 43 10 e-mail: [email protected]http://www.alstor.com.pl/

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News