Głowa do góry albo…

StarStrider 1.5: Głowa do góry albo...

Któż z nas nie patrzył na rozgwieżdżone niebo, zastanawiając się, czy w tym samym momencie, na jakiejś odległej planecie nie stoi mniej lub bardziej podobna do nas istota, zadająca sobie takie samo pytanie? Obserwacje nocnego nieboskłonu nie są proste. Oprócz bezchmurnej pogody wymagają, aby przeprowadzać je na pustkowiu, gdzie nie przeszkadzają nam światła neonów, latarni ulicznych czy samochodów. Kto nie ma możliwości udania się w takie miejsce, może powpatrywać się w ekran monitora. Jednak pod warunkiem że jest on podłączony do komputera, na którym wcześniej został zainstalowany program StarStrider 1.5 Aplikacja ta jest w pełni trójwymiarowym planetarium. Co więcej, program umożliwia przemieszczanie się po wszechświecie i przeprowadzanie obserwacji z prawie dowolnego miejsca. StarStrider korzysta z imponującej bazy danych o 118 000 gwiazd – informacje te zostały zebrane przez satelitę Hipparcos. Po pierwszym uruchomieniu aplikacji warto zmienić ustawienia monitora, tak aby zapewnić sobie najlepszą widoczność. Pomaga w tym napis kontrolny wyświetlany w lewym górnym rogu ekranu. Dobrym pomysłem jest również zaciemnienie pomieszczenia, w którym odbędziemy naszą „gwiezdną” podróż.

Tym, którzy nie znają dobrze mapy nieba, program oferuje możliwość wyszukiwania gwiazd i konstelacji.

Obsługa programiu jest intuicyjna, a dołączona pomoc pozwala szybko poznać możliwości planetarium. Większość funkcji jest dostępna za pośrednictwem skrótów klawiaturowych. Mysz funkcjonuje w dwóch trybach: jako wskaźnik albo w roli steru. W pierwszym przypadku pozwala na wybieranie gwiazd, na przykład po to, aby uzyskać o nich informacje. Po zamianie „gryzonia” w drążek sterowniczy za jego pomocą nawigujemy w przestrzeni, możemy obracać się wokół lokalnej osi X i Y, przyśpieszać bądź zwalniać. Co ciekawe, podczas podróży, nie zmieniając kierunku ruchu, można patrzeć w różne strony i obserwować na przykład gwiazdy znajdujące się za nami.

StarStrider umożliwia zapamiętanie bieżącego stanu naszej wyprawy. Jeśli dotarliśmy do jakiegoś szczególnie interesującego miejsca w przestrzeni międzygwiezdnej, możemy zachować informacje o aktualnej lokalizacji wraz ze wszystkimi parametrami podróży. Dane są składowane w pliku, który możemy w każdej chwili załadować i kontynuować obserwacje. Istnieje też możliwość zachowania tylko bieżącego obrazu widocznego na monitorze.

Program oferuje szereg opcji dotyczących wyświetlania. Mamy do wyboru jeden z sześciu rodzajów widoku. Można patrzeć na niebo gołym okiem, przez teleskop albo obejrzeć zdjęcie zrobione w danej sytuacji. Mimo iż planetarium symuluje cały nieboskłon, nie można tego w pełni doświadczyć, ponieważ ekran monitora jest płaski. Aby uzyskać wrażenie prawdziwej trójwymiarowej przestrzeni, należy włączyć tryb wyświetlania, w którym aplikacja współpracuje z okularami 3D.

Planetarium pozwala obejrzeć znane konstelacje z dowolnego miejsca (na rysunku Wielki i Mały Wóz widziane z orbity Syriusza).

Użytkownik ma możliwość wyboru wielkości pola widzenia mierzonej w stopniach. Do nas należy też decyzja o stopniu widoczności ciał niebieskich – wybieramy poniżej jakiej jasności gwiazdy nie są wyświetlane. Podobnie można określić wartość punktu nasycenia, który oznacza maksymalną jasność wyświetlanych gwiazd. Stopień widoczności oraz punkt nasycenia można powiązać z wielkością pola widzenia. Po wybraniu tej opcji próg widoczności zostaje obniżony, gdy zmniejszamy pole widzenia (widzimy gwiazdy o mniejszej jasności), a zwiększa się wartość punktu nasycenia. Dzięki temu można nadal dobrze rozróżniać gwiazdy w sytuacji, gdy jest ich więcej na ekranie.

Kolejna opcja to sposób wyświetlania gwiazd. Do wyboru jest tu kilka możliwości, od punktu do efektu fotograficznego. Program pozwala również wybrać, czy gwiazdy mają być rysowane z uwzględnieniem ich kolorów czy nie. Dodatkowo istnieje możliwość ustawienia skali, w jakiej gwiazdy są prezentowane na ekranie.

Bardzo pomocna jest opcja rysowania konstelacji. Ułatwia ona rozpoznawanie gwiazdozbiorów, które znajdują się nad naszymi głowami. Ponieważ StarStrider jest połączeniem planetarium ze statkiem kosmicznym, możemy oglądać, jak konstelacje wyglądają z różnych miejsc. W nawigacji po wszechświecie pomaga tzw. travel agent. Pozwala on rozpocząć podróż do miejsca, o którym informacje wcześniej zachowaliśmy na dysku, do wybranej gwiazdy lub do punktu o podanych współrzędnych. Odnalezienie niektórych ciał niebieskich na niebie może być trudne. W takich wypadkach pomocna jest wyszukiwarka gwiazd i konstelacji.

Podróż StarStriderem najczęściej odbywa się pomiędzy wybranymi miejscami we wszechświecie, ale można także krążyć po orbicie wybranej gwiazdy lub zaznaczyć kilka gwiazd i poruszać się od jednej do drugiej. Pozwala to na przykład na zwiedzanie kolejnych gwiazd należących do jednej konstelacji. W ogromnym wszechświecie łatwo się zgubić. Chroni nas przed tym opcja powrotu do punktu wyjścia – pozycji Słońca – lub na jego orbitę.

StarStrider stosuje dwojaką symulację czasu i przestrzeni podczas podróży międzygwiezdnych. Do wyboru mamy wszechświat newtonowski oraz einsteinowski, z efektami relatywistycznymi. Zaliczono do nich aberrację światła, efekt Dopplera oraz zwolnienie czasu. Dodatkowo można wybrać system współrzędnych, jednostki odległości i prędkości. Oprócz gwiazd aplikacja wyświetla także dodatkowe informacje, np. prędkość ruchu, czas, wskaźnik pozycji Słońca lub innej gwiazdy, trójwymiarowy kompas.

Program dość mocno wykorzystuje możliwości akceleratorów graficznych. Posiadacze kart 2D oraz słabszych maszyn mogą ustawić parametry wyświetlania, tak aby aplikacja funkcjonowała poprawnie. Niemniej jednak nawet przy wyłączonej większości efektów wizualnych symulacja robi duże wrażenie.

StarStrider 1.5
Wymagania: Pentium 133; 32 MB RAM; karta graficzna pracująca w trybie hicolor; Windows 9x/NT; Directx 6.0, ok. 5 MB na dysku
+ bardzo realistyczne efekty
+ duża, aktualna baza danych
– duże zapotrzebowanie na zasoby systemowe
– wersja niezarejestrowana kończy działanie po pięciu minutach
Producent: FMJ Software, USA http://www.fmjsoft.com/
Rejestracja: 40 USD
Na CHIP-CD w dziale Software | Nowe produkty znajduje się 30-dniowa wersja programu StarStrider 1.5

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News