Hajda po muldach!

Za pośrednictwem Internetu jeździć na nartach co prawda się nie nauczymy, jednak znajdziemy w nim wiele porad dotyczących doboru sprzętu oraz tego, gdzie w danym momencie warto pojechać, by zakosztować „białego szaleństwa”.

Sezon zimowy w pełni, a niektórzy dopiero teraz biorą się nie tylko do planowania zimowego wypoczynku, ale i kompletowania sprzętu. Zwłaszcza to ostatnie nie jest teraz rzeczą prostą – ubiegłe lata to nie tylko gwałtowna ekspansja snowboardu, ale i wywrócenie „do góry nogami” kanonu narciarstwa zjazdowego. Jeśli w tej chwili decydujemy się na „upgrade” sprzętu, wybór, czy pozostajemy przy klasycznych, długich i prostych nartach czy też zgodnie z najnowszą modą przesiadamy się na silnie taliowane i dużo krótsze carvingi, bynajmniej nie będzie prosty. O ile mieszkańcy wielkich miast są w tej dobrej sytuacji, że w specjalistycznym sklepie zawsze mogą liczyć na fachową poradę, o tyle w mniejszych miejscowościach, zwłaszcza nizinnych, raczej trudno uzyskać jakieś informacje o aktualnej ofercie sprzętu narciarskiego. Podobny problem będą mieli ci, którzy zgodnie z modą ostatnich lat postanowią się przesiąść z „boazerii” na „parapet” (czyli z nart na deskę snowboardową). W tej sytuacji zasoby Internetu mogą być nieocenioną pomocą.

Beskidy OnLine pozwolą się zapoznać z warunkami panującymi na trasach narciarskich w rejonie Szczyrku, Wisły i Korbielowa. Cenne uzupełnienie stanowią mapki wyciągów (a jest ich koło setki) i tras biegowych.

Poszukaj w Sieci

W polskim Internecie brak co prawda wyspecjalizowanych serwisów poświęconych wyłącznie sprzętowi narciarskiemu bądź snowboardowemu, jednak kilka witryn zawiera podstawowe informacje dotyczące zasad wyboru i przeznaczenia poszczególnych kategorii sprzętu.

Jeśli wybieramy się na zagraniczne zimowe wojaże, wręcz obowiązkową wizytę należy złożyć na stronach serwisu Skimaps, gdzie znajdziemy mapki wszystkich ważniejszych ośrodków narciarskich świata.

Sporo przydatnych wiadomości (nie tylko o sprzęcie narciarskim) znajdziemy na stronie Narty on-line (narty.cavern.com.pl), prowadzonej przez Michała Szyplińskiego. Jest tam bogaty zbiór odsyłaczy do serwisów pogodowych z całej Europy, mapki europejskich ośrodków narciarskich (pochodzące przede wszystkim ze zbiorów serwisu Skimaps) oraz podstawy wyboru sprzętu narciarskiego. Ten ostatni dział jest szczególnie godny polecenia, gdyż znajdziemy tam szczegółowy opis aktualnie stosowanego podziału nart na kategorie wraz z ich przeznaczeniem.

Turystyczny serwis Onetu oferuje sporą dawkę pożytecznych informacji o największych zimowych kurortach Polski. Co ważne, można tam znaleźć wiadomości, których próżno by szukać na własnych stronach poszczególnych miejscowości.

Jeśli wahamy się, czy przesiąść się na narty carvingowe, powinniśmy odwiedzić serwis www.narty.dr.pl i zajrzeć na stronę zatytułowaną Karwing. Jest tam nie tylko wiele porad, jak wybrać sprzęt, ale i sporo argumentów, dlaczego warto zdecydować się na zmianę. Nawet jeśli nas one nie przekonają, zajrzyjmy jeszcze na stronę Trening – zaaplikowanie przedstawionego tam programu suchej zaprawy z pewnością nikomu nie zaszkodzi. Polecamy!

INFO
Grupy dyskusyjne:
Pytania, uwagi i komentarze do artykułu: #
Grupy poświęcone sportom zimowym:
pl.rec.sport.zimowe, rec.skiing.*
Internet:
Serwisy polskie:

http://www.beskidy.pol.pl/narty/
Narty On-Line:
http://narty.cavern.com.pl/
Narty:
http://narty.dr.pl/
Deska:
http://www.deska.com/
Polski Związek Snowboardu:
http://www.pzsnow.com.pl/
Snowboard Center:
http://snowboard.koti.com.pl/
Strona Snowboardowa Barneya:
http://friko6.onet.pl/ld/barneius/
Onet – Gdzie na narty:
http://turystyka.onet.pl/narty/
Onet – Gdzie na snowboard:
http://turystyka.onet.pl/snowboard/
Polskie NARTY:
http://www.narty.info.pl/
Sklep Narciarski:
http://www.ski.com.pl/
Serwisy zagraniczne:

http://www.skinet.com/
Skimaps:
http://www.skimaps.com/
About Snowboarding:
http://www.aboutsnowboarding.com/
Międzynarodowy Związek Snowboardowy:
http://www.isf.net/
Snowboarder:
http://www.snowboardermag.com/
GoSki:
http://www.goski.com/