Już nie za darmo

W CHIP-ie przedstawiliśmy już najnowszą odmianę Linuksa, opracowaną przez firmę Corel (patrz: nr 1/2000, s. 164). Darmowe wydanie Uniksa "made by Corel" zostało opracowane na podstawie popularnej dystrybucji Debiana. Sam system wymaga od użytkownika minimalnej wiedzy informatycznej zarówno podczas procesu instalacji, jak i w trakcie "normalnej" eksploatacji. Przypomnijmy, że cała instalacja sprowadza się do odpowiedzi […]

W CHIP-ie przedstawiliśmy już najnowszą odmianę Linuksa, opracowaną przez firmę Corel (patrz: nr 1/2000, s. 164). Darmowe wydanie Uniksa „made by Corel” zostało opracowane na podstawie popularnej dystrybucji Debiana. Sam system wymaga od użytkownika minimalnej wiedzy informatycznej zarówno podczas procesu instalacji, jak i w trakcie „normalnej” eksploatacji. Przypomnijmy, że cała instalacja sprowadza się do odpowiedzi na kilka prostych pytań, zadanych przez graficzny „setup”.

Komercyjny Linux Corela zawiera m.in. edytor tekstu WordPerfect.

Wprawdzie na swojej stronie internetowej firma Corel udostępnia swój system w wersji darmowej, ale powiedzmy sobie szczerze: edycja bezpłatna jest nader skromna. Po zainstalowaniu wszystkich elementów system zajmuje ok. 360 MB, co w porównaniu z takimi dystrybucjami jak Debian czy Slack-ware nie jest wynikiem imponującym. Zadaniem darmowej edycji jest najprawdopodobniej wyostrzenie apetytu użytkowników. Corel postępuje podobnie jak inni producenci – np. Red-Hat czy S.u.S.E. Oprócz bezpłatnej wersji systemu, zbudowanej na podstawie aplikacji rozpowszechnianych na licencji GNU, kanadyjska firma oferuje dwie komercyjne edycje – Standard i Deluxe. Obydwie wzbogacone są szeregiem użytecznych programów.

Kupując wersję Standard, znajdziemy na krążku instalacyjnym przeglądarkę internetową Netscape Communicator, przeglądarkę plików zapisanych w formacie Acrobat Readera (PDF) oraz edytor tekstu Corel WordPerfect 8 w wersji Light wraz z kompletem 20 fontów.

Co dostaniemy w zamian za 89 USD (cenę systemu w wersji Deluxe )? Otóż otrzymamy zestaw 200 czcionek, kompletne wydanie WordPerfecta oraz pakiet do tworzenia kopii bezpieczeństwa BRU Backup. Nie zapomniano także o „rozrywkowej” roli komputera. Świadczy o tym zamieszczenie na krążku CD gry strategicznej Civilization: Call to Power. W pudełku znajdziemy też… pluszowego pingwina-maskotkę. Ponadto do wersji komercyjnych producent dołącza krążek z kodami źródłowymi aplikacji rozprowadzanych na zasadach Open Source, co jest spowodowane raczej wymogami licencji GPL niż innymi względami. Corel Linux nie jest bowiem produktem skierowanym do użytkowników, którzy lubią „grzebać” w systemie. Kupując obie wersje, otrzymujemy prawo do bezpłatnej, 30-dniowej pomocy technicznej, dostępnej poprzez pocztę elektroniczną (wersja Standard) oraz telefonicznie (Deluxe).

Corel Linux Standard, Deluxe
Wymagania: PC Pentium; 24 MB RAM; ok. 500 MB na dysku
+ zestaw programów niedostępnych w darmowej wersji Corel Linuksa
+ niewygórowana cena
Producent: Corel, Kanada http://linux.corel.com/
Cena: 59 USD (wersja Standard); 89 USD (wersja Deluxe)
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.