Kolorowe archiwum

Często się zdarza, że trzeba przechowywać dokumenty przez dłuższy okres. Jeżeli nie muszą być to oryginały, można zastanowić się nad sporządzaniem ich elektronicznych kopii za pomocą skanera.

Decydując się na kupno uniwersalnego modelu, warto zwrócić uwagę na dodatkowy osprzęt, taki jak np. ten w prezentowanym Plusteku OpticPro UT12. Wraz ze skanerem użytkownik otrzymuje przystawkę do slajdów. Niestandardowe możliwości cechują również Umaksa Astra 2400S. Koduje on kolory z dokładnością rzadko spotykaną w innych urządzeniach tej klasy – 42 bity zewnętrznie i 48 wewnętrznie.

Produkty firmy Umax zostały wyposażone w dopracowane sterowniki TWAIN. Oprócz korekcji kolorów i nakładania podstawowych filtrów umożliwiają one wygodne przetwarzanie wsadowe: w rezultacie pojedynczego skanowania, po zaznaczeniu paru obszarów, otrzymuje się kilka różnych obrazów wynikowych. Gorzej prezentuje się dołączone oprogramowanie OCR. OmniPage nie obsługuje polskich „ogonków”.

Do urządzeń firmy Plustek dołączono sterowniki TWAIN, o nieco mniejszych możliwościach niż w przypadku modeli Umaksa, oraz program OCR – Abbyy FineReader 4.0. Doskonale radzi sobie on zarówno z polskimi fontami, jak i wielkością liter.

W grupie opisywanych skanerów najlepsze możliwości ma Astra 2400S. Pracuje on nie tylko z najwyższą rozdzielczością, ale również potrafi zeskanować dokumenty nieco większe niż A4. Szkoda, że w zestawie zabrakło polskojęzycznej dokumentacji.