Małe jest piękne

Sieciowy system operacyjny firmy Novell dobrze znany jest na naszym rynku już od kilkunastu lat. W roku 1997 pojawił się produkt oparty na systemie NetWare 4.11, adresowany do małych i średnich przedsiębiorstw. Nosił on nazwę NetWare for Small Business.

Przez pewien czas pakiet ten dostępny był na bardzo atrakcyjnych warunkach. Wystarczy wspomnieć, że można go było nabyć na zasadzie uaktualnienia do systemu operacyjnego… DOS. W ten sposób oprogramowanie nowoczesnego serwera sieci lokalnej z licencją dla pięciu użytkowników kosztowało ok. 1600 zł netto (plus cena legalnie nabytego DOS-a). Taka strategia marketingowa przyniosła producentowi sukces, pozwalając utrzymać w posiadaniu ok. 60% rynku sieci lokalnych z dedykowanymi serwerami. Najnowszy pakiet Novella przeznaczony dla małych przedsiębiorstw nosi nazwę Novell Small Business Suite 5. Jego trzon stanowi serwer NetWare 5.0 (CHIP 9/98, s. 200), a całość to kompletne rozwiązanie bogato wyposażonej sieci lokalnej, podłączonej do Internetu. Górny limit możliwości takiej sieci wyznacza maksymalna liczba licencji klienckich (do 50) oraz liczba serwerów w strukturze drzewa NDS (tylko jeden).

Zawartość pudełka

Standardowa wersja systemu NetWare dostarczana jest na pięciu płytach CD-ROM oraz jednej dyskietce, zawierającej programy klienckie. W wersji Small Business jest to zarazem dyskietka startowa, od której zaczyna się instalację pakietu. Od razu warto wspomnieć, że przewidziana jest możliwość zwiększania liczby licencji także o pojedynczego użytkownika. Dokumentacja drukowana, dostarczona wraz z pakietem, tradycyjnie już ograniczona jest do zestawu podstawowego, składającego się ze skróconego podręcznika instalacji pakietu i kilku broszurek. Kompletny zestaw „czerwonych książek” zapisany jest w postaci elektronicznej (PDF) na jednej z płyt CD. W tzw. polskiej wersji pakietu wreszcie doczekaliśmy się spolszczonych wersji podręczników i narodowych komunikatów instalatora.

O atrakcyjności pakietu Small Business Suite decyduje obecność w jego podstawowej wersji oprogramowania zapewniającego udostępnianie w sieci szerokiego zakresu usług. Wyliczenie najważniejszych z nich zacząć można od serwera SQL Oracle 8.04, z licencją dla pięciu stanowisk. Wprawdzie budowanie systemu baz danych SQL z serwerem dla kilku użytkowników może się wydać pomysłem nieco dziwnym, ale wówczas, gdy najważniejszą rolą maszyny, na której instalujemy pakiet, ma być obsługa bazy danych, to można się postarać o odpowiednią liczbę licencji od Oracle’a.

Dla firm, które zamierzają zaistnieć w Internecie, cennym nabytkiem będzie serwer WWW Enterprise Server, firmowany przez Netscape’a. Administrowanie serwerem WWW możliwe jest zarówno z konsoli serwera plików, jak i przez Internet za pomocą specjalnego modułu menedżera serwera. Z kolei pakiet GroupWise pozwala dołączyć do systemu agenta poczty elektronicznej, obsługującego protokoły POP3 i SMTP. Niestety, nie jest to w pełnym tego słowa znaczeniu serwer pocztowy – pakiet musi współpracować z serwerem (relay-host) wskazanym przez dostawcę usług internetowych. Potrafi za to pracować w środowisku z dynamicznie przydzielanym adresem IP (także z komutowanym dostępem serwera do Internetu), wykorzystując wirtualny serwer pocztowy u dostawcy. Funkcje komunikacyjne systemu uzupełnia rozbudowany serwer faksowy FaxWare 5.0 firmy Tobit (patrznull CHIP 7/98, s. 111, 8/99, s. 106).

Dodatkiem szczególnie ważnym, jeśli przewidujemy stałe podłączenie do sieci bardziej rozległej (osiedlowej, miejskiej) lub Internetu, jest pakiet umożliwiający zarządzanie „obrzeżem” naszej sieci lokalnej. Border Manager firmy Novell jest jednym z najlepszych rozwiązań tego typu. Niestety, w wersji dla małych firm nie oferuje funkcji firewalla, udostępnia jedynie serwer proxy.

INFO
Novell Small Business Suite 5
Producent: Novell, USA, http://www.novell.com/
Dostarczył: Novell Polska, Warszawa, tel.: (0-800) 22 66 85, faks: 620 31 03, e-mail: [email protected], http://www.novell.com.pl/
+ kompletny zestaw programów niezbędnych w małej firmie
+ dołączony pakiet Border Manager
+ narzędzia do zarządzania aplikacjami
brak polskiej wersji
Ceny:
Standardowy pakiet z licencją dla 5 stanowisk: 4360 zł
Dodatkowa licencja dla 1 stanowiska: 250 zł
Dodatkowa licencja dla 5 stanowisk: 1200 zł
Dodatkowa licencja dla 25 stanowisk: 5900 zł
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Na CHIP-CD w dziale Software | Novell Small Business Suite znajduje się opis składników pakietu Novell Small Business Suite w formacie PDF.