Najlepsze na rynku

Zestawienie Top 10 zawiera listy najbardziej interesujących urządzeń, a zostało przygotowane w celu wyłonienia produktów oferujących największe możliwości lub charakteryzujących się najkorzystniejszym stosunkiem możliwości do ceny. Na dołączonej płycie CD-ROM znajduje się aplikacja pozwalająca na samodzielne określanie kryteriów oceny i utworzenie własnego rankingu.

W wyniku obniżki kursu dolara w połowie stycznia bieżącego roku ceny większości podzespołów komputerowych spadły o kilka procent. Spowodowało to nieznaczne zmiany w rankingach Top 10 w kategorii ECONO. Urządzenia, których cena się nie zmieniła, spadły o dwie, trzy pozycje, a ich miejsca zajęły produkty firm najszybciej reagujących na zmianę kursu dolara.

Dużą dynamiką rozwoju charakteryzuje się rynek kart graficznych 3D. Przynajmniej część największych potentatów (Nvidia, S3, 3dfx) co parę miesięcy prezentuje coraz doskonalsze wersje kart z chipsetami o potężnej mocy obliczeniowej. Na rok 2000 zapowiedziano premiery kilku nowych układów graficznych, dlatego też można się spodziewać, że liderzy rankingu kart 3D będą się zmieniać w krótkich odstępach czasu. Szkoda tylko, że wszystkie nowości docierają do Polski z kilkutygodniowym opóźnieniem. W wyniku wprowadzenia do sprzedaży nowych urządzeń ceny starszych typów kart graficznych powinny znacznie zmaleć.

W bieżącym numerze CHIP-a oprócz listy najlepszych kart graficznych 3D prezentujemy ranking kolorowych drukarek atramentowych, monitorów 15- i 19-calowych oraz skanerów płaskich. Oceny POWER i ECONO poszczególnych urządzeń pokazano w postaci liczbowej i – w celu ułatwienia porównania ze sobą kilku modeli – w postaci słupków o długościach proporcjonalnych do wartości uzyskanych not. Z lewej strony nazwy produktu umieszczono ikonę, która informuje, jaką pozycję zajmuje urządzenie w porównaniu z poprzednim rankingiem – wyższą lub niższą.

Karty graficzne

Zgodnie z zapowiedziami producentów na rynku pojawia się coraz więcej kart graficznych wyposażonych w chipset Nvidii GeForce 256. Spadek cen (bardzo wysokich!) tych urządzeń będzie można zaobserwować już wkrótce, gdy zostaną wprowadzone do sprzedaży karty z nowymi chipami – S3 Savage 2000 i 3dfx VSA-100. Urządzenia z układem S3 powinny być o około 30% tańsze od modeli z pierwszych pozycji bieżącego rankingu kategorii POWER. Fakt ten spowoduje najprawdopodobniej spadek cen kart z układem GeForce 256. Również Matrox i ATi pracują nad udoskonaleniem swoich “sztandarowych” układów – MGA-G400 i Rage 128 Pro, jednak nie wiadomo jeszcze, kiedy ukażą się nowe wersje chipsetów.

Drukarki atramentowe

Wśród drukarek atramentowych w kategorii POWER prym wiodą produkty Hewlett-Packarda. Ceny wspomnianych drukarek są wysokie, ale w zamian użytkownik dostaje urządzenie drukujące kolorowe dokumenty z bardzo dobrą jakością. Opatentowany przez HP system druku PhotoREt III jeszcze przez pewien czas będzie najlepszą technologią drukowania. W najbliższych tygodniach nie należy spodziewać się dużych zmian w rankingu.

Osoby o mniej zasobnych portfelach powinny zwrócić uwagę na Lexmarka Z31, który zajął siódme miejsce w kategorii POWER i wysoką, trzecią lokatę w ECONO. Drukarka przenaczona jest do zastosowań, gdzie drukuje się nie więcej niż kilkanaście stron dziennie.

Monitory 15-calowe

Producenci monitorów zastępują starsze modele nowszymi, o lepszych parametrach. Zdarza się, że dwa modele monitorów różnią się od siebie tylko jedną literą lub cyfrą. Po przestudiowaniu dokumentacji okazuje się, że oba urządzenia mają np. różną częstotliwość odświeżania poziomego, będącą jednym z ważniejszych parametrów każdego monitora. Podobna sytuacja zaistniała w przypadku monitora Philips 105B11, którym zastąpiono model 105S – zwiększono w nim pasmo wideo z 79 do 108 MHz oraz podwyższono maksymalną częstotliwość odchylania pionowego ze 120 do 160 Hz. 105B11 charakteryzuje się bardzo dobrą jakością obrazu, dzięki której znalazł się na wysokiej, drugiej pozycji rankingu kategorii POWER.

Monitory 19-calowe

Wkrótce w sklepach, a co za tym idzie – również w CHIP Labie, powinny pojawić się modele wyposażone w najnowszy kineskop firmy Sony – FD Trinitron. Ciekawe, czy będą one w stanie “zdetronizować” lidera rankingu POWER, którym jest monitor Sony GDM-F400T9 Debiut na listach POWER i ECONO nowego monitora Samsung SyncMaster 900SL+ można uznać za bardzo udany. Wysoką, trzecią lokatę pod względem możliwości monitor uzyskał w dużej mierze dzięki bardzo dobrej jakości obrazu. Również atrakcyjna cena urządzenia znalazła swe odzwierciedlenie w rankingu monitorów o najlepszym współczynniku możliwości do ceny – SyncMaster 900SL+ zajmuje wysoką, czwartą lokatę.

Skanery płaskie

Pierwszą dziesiątkę kategorii POWER zdominowały urządzenia wyposażone w złącze SCSI i USB. Pojawił się w niej nowy skaner Umax Astra 2400S ze złączem USB, który jest przeznaczony do zastosowań półprofesjonalnych (małe studia graficzne). W kategorii ECONO przeważają tanie modele w cenie około 300 zł. Większość z nich wyposażona jest w złącze równoległe, dzięki któremu użytkownicy domowi mogą bez problemu podłączyć skaner do komputera. Producenci chcą w najbliższym czasie zrezygnować z montowania w swoich produktach gniazd LPT. Mają one zostać zastąpione złączami USB, ponieważ standard AT odchodzi powoli w zapomnienie, a odsetek komputerów wyposażonych w magistralę USB jest już bardzo wysoki.

Więcej:bezcatnews