Podniebny Internet

Pomimo dużej przepustowości sieci szkieletowej Internetu dane do odbiorców końcowych przesyłane są wolno ze względu na ograniczenia linii telefonicznych i niewydolność lokalnych dostawców usług sieciowych. Konieczność długotrwałego oczekiwania w ciągu dnia na otrzymanie potrzebnych danych stała się powszechna. Problem ten może rozwiązać łączność satelitarna. Próbę spopularyzowania tego rozwiązania podjęła, należąca do konsorcjum Astra, firma Europe Online Networks, wprowadzając system Internet via the Sky. Zasada jego działania polega na transmitowaniu danych z centrum nadawczego znajdującego się w Luksemburgu poprzez satelitę Astra 1G na obszar całej Europy. Odbiór informacji odbywa się za pomocą zwykłej anteny satelitarnej. Użytkownicy „żądają” dostarczenia określonych informacji: stron WWW, obrazów lub plików poprzez wysyłanie tzw. zapytań, czyli pakietów danych określających zamawiane materiały. Najpo-ważniejszą wadą transmisji satelitarnej jest przesyłanie danych tylko w jedną stronę, co zmusza użytkowników do korzystania z tradycyjnego modemu, sieci ISDN, HIS lub innego rodzaju dostępu do Internetu.

Aby zapewnić dużą prędkość dostępu do danych, centrum nadawcze połączone jest bezpośrednio z siecią szkieletową Internetu. Do przesyłania informacji cyfrowych drogą satelitarną wykorzystano technologię CyberStream, opracowaną przez amerykańską firmę Harmonic Data Systems. Przepustowość jednego transpondera Astry 1G wynosi 34 Mbit/s. Obecnie w systemie Internet via the Sky wykorzystane są trzy takie transpondery. Dodatkowych sześć zarezerwowano na potrzeby dalszego zwiększania przepustowości w miarę wzrostu liczby użytkowników. Maksymalna prędkość przesyłania danych może docelowo osiągnąć nawet 306 Mbit/s. Dla jednego odbiorcy wprowadzono ograniczenie szybkości transmisji, wynoszące 2 Mbit/s. W praktyce przesyłanie danych przebiega wolniej ze względu na konieczność podziału dostępnego pasma pomiędzy wszystkich użytkowników korzystających w danym momencie z systemu. Nie istnieje możliwość zwielokrotnienia przepustowości poprzez wykupienie kilku abonamentów.

Aby strona WWW mogła zostać wyświetlona w oknie przeglądarki, tradycyjną drogą (poprzez modem lub łącze stałe) wysyłane jest zapytanie i adres IP komputera użytkownika. Dociera ono do serwera znajdującego się w Luksemburgu. Ten odnajduje potrzebne dane w pamięci podręcznej (cache) lub pobiera je z serwera, na którym są umieszczone. Następnie dane wraz z adresem IP odbiorcy są wysyłane do satelity Astra 1G, który transmituje je na cały obszar Europy. Dekoder satelitarny w komputerze użytkownika wybiera na podstawie numeru IP pakiety zawierające zamówione przez niego dane.

W celu odbioru sygnału satelitarnego wymagane jest zainstalowanie w komputerze odpowiedniej karty dekodującej. Można nabyć zarówno model przeznaczony tylko do odbioru danych, jak i urządzenie umożliwiające oglądanie telewizji na ekranie komputera.

W laboratorium przetestowano kartę CyberStream Satellite Receiver firmy Harmonic Data Systems. Po zakończeniu montażu karty przystąpić można do instalacji programu służącego do autoryzacji użytkowników. Konieczne jest też określenie numeru IP komputera. W przypadku korzystania z modemu adres IP może zostać automatycznie pobrany z serwera PPP. Rozpoczęcie korzystania z sieci wymaga podania identyfikatora i hasła, ustalonych podczas zakupu abonamentu. Można mieć zastrzeżenia do sposobu przechowywania tych poufnych danych – są one zapisywane w jawnej postaci w rejestrze systemowym. Udostępniana w zestawie aplikacja pozwala na monitorowanie aktualnej szybkości pobierania informacji, ilości przesłanych danych czy stanu połączenia. Ważną czynnością podczas instalacji jest prawidłowy wybór transpondera. Przeprowadzone testy nie wykazały istotnych wahań prędkości przesyłania danych przy korzystaniu z jednego z trzech dostępnych obecnie transponderów.

Dostęp do danych odbywa się poprzez serwer proxy. Warunkiem szybkiego dostępu do sieci jest wpisanie w używanej przeglądarce internetowej lub kliencie FTP odpowiedniego adresu IP, przypisanego znajdującemu się w Luksemburgu serwerowi operatora. Możliwy jest także jednoczesny dostęp do łącza wielu komputerów pracujących w sieci lokalnej. W takim przypadku komputer wyposażony w dekoder satelitarny sam stanowi serwer proxy dla pozostałych. Laboratoryjny komputer z zainstalowanym programem WinGate z powodzeniem pełnił funkcję bramki internetowej nawet dla dziesięciu klientów jednocześnie.

Pod względem szybkości transmisji system Internet via the Sky powinien spełnić wymagania większości użytkowników. Prędkość przesyłania danych była niższa od deklarowanej przez operatora (2 Mbit/s), lecz utrzymywała się zazwy-czaj pomiędzy 800 kbit/s a 1,4 Mbit/s. Pewien wpływ na szybkość działania łącza ma pogoda: podczas całkowitego zachmurzenia i opadów śniegu odnotowano spadek wydajności do około 400-700 kbit/s. Przy przeglądaniu serwisów WWW zmiany prędkości są praktycznie niezauważalne – strony pojawiają się na ekranie monitora niemal natychmiast. Największym problemem jest przesyłanie zapytań do serwera operatora Internet via the Sky poprzez sieć Telekomunikacji Polskiej. Podczas trwających ponad tydzień testów pakiety zawsze kierowane były przez Stany Zjednoczone, Holandię i Belgię. Prowadziło to niekiedy do gubienia około 30% wysłanych zapytań, często jeszcze w granicach Polski. Konieczna była wtedy ich retransmisja. To z kolei prowadziło do obniżenia prędkości otrzymywania danych. Czasami ilość zagubionych pakietów na łączach TP SA przekraczała 90%, co praktycznie uniemożliwiało korzystanie z Sieci.

Oprócz wysokiej przepustowości łącza drugim atutem rozwiązania firmy Europe Online Networks jest bardzo atrakcyjna cena. Koszt komputerowego dekodera satelitarnego wynosi od 1200 do 2000 zł w zależności od typu, roczna subskrypcja zaś to 1225 zł. Należy podkreślić, że użytkowników nie obowiązują żadne ograniczenia pod względem czasu wykorzystania łącza czy ilości odbieranych danych. Po upływie pierwszego roku abonament wynosi 15 euro (około 60 zł) na miesiąc. Przy opłacie z góry za cały rok udzielany jest rabat w wysokości 30 euro (ok. 120 zł). Przedłużenia subskrypcji dokonać można drogą elektroniczną, płacąc kartą kredytową. Użytkownicy nie mający anteny satelitarnej doliczyć muszą też koszt jej zakupu (ok. 200 zł). Posiadacze czasz skierowanych na satelitę Astra mogą bez przeszkód wykorzystać je do jednoczesnego odbioru programów telewizyjnych i danych komputerowych.

Pomimo kilkunastokrotnie większej przepustowości opłata za instalację i roczny abonament systemu Internet via the Sky jest więc tańsza (3200 zł) od oferowanego przez Telekomunikację Polską rozwiązania SDI (999+450 zł instalacja + 12×160 zł abonament, razem – 3369 zł). Niestety, ze względu na konieczność wysyłania zapytań tradycyjną drogą nie jest możliwa całkowita rezygnacja z usług lokalnego operatora. Testowany system wydaje się idealnym rozwiązaniem dla firm mających już stały dostęp do Internetu i nie zamierzających z niego rezygnować. Dzierżawa tradycyjnego łącza o podobnej przepustowości jest wielokrotnie droższa, często zaś niemożliwa ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury u lokalnego dostawcy usług. Internet via the Sky jest także bardzo atrakcyjną ofertą dla użytkowników sieci osiedlowych i sąsiedzkich. Dzierżawiąc jedną linię SDI w celu wysyłania zapytań i opisywane łącze satelitarne do odbierania danych, uzyskać można stosunkowo niedrogi, nielimitowany oraz bardzo szybki dostęp do Sieci.

INFO
Grupa dyskusyjna
Uwagi i komentarze do artykułu: #
Internet
Firma Globit – dystrybutor systemu SAT1 na terenie Polski:
http://www.satbit.com.pl/
CyberStream – producent internetowych systemów satelitarnych:
http://www.harmonicdata.com/
Europe Online – operator systemu Internet via the Sky:
http://www.europeonline.com/iits/

Internet via the Sky
Maks. przepustowość: 2 Mb/s
Sterowniki: Windows 9x/NT 4.0
Gwarancja: 1 rok
Cena: karta CyberStream Satellite Receiver – 1975 zł, roczny abonament – 1225 zł
+ duża przepustowość
+ atrakcyjna cena
+ możliwość instalacji w dowolnym miejscu
– konieczność korzystania z usług innego dostawcy Internetu
Operator: Europe Online Networks, Luksemburg http://www.europeonline.com/iits/
Producent: Harmonic Data Systems, USA http://www.harmonicdata.com/
Dostarczył: Globit, Kielce tel.: (0-41) 361 11 31 w. 272 faks: 303 18 30
e-mail: [email protected]http://www.satbit.com.pl/