Słownikowa wszechnica

Pod szyldem swojej znanej encyklopedii – Encarty – Microsoft opublikował słownik języka angielskiego. Zawartość krążka jest wyjątkowo bogata – World English Dictionary zawiera bowiem słowniki: języka angielskiego, angielsko-niemiecki i niemiecko-angielski, angielsko-francuski oraz francusko-angielski, a poza tym tezaurus i sekcję tzw. Quotations, czyli cytatów zaczerpniętych z wypowiedzi znanych postaci świata nauki i sztuki. Warto podkreślić aktualność prezentowanego słownictwa i odnotować obecność wielu terminów z zakresu współczesnej nauki i techniki.

Rozbudowana struktura odsyłaczy pozwala na dotarcie do głębszych pokładów wiedzy na temat danego słowa.

Jak zatem widać, program daje duże możliwości – oprócz wyszukania słowa we wspomnianych sekcjach możemy także zobaczyć i usłyszeć jego odpowiednik znaczeniowy w prezentacjach multimedialnych.

Przy rozpoczynaniu pracy z programem pojawia się cytat dnia oraz wybrane słowo na dany dzień. Ten dość znany pomysł ma w przypadku słownika dodatkowy walor edukacyjny – mimochodem pozwala przyswoić sobie nową porcję wiedzy.

Do wyszukiwania wyrazów można podejść dwojako: albo posłużyć się indeksem, albo opcją Find. Za ich sprawą użytkownik jest w stanie znaleźć informację ściśle związaną z szukanym słowem – a i program może też sam odnaleźć artykuły, w których dane słowo występuje.

Słownik (Dictionary) podaje pisownię słów języka angielskiego używanego w różnych krajach, np. w Kanadzie, Nowej Zelandii, Afryce, Azji bądź na Karaibach, nie ogranicza się więc do standardowego przedstawiania wersji brytyjskiej i amerykańskiej. Zawiera ponad sto tysięcy haseł oraz dziesięć tysięcy notek biograficznych i geograficznych. Słownik języka angielskiego jest bardzo bogatym i wyczerpującym kompendium wiedzy na temat znaczenia wyrazów, podaje także ich etymologię, przykłady użycia w zdaniu, a także sporą dawkę porad gramatycznych. Ciekawym narzędziem, które użytkownik ma do dyspozycji podczas pracy ze słownikiem, jest tzw. QuickDefine. Jest ono bardzo dużym udogodnieniem, gdyż daje możliwość skorzystania ze słownika w czasie pracy poza Encartą – w dowolnym programie, np. w Wordzie. Za pomocą QuickDefine można szybko znaleźć definicje interesujących słów. Wystarczy zaznaczyć je na przykład w dokumencie Worda, a następnie kliknąć ikonkę Słownika. Umieszczana jest ona automatycznie w Polu systemowym, co pozwala sprawnie korzystać z narzędzi szybkiego wyszukiwania.

Kolejną częścią słownika jest tezaurus, który wskazać może wyrazy bliskoznaczne oraz zaproponować skorzystanie z opcji QuickSynonym, czyli błyskawicznego odnalezienia synonimu dla słowa wybranego z tekstu w innym programie.

Dzięki opcji QuickSynonim ze słownika wyrazów bliskoznacznych można skorzystać nawet wtedy, gdy pracujemy w edytorze tekstu – Encarta World English Dictionary natychmiast poda synonimy wybranych wyrazów.

Bardzo interesującą propozycją Encarta World English Dictionary jest zbiór cytatów z historii, literatury, religii, nauki i polityki. 18 tysięcy maksym, które wpłynęły na dzieje świata albo stanowią żywe odzwierciedlenie burzliwych losów ludzkości, stanowić może nie lada gratkę nie tylko dla humanistów. Dzięki opcji QuickQuote (która umożliwia skopiowanie wybranego cytatu do innego programu) można je także wykorzystać do wzbogacania wszelkiego rodzaju szkolnych wypracowań bądź esejów.

W przypadku niektórych wyrazów pakiet słowników Microsoftu oferuje także prezentacje multimedialne. Użytkownik ma do dyspozycji Images i Sounds, które obejmują w całym programie trzy tysiące fotografii ludzi i zwierząt, map i ilustracji oraz ponad pięć godzin nagrań dźwiękowych. Wśród tych ostatnich znajdziemy przykłady różnych gatunków muzycznych, próbki brzmień instrumentów czy nawet odgłosy zwierząt. W sekcji Sounds usłyszymy również ilustrację wyrazów dźwiękonaśladowczych, a także dowiemy się, jak brzmi hymn wybranego państwa. W tym ostatnim przypadku otrzymamy jednocześnie kompleksową informację na temat położenia geograficznego danego kraju (mapy) oraz symboli narodowych (ilustracje).

Program, jak wspomniano, zawiera także dwa słowniki dwujęzyczne, ułatwiające tłumaczenia z- i na francuski oraz niemiecki. Zasób zgromadzonego w nich materiału zawiera zarówno słownictwo nowoczesne, jak i – co warto podkreślić – potoczne. Użytkownik ma tutaj do dyspozycji wyczerpujące informacje na temat znaczenia wyrazów, przykłady ich użycia w zdaniu oraz sposób wymowy zilustrowany nagraniami dźwiękowymi. Również do tych słowników dołączono komentarz gramatyczny. Mamy też możliwość skorzystania z narzędzia QuickTranslate, które ułatwia tłumaczenie podczas pracy z innym programem.

Encarta World English Dictionary jest nieocenionym źródłem informacji leksykalnych, bardzo elegancko i funkcjonalnie podanych. Praca z tą aplikacją to spora przyjemność, a niejednokrotnie także radość z docierania do głębokich pokładów znaczeniowych języka.

Encarta World English Dictionary
Liczba CD: 1
Język: angielski
Wymagania: Pentium 90, 32 MB RAM, napęd CD-ROM 4x, Windows 9x/NT/2000, ok. 155 MB na dysku
+ wyjątkowa łatwość obsługi
+ bardzo dobrze pomyślana i zrealizowana “sieć” odsyłaczy do haseł
+ wysokiej jakości sekwencje multimedialne
Producent: Microsoft, USA http://www.microsoft.com/
Dostarczył: Microsoft Polska, Warszawa; tel.: (0-22) 661 54 00, faks: 661 54 34 http://www.microsoft.com/poland/
Cena: ok. 177 zł
Więcej:bezcatnews