Ułóżmyż kolejną „siódemkę”

Oficjalny Słownik Polskiego Scrabblisty 1.0: Ułóżmyż kolejną "siódemkę"

Scrabble, jedna z najpopularniejszych na świecie gier słownych, ma już ponad pół wieku. Jej polska wersja istnieje od około 14 lat, ale na pierwszy polski komputerowy słownik scrabble’owy gracze musieli czekać aż do 1999 roku. Wcześniej, chcąc sprawdzić poprawność ułożonego wyrazu, trzeba było bardzo dobrze znać zasady odmiany wszystkich części mowy i wertować grube tomy słowników języka polskiego, poprawnej polszczyzny lub ortograficznych. Zajmowało to często wiele czasu, a i tak nie gwarantowało w stu procentach rozwiania wszystkich wątpliwości. Od roku mamy jednak do dyspozycji komputerowy słownik języka polskiego dla scrabblistów. Specyfika takiego słownika polega na tym, że znajdziemy tu jedynie wszystkie formy fleksyjne sprawdzanych wyrazów – bez opisów ich znaczenia czy pochodzenia. Oficjalny Słownik Polskiego Scrabblisty zawiera zestaw słów zatwierdzony przez Polską Federację Scrabble – razem 1 545 000 haseł.

Lista dopuszczalnych dwu- i trzyliterówek dostępna jest już z poziomu głównego okna słownika.

OSPS powstał w dużej mierze dzięki inicjatywie czołowego polskiego zawodnika – Macieja Czupryniaka. Nad poprawnością merytoryczną słownika czuwali także inni członkowie PFS oraz znani językoznawcy, m.in. prof. Zygmunt Saloni. Produkcją OSPS zajęło się Wydawnictwo Naukowe PWN. Słownik możemy także zamówić za pośrednictwem strony PFS, jednak musimy wówczas zapłacić około 10 złotych więcej (koszty wysyłki).

Po uruchomieniu słownika już w głównym oknie aplikacji możemy przejrzeć listę dopuszczalnych słów dwu- i trzyliterowych (opcje Dwójki i Trójki) lub uruchomić jeden z dwu podstawowych modułów słownika – Arbiter lub Sufler. Oba narzędzia korzystają z tej samej bazy słów. Arbiter umożliwia jednak wyłącznie sprawdzenie, czy dany wyraz istnieje, podczas gdy Sufler podaje także jego temat (ułatwia to znalezienie słowa w Słowniku języka polskiego) oraz wyświetla listę słów znajdujących się w bezpośrednim, „alfabetycznym” sąsiedztwie sprawdzanego wyrazu. Korzystając z menu Widok obu ww. modułów, mamy dostęp do dwu bardzo użytecznych podprogramów – Anagramy i Przedłużki. Pierwszy sam układa wyrazy z wpisanych przez użytkownika liter. Niestety, aplikacja zawsze tworzy anagramy z całego zestawu podanych liter, nie utworzy zatem słów trzy- czy czteroliterowych z pięciu liter. Warto wiedzieć, że scrabble’owego dżokera, czyli blanka, zastępujemy znakiem [*].

Moduł Przedłużki umożliwia znalezienie wyrazów różniących się od podanego tylko jedną literą na pierwszej lub ostatniej pozycji (przedłużki lewe lub prawe). Takie przedłużenia są szczególnie przydatne w grze, ponieważ pozwalają zdobyć punkty z dwu prostopadle ułożonych słów.

Ewentualne błędy lub braki w bazie słów – język jest przecież „żywy” i wciąż się zmienia – mogą być korygowane za pomocą uaktualnień dostępnych na internetowej stronie PFS. Ostatnia, dwunasta wersja pliku z poprawkami pochodzi z 28 grudnia 1999 roku i uwzględnia materiał zawarty w „Nowym słowniku poprawnej polszczyzny” PWN.

W oknie Przedłużki sprawdzimy, czy do ułożonego właśnie wyrazu możemy korzystnie dostawić drugi.

Pod przyciskiem Prezentacje znajdziemy multimedialną prezentację wydawnictwa PWN (uwaga: na niektórych komputerach działa ona dopiero po skopiowaniu na dysk twardy), demonstracyjną wersję Encyklopedii multimedialnej PWN z 1999 roku oraz film z IV Mistrzostw Polski w Scrabble (format AVI). Chcąc obejrzeć tę relację w oknie OSPS, trzeba zainstalować odtwarzacz umieszczony na płycie w katalogu PFSINDEO. Do obejrzenia filmu można oczywiście użyć także systemowego odtwarzacza plików multimedialnych.

Słownik nie oferuje niemal żadnych opcji konfiguracyjnych. Możemy jedynie włączyć lub wyłączyć paski narzędzi czy stanu oraz zmienić tło okien Arbiter, Sufler, Anagramy i Przedłużki. Znacznie bardziej niż konfigurowalny interfejs przydałaby się natomiast możliwość zmiany parametrów pracy modułu odpowiedzialnego za wyszukiwanie i anagramowanie słów.

Z OSPS mogą korzystać zarówno amatorzy, jak i zawodnicy startujący w turniejach. Jednak podczas oficjalnych zawodów ostatni głos w kwestii poprawności danego wyrazu należy w dalszym ciągu do sędziego.

Biorąc pod uwagę niewygórowaną cenę programu, łatwo wybaczyć jego drobne usterki programistyczne, na przykład brak konsekwencji w nazewnictwie modułów i okien. W menu Widok programów Przedłużki, Anagramy i Arbiter znajdziemy pozycję Lista. Klikając ją, uruchomimy… Suflera.

Dla zaawansowanych scrabblistów te drobne błędy nie mają jednak żadnego znaczenia. Liczy się przede wszystkim możliwość szybkiego sprawdzenia, czy wymyślone przez nas wysoko punktowane słowo w ogóle w języku polskim istnieje…

Oficjalny Słownik Polskiego Scrabblisty 1.0
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC 486 DX, 16 MB RAM, napęd CD-ROM 2x, Windows 9x
+ duża przydatność nie tylko dla scrabblistów startujących w turniejach
+ uaktualnianie przez Internet
+ możliwość uruchomienia bezpośrednio z CD
– kilka programistycznych niedciągnięć
– skromne możliwości konfiguracji pracy modułu wyszukującego
Producent: Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa tel.: (0-22) 695 90 19 faks: 826 71 63 e-mail: [email protected]http://www.pwn.com.pl/
Zamówienia i uaktualnienia: Polska Federacja Scrabble: e-mail: [email protected]http://www.pfs.org.pl/Cena: ok. 50 zł

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News