Za sterami komputera

Planując zakup joysticka, gamepada lub kierownicy, warto wcześniej zapoznać się z pełną ofertą firm produkujących tego typu urządzenia. Różnorodność sprzętu do gier komputerowych jest tak duża, że czasami trudno zdecydować się, jaki model będzie dla nas odpowiedni lub przydatny do ulubionej “strzelanki” czy “przygodówki”.

Spośród wyrobów firmy Saitek na największą uwagę zasługuje zaawansowany technologicznie model Cyborg 3D Stick. Joystick wyposażono w trzy osie, 14 klawiszy, jedną przepustnicę i tzw. hat switch. Urządzenie może być również z powodzeniem używane przez osoby leworęczne. Nawet po dłuższej zabawie z Cyborgiem 3D Stick nie odczuwa się zmęczenia rąk ani bólu nadgarstków. Jego wadą jest brak przyssawek mocujących urządzenie do blatu stołu.

Interesującymi produktami są Combo PRO JSK-320 i Saitek SP 550. Obydwa modele składają się z dwóch części – joysticka i gamepada. Niestety, nie mogą one funkcjonować oddzielnie jako dwa różne urządzenia. Drążek sterowniczy może pracować tylko w połączeniu z padem. Za to bez problemu można używać samego gamepada. Cyborg 3D Pad, o bardzo futurystycznym wyglądzie, umożliwia pracę w trzech trybach – fight, drive i arcade – przystosowanych do gier walki, wyścigów samochodowych i gier typu arcade. Jako jedyny spośród wszystkich przetestowanych urządzeń ma dwie przepustnice. Sterownik pozwala na przypisanie czternastu klawiszom funkcji, których jest zwykle aż nadto w symulatorach lotu i innych grach przygodowych. W trybie drive jedna z przepustnic umieszczona pod prawą ręką zastępuje kierownicę. Gamepad X6-31M firmy Saitek jest również urządzeniem bardzo funkcjonalnym. Sześć klawiszy i autofire powinni docenić zagorzali fani gier typu arcade. Oprócz gamepada w zestawie znajdują się też sterowniki umożliwiające jego poprawną pracę w systemie Windows 9x.

Dla zwolenników wyścigów samochodowych firmy Saitek oraz Maxxtro przygotowały modele PC Racing Wheel R100 i Stering Wheel SRT-200. Oba zestawy składają się z kierownicy wyposażonej w cztery przyciski i podnóżków z pedałami. W tego typu urządzeniach ważne jest solidne mocowanie kierownicy do blatu biurka, uniemożliwiające jej przypadkowe przemieszczanie. Racing Wheel R100 można przykręcić do stołu za pomocą specjalnych śrub. SRT-200 ma natomiast gumowe przyssawki, które nie sprawdzają się na chropowatych powierzchniach. Pedały gazu i hamulca w obu urządzeniach działały proporcjonalnie do wywieranego na nie nacisku, a kierownica po skręceniu sama wracała do pozycji centralnej.

Większość urządzeń wyposażono w dokumentację z dokładnym opisem instalacji joysticka. Do niektórych modeli dołączono sterowniki na dyskietkach 1,44 MB. Reszta modeli bez problemu funkcjonowała, wykorzystując standardowe oprogramowanie systemu Windows 9x. Aby joystick mógł poprawnie funkcjonować, trzeba pamiętać, że po jego instalacji należy go zawsze skalibrować.

Na zakończenie warto przypomnieć, że kupując joystick, przyszły użytkownik powinien kierować się typem gier komputerowych, jakie preferuje (np. FPP, symulatory, platformówki), lub wybrać model najbardziej uniwersalny. Nie bez znaczenia jest też cena urządzenia. Spośród przetestowanych joysticków atrakcyjne ceny mają modele Maxxtro Combo Pro JSK-320 i Saitek SP 550. n.d. – nie dotyczy, +

tak,– nie

Więcej:bezcatnews