Dobre chłodzenie to połowa sukcesu

Niemal w każdym komputerze drzemią rezerwy mocy, które można wykorzystać, mając odpowiednią wiedzę i narzędzia oraz zapewniając pecetowi dobre chłodzenie. Przedstawiamy najbardziej efektywne metody tuningu najważniejszych układów komputera. Komputery często kryją w sobie spore rezerwy mocy. Wielu użytkowników nawet nie podejmuje prób zwiększania wydajności poszczególnych komponentów, twierdząc (skądinąd słusznie), że tzw. podkręcenie (czyli przetaktowanie) np. […]

Niemal w każdym komputerze drzemią rezerwy mocy, które można wykorzystać, mając odpowiednią wiedzę i narzędzia oraz zapewniając pecetowi dobre chłodzenie. Przedstawiamy najbardziej efektywne metody tuningu najważniejszych układów komputera.

Komputery często kryją w sobie spore rezerwy mocy. Wielu użytkowników nawet nie podejmuje prób zwiększania wydajności poszczególnych komponentów, twierdząc (skądinąd słusznie), że tzw. podkręcenie (czyli przetaktowanie) np. procesora o 20 MHz nie poprawi w odczuwalny sposób wydajności maszyny. Jednak działając na całej linii frontu – zwiększając jednocześnie częstotliwość taktowania płyty głównej i procesora, zegara i pamięci karty graficznej oraz optymalizując ustawienia BIOS-u i systemu operacyjnego – można uzyskać naprawdę odczuwalne przyspieszenie pracy peceta.

Podkręcanie procesora i karty graficznej

Rezerwy mocy obliczeniowej znaleźć można niemal w każdym procesorze. Także wiele kart graficznych jest w stanie pracować szybciej niż przewidzieli to ich producenci. W obu przypadkach w celu zwiększenia wydajności można zastosować tę samą technikę – podkręcanie (ang. overclocking), czyli zwiększanie częstotliwości taktowania układów powyżej wartości znamionowych. O tym, że to się może opłacać, świadczy spektakularny przykład: komputer wyposażony w Pentium III/450 po zastosowaniu kilku z opisywanych tu zabiegów prześcignął tę samą maszynę z Pentium III 600 MHz, w stosunku do której zastosowano standardowe ustawienia i parametry.

Tajemnice BIOS-u i Windows

Większe umiejętności potrzebne są do dostrojenia często niezrozumiałych opcji konfiguracyjnych BIOS-u i zazwyczaj głęboko ukrytych ustawień systemu operacyjnego. Szczególnie w Windows 95/98 i NT doświadczony użytkownik poprzez zmianę niektórych parametrów Rejestru systemowego może wydatnie zwiększyć szybkość działania komputera – oczywiście jeśli wie, gdzie i czego trzeba szukać. Przedtem warto jednak podjąć niezbędne środki bezpieczeństwa i zabezpieczyć przechowywane na dysku dane. Dobrze również wprowadzać zmiany pojedynczo, by nie było wątpliwości, z których się wycofać, gdyby okazało się, że dają niepożądane rezultaty.

Przede wszystkim nie szkodzić

Wprawdzie tuning zwiększa szybkość pracy komputera, ale trzeba się liczyć z tym, że zwiększane stopniowo parametry przekroczą granicę wytrzymałości systemu i podczas próbnego uruchamiania dojdzie do utraty danych. Podobne ryzyko istnieje w odniesieniu do podzespołów sprzętowych, chociaż prawdopodobieństwo uszkodzenia nie jest wielkie. Dopiero po przeprowadzeniu długotrwałego testu „wytrzymałościowego” (patrz: s. 122) można bez obaw rozpocząć normalną eksploatację komputera. CHIP nie bierze jednak żadnej odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia danych i komponentów sprzętowych, powstałe w wyniku tuningu.

3DMark 2000 to dokładne i wiarygodne narzędzie do testowania wydajności w grach 3D oraz stabilności konfiguracji.

Większość spośród opisywanych w artykule programów została już zamieszczona na krążkach CD-ROM dołączonych do poprzednich numerów CHIP-a. Szczególnie interesujący jest nowy, atrakcyjny wizualnie program diagnostyczny 3DMark 2000 (CHIP-CD 2/2000), umożliwiający precyzyjny pomiar efektów zmian konfiguracji systemu. 3DMark 2000 korzysta z DirectX 7, w tym również ze sprzętowej obsługi geometrii i oświetlenia (T&L) kart GeForce, dzięki czemu można sobie wyobrazić, jak urządzenia te będą się zachowywać w następnej generacji gier, wykorzystujących ów mechanizm.

Wynik tuningu:

Pentium III/450 może pokonać Pentium III/600!

Ustawienie 3D = CPU Marks (3Dmark 2000)

P-III/450 (standard)

= 271

P-III/[email protected] MHz = 322

P-III/[email protected] MHz + tuning 3D = 331

P-III/600 (standard) = 330

Trzy stopnie w górę:

„Podkręcony” Pentium III/450 pokonał w testach laboratoryjnych standardowo ustawiony PIII/600

Konfiguracja testowa:

Abit BF6 (chipset BX), 128 MB RAM, Elsa Erazor X, sterownik Detonator 3.53, DirectX 7

UWAGA:
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu spowodowane zmianą konfiguracji komputera. W przypadku znacznego zwiększenia szybkości pracy systemu może dojść do utraty danych lub uszkodzenia sprzętu. Przed rozpoczęciem pracy należy przeprowadzić kilkugodzinne wygrzewanie systemu (patrz: s. 122).

Info
Tuning komputerów PC:
www.tomshardware.com
benchmark.ceti.com.pl
Podkręcanie CPU:
www.overclockin.com
www.overclockers.com
www.hardocp.com
http://heatsink-guide.com/
http://www.tomshardware.com/cpu/99q4/991113/
BIOS:
www.amibios.com
www.phoenix.com
www.pcmech.com/bios
Karty graficzne:
www.dimension3d.com
www.fastgraphics.com
www.reactorcritical.com
www.matroxusers.com
System Windows:
www.sysinternals.com
www.pureperformance.com
www.speedguide.net
www.ntfaq.com/perform.html
www.microsoft.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.