Dwulaserowa hybryda

Moda na konstruowanie wielofunkcyjnych urządzeń nie ominęła producentów napędów CD-RW. Wiadomo, że nagrywarki potrafią odczytywać płyty CD-ROM, dlaczego więc nie mogłyby czytać krążków DVD? Oba standardy korzystają przecież z podobnych mechanizmów odczytu. Jedynym problemem, jaki musieli rozwiązać inżynierowie, była różna długość fali światła w laserach wykorzystywanych do odczytu płyt CD i DVD. MP9060A firmy Ricoh […]

Moda na konstruowanie wielofunkcyjnych urządzeń nie ominęła producentów napędów CD-RW. Wiadomo, że nagrywarki potrafią odczytywać płyty CD-ROM, dlaczego więc nie mogłyby czytać krążków DVD? Oba standardy korzystają przecież z podobnych mechanizmów odczytu. Jedynym problemem, jaki musieli rozwiązać inżynierowie, była różna długość fali światła w laserach wykorzystywanych do odczytu płyt CD i DVD. MP9060A firmy Ricoh jest jednym z pierwszych produktów, w którym zastosowano dwie wiązki laserowe o różnych długościach fali (780 nm – CD-R i CD-RW, 650 nm – DVD). Napęd odczytuje płyty CD-ROM i CD-R z 24-krotną prędkością (3600 KB/s). W trybie DVD MP9060A może pracować z maksymalną szybkością 4× (5400 KB/s). Zapis danych na nośnikach CD-R odbywa się z maksymalną prędkością 6×, a na CD-RW w trybie 4×.

Wyglądem MP9060A niczym nie różni się od innych urządzeń tego typu. Płyty ładowane są do napędu za pomocą wysuwanej tacki. Na przednim panelu zamontowano przycisk STOP/EJECT, potencjometr do regulacji głośności i gniazdo słuchawkowe typu minijack. Z tyłu oprócz gniazda do podłączenia zasilania i złącza EIDE znajdują się dwa wyjścia audio – analogowe i cyfrowe S/PDIF.

Model MP9060A sprzedawany jest zarówno w wersji „pudełkowej”, jak i OEM (Original Equipment Manufacturer), przeznaczonej do montażu w nowych komputerach. Do testów dostarczono drugi z wymienionych zestawów, w którym znajdował się tylko sam napęd.

Wyniki pomiarów wykazały, że urządzenie firmy Ricoh charakteryzuje się taką samą wydajnością jak większość dostępnych na polskim rynku nagrywarek 6×/4×/24×. Porównując możliwości modelu MP9060A, działającego w trybie DVD, z prędkością pracy typowych napędów DVD-ROM 4×, okazuje się, że opisywany model firmy Ricoh jest od nich niewiele wolniejszy (o około 10%). Jedyną jego wadą jest słaba korekcja błędów. Koszt zakupu napędu nie jest wysoki, dlatego urządzenie można uznać za niezwykle atrakcyjne cenowo. Za kwotę porównywalną do wartości zwykłych nagrywarek użytkownik może korzystać dodatkowo z zalet DVD-ROM-u.

MP9060A
Interfejs: ATAPI
Zapis CD-R/RW: 6×/4×
Odczyt CD/DVD: 24×/4×
Czas dostępu CD/DVD: 120/200 ms
Bufor: 2 MB
Gwarancja: 1 rok
Cena: 1350 zł
+ duża funkcjonalność
+ dwa urządzenia w jednym
+ atrakcyjna cena
– słaba korekcja błędów
Producent: Ricoh, USA, http://www.ricoh.com/
Dostarczył: Cezar, Legnica, tel.: (0-76) 866 50 00, faks: 866 50 01, e-mail: [email protected], http://www.cezar.com.pl/
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.