Inteligentna podstawka pod procesor

Płyty główne: Inteligentna podstawka pod procesor

Wszyscy ci, którzy pragną samodzielnie złożyć swój komputer, powinni przede wszystkim dobrze zastanowić się nad wyborem jego podstawowej, acz niedocenianej, części – płyty głównej. Poniżej przedstawiono krótkie charakterystyki sześciu urządzeń, które mogą posłużyć jako baza do montażu tanich zestawów komputerowych. Abit VA6 skonstruowano na bazie chipsetu VIA Apollo Pro 133, wspierającego 133-megahercową magistralę systemową. Płyta główna przeznaczona jest do obsługi procesorów Pentium II/III i Celeron. Dzięki zainstalowanemu w BIOS-ie SoftMenu II prawie wszystkie parametry pracy urządzenia można zmodyfikować bez konieczności rozkręcania obudowy komputera.

Drugim z testowanych modeli –

ECS P6BAT-A+ — steruje chipset Elite ET82C693A/596B (odpowiednik VIA 693A/596B). Ciekawostką jest zamontowane na płycie złącze AMR (Audio Modem Riser), w którym instaluje się odpowiedniki tzw. softmodemów – część zadań wykonywana jest nie przez specjalizowane układy karty, lecz przez procesor.

Do ustawiania parametrów pracy płyty Soltek SL-56F1 służą bardzo wygodne przełączniki, umieszczone w pobliżu gniazda procesora. Jest to jedyny w zestawieniu model przeznaczony do obsługi CPU standardu Super Socket 7. Testowany model wyposażono w 1 MB cache’u L2. Urządzenie obsługuje maksymalnie 768 MB pamięci typu SDRAM. W komplecie wraz z płytą dostarczono dwa atrakcyjne programy – Norton AntyVirus oraz Norton Ghost.

Ciekawie rozwiązano konstrukcje płyt ECS P6BATA+ i LuckyStar 6VA693. W obu urządzeniach zamontowano po jednym gnieździe Slot 1 i Socket 370. Uwalnia to użytkownika od dylematu, jaki procesor wybrać – Celeron PPGA czy Pentium II/III? Ponieważ urządzenia te mogą pracować tylko z jedną jednostką centralną, nie można ich traktować jako tanich płyt dwuprocesorowych.

Wszystkie płyty, oprócz modelu 6VA693T firmy Lucky Star, wyposażono w zintegrowaną kartę dźwiękową. Na pokładzie SL-56F1 zainstalowano dodatkowo kartę graficzną. Również z obsługą dysków twardych pracujących w trybie UltraATA/66 żadne urządzenie nie powinno mieć jakichkolwiek problemów. Testowane modele wykonano w formacie ATX. Największymi możliwościami rozbudowy charakteryzuje się Abit VA6 – można na niej zamontować aż pięć kart rozszerzeń ze złączem PCI.

Płyty główne VA6, 6VA693T oraz P6BAT-A+ w testach wydajności osiągnęły podobne wyniki. SL-56F1 z zainstalowanym procesorem AMD K6-2 350 MHz pod względem wydajności można porównać z płytami P6BAT-A+ i 6VA693T pracującymi z Celeronem 366 MHz.

Interesująco przedstawia się porównanie wyników testów płyt z chipsetami VIA 693A i modelami wyposażonymi w układ Intel 440BX. Podobnie jak w poprzednim porównaniu (CHIP 1/2000, s. 64), urządzenia z VIA 693A wykazały się o około 10% niższą wydajnością w stosunku do płyt na BX-ie, dlatego też lepiej dobrze zastanowić się przed ich zakupem.

Analizując rezultaty prędkości pracy, trudno wskazać jednoznacznie, która płyta jest najszybsza. Decydując się na zakup jednej z nich, warto zwrócić uwagę na współczynnik możliwości do ceny. Pod tym względem najkorzystniejszym zakupem wydaje się płyta firmy Lucky Star 6VA693T – kosztuje zaledwie 320 złotych.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News