Komunikacyjna rewolucja

Z uwagi na hanowerskie Expo 2000 tegoroczny CeBIT przesunięto na wcześniejszy termin – 24 lutego. Impreza trwała do 1 marca i była największą z dotychczasowych.

Tegoroczna edycja CeBIT-u epatowała nowymi produktami, technologiami i rozwiązaniami – głównie ściśle związanymi z Internetem. Można było odnieść wrażenie, że w dziedzinie komunikacji europejska myśl techniczna wyprzedziła amerykańską. Dlaczego? Z oczywistego powodu. Za Wielką Wodą telefony komórkowe są bez porównania mniej popularne niż na Starym Kontynencie. I to właśnie wydaje się przyczyną intensyfikacji działań i koncentracji przemysłu informatycznego tutaj, w Europie. Zresztą nie trzeba było być specjalnie bystrym obserwatorem, żeby zorientować się jaki jest leitmotiv wystawy. A był nim WAP (Wireless Application Protocol) – protokół technologii GPRS (General Packet Radio Services), wykorzystywanej w najnowszej generacji aparatach telefonii komórkowej. „zWAPniałe” komórki nęciły ze stoisk wszystkich liczących się producentów tych urządzeń. I tak Siemensa rozpierała duma z podpisanego porozumienia z Yahoo! w sprawie dostarczania usług bazujących na WAP-ie. Również w sferze bardziej przyziemnej, czyli sprzętowej, niemiecki kolos oferował dwa modele aparatów (S35i oraz C35i) ze zintegrowanymi przeglądarkami WAP. Za ciekawostkę wśród przenośnych urządzeń komunikacyjnych mogły uchodzić: pierwszy palmtop Siemensa IC35 (oczywiście też z WAP-em), telefon Alcatela WebTouch One z dostępem do Internetu czy wreszcie komórka francuskiego Sagema wyposażona w czytnik linii papilarnych zamiast PIN-u. Motorola zaś wystawiała kilka rodzin telefonów, w tym Timeport (model P7389 jest pierwszym na świecie trójzakresowym aparatem pracującym w WAP-ie), Talkabout oraz „młodzieżowy” V. Najnowszy model 7110 również wyposażony w WAP promowała Nokia.

Co jeszcze?

Oprócz wielokrotnie wspomnianego powyżej WAP-a z CeBIT-owego tłumu wybijały się też wydzielone wystawy tematyczne, wśród których należy wymienić nagrodzony (patrz: ramka) Bluetooth – ekspozycję poświęconą temu właśnie standardowi komunikacji bezprzewodowej, systemowi Linux, uniwersalnej magistrali szeregowej (USB) czy technologii Fibre Channel (nowemu standardowi komunikacji światłowodowej).

Narzędzia najbliższej przyszłości czy teraźniejszości? Nagrodzony bezprzewodowy terminal internetowy Hyper Viper

Dość interesujący eksponat prezentowała korporacja NCR. Typowo wyglądający multimedialny kiosk internetowy odróżniała od innych jedna cecha. Otóż owo urządzenie pachniało! W zależności od wybranej na dotykowym ekranie LCD opcji w nozdrza obsługującego delikatnie wnikał zapach soku pomarańczowego, lodów waniliowych, wody po goleniu czy też pizzy. Niestety, zapachów było zaledwie kilka – kiosk nie komponował własnych, tylko korzystał ze specjalnych pojemników ze „skondensowanym zapachem”. Niemniej jednak zaangażowanie kolejnego zmysłu do surfowania po Sieci jest i tak oryginalnym, nie spotykanym na co dzień pomysłem.

Narzędzia najbliższej przyszłości czy teraźniejszości? Benefon Esc! – telefon komórkowy z odbiornikiem GPS w jednej obudowie.

Stoisko Wincora-Nixdorfa ozdabiała kuchnia przyszłości. Ideą takiej innowacji ma być między innymi gotowanie na odległość. Przed wyjściem do pracy nowoczesna pani domu wstawi obrane ziemniaki na płytę kuchenki i włączy palnik za pomocą telefonu komórkowego, jadąc z powrotem do domu. Tak sobie wyobrażają życie wizjonerzy-kon-struktorzy. Gorzej, jak ziemniaki się przypalą… I nie wystarczy wcisnąć klawisz „undo”.

CeBIT po polsku

Nasz kraj reprezentowała jedynie garstka spó-łek. Między innymi Elzab i Optimus-iC (producenci kas fiskalnych), DGT (projektant i producent urządzeń telekomunikacyjnych), Telbank (operator telekomunikacyjny), Silesian Electronic Team (producent oprogramowania bazodanowego) i Telekomunikacja Polska SA (której specjalnie przedstawiać nie trzeba). Polska wizytówka (wyłączając TP SA) na Cebicie zamiast większej (czytaj: bardziej zauważalnej) ekspozycji stanowiła zlepek małych stoisk, które specjalnie nie przyciągały wystrojem. A szkoda. Można było przecież „ambasadorować” kraj w znacznie ciekawszy sposób, co z pewnością byłoby korzystne dla wystawców, zwiedzających, potencjalnych klientów i patrona zbiorczej ekspozycji polskich firm – Centrum Promocji Informatyki.

Na stoisku koreańskiej firmy Doosol zadziwiał ciekawej konstrukcji dwuekranowy (dwuosobowy) monitor ciekłokrystaliczny Duoprism, którego zastosowanie można upatrywać w pomieszczeniach biurowych o małej przestrzeni.

CeBIT 2000 Highlights

Tegoroczne „Oskary” redakcja niemieckiego CHIP-a przyznała następującym produktom:

  • procesor Athlon 1,1 GHz firmy AMD (hardware)
  • system operacyjny Windows 2000 korporacji Microsoft (software)
  • przenośny panel internetowy Hyper Viper firmy Höft & Wessel (komunikacja i Internet)
  • technologia komunikacji bezprzewodowej Bluetooth autorstwa Ericssona (nauka i badania)