Listy do redakcji

(…) Zacznijmy od tego, że, jak rozumiem, kolorowe paseczki na górnych krawędziach stron są wprowadzone dla łatwiejszej orientacji między działami pisma. I jako takie rewelacyjnie spełniały i spełniają swoje zadanie. Ramki „info” – czy obrysowane, czy wypełnione – nadal będą świetnie wyróżniały się w tekstach. Nie ma więc najmniejszego sensu kłócić się o ich kolor, kształt czy „fakturę”. Liczą się teksty, które drukujecie, testy, które przeprowadzacie, a te są dobre. Nowa przeglądarka multimedialna? – nie wiem, nie używam, nie lubię wodotrysków. Standardowa jest wyśmienicie funkcjonalna i czytelna, to wystarczy. Choć muszę przyznać, że namieszaliście z rozmieszczeniem programów, a może mi się tylko wydawało?

To, co mnie boli, to BRAKI w tabelkach Top 10. Za bardzo je okroiliście, tzn. przydałaby się jedna „uniwersalna-extra-kolumna”. Rozumiem przez to taką z najmniejszą możliwą charakterystyką urządzenia (w zależności od kategorii). I tak dla kart graficznych niech będzie to typ zastosowanego chipsetu (…), dla dysków twardych wielkość bufora, ilość obrotów na minutę itp. Wiem, że mógłbym uruchomić program Top 10, ale po co? Skoro i tak nie stać mnie ani na nową SVGA, ani HDD? (…) Należę jednak do ludzi, którzy lubią wiedzieć, co jest mocniejsze, sprawniejsze… (…)

Marcin Kondera

(…) Pierwszą moją reakcją na nowego CHIP-a (2/2000) była wściekłość – znowu podwyżka pomimo tak dużej ilości reklam wewnątrz pisma (…). Lecz są to prawa rynku (wszystkie ceny rosną). Jednak po głębszym zapoznaniu się z nowym nabytkiem byłem (i nadal jestem) mile zaskoczony. Nowa szata graficzna, bardziej czytelne testy i na koniec najlepsze: w końcu porządna przeglądarka CHIP-CD. Wcześniejsze próby zmiany przeglądarki były przeze mnie odebrane na plus (za starania i poprawę szybkości), lecz dopiero TA przeglądarka pozwoliła wykorzystać w pełni CHIP-CD. Przejrzyste drzewo powoduje, że łatwo jest nawigować po płycie. (…) W skali 1-6 stawiam Wam 5 (gdyby nie reklamy!!!). (…)

Cinhead

(…) Parę miesięcy temu każdy dział został oznakowany innym kolorem, co miało czytelnikom ułatwić znajdowanie poszczególnych działów. Kiedy wszyscy przyzwyczaili się do tych „kolorowych kodów”, wraz z numerem 2/2000 okazuje się, że wszystkie kolory są pozamieniane. Jaki to miało cel – dezorientację?

Kolejną rzeczą, jaka mi się nie spodobała, jest nowy sposób przedstawiania wyników testów sprzętu. Szczególnie nie podoba mi się to w teście kart graficznych

(chodzi o rubrykę Top 10 – karty graficzne – patrz s. 90 – przyp. red.)

. Z tych jednokolorowych słupków nic nie wynika, zamiast informacji na temat karty, takich jak procesor czy ilość pamięci, mam do dyspozycji liczbę punktów (często te cyferki różnią się między sobą zaledwie minimalnie). Dawniej wiedziałem, że dana karta A wyprzedziła w rankingu kartę B za to, że zainstalowano na niej więcej pamięci, teraz muszę odpalić „kompa”, program Top 10, by to sprawdzić.

Również nowa przeglądarka CHIP-CD jest zbyt udziwniona (rozumiem, że tamtą multimedialną krytykowano, ale czy ta ma być karą za te krytyki?), poruszanie się za jej pomocą przypomina drzewo z lewej części Eksploratora Windows: po otwarciu jednej gałęzi pokazuje się druga, a po chwili w tym bałaganie nie wiadomo, czego się szuka.

Jednak są i plusy, między innymi rozszerzony dział „Aktualności”, a szczególnie dodanie do niego rubryki „Wirusy”. Bardzo podoba mi się dział przeznaczony dla majsterkowiczów. Z niecierpliwością czekam na zapowiadane we wstępie przez Ewę Dziekańską tipsy do testowanego przez CHIP-a sprzętu. (…)

Bartłomiej Jaworski

(…) 1. Oprawa graficzna okładki oraz wnętrza jest niemal idealna, mam jednak zastrzeżenia. Spis treści jest nieczytelny dzięki mylącym fotografiom. Według mojego skromnego zdania spis powinien znajdować się po lewej stronie, a fotografie po prawej. Nie wiem, jak by to wyglądało z punktu widzenia grafika, jednak wydaje mi się, że najważniejsza jest czytelność tekstu! Poza tym spis sprawia ogólne wrażenie bałaganu.

2. CHIP-CD spis treści – kolejna nie dopracowana rzecz, otóż te malutkie charakterystyczne ikonki obok opisu programu są nieczytelne. Poza tym muszę z przykrością stwierdzić, że znalazłem zaledwie jeden program dla Linuksa i BeOS-a, a potwierdza to fakt zlikwidowania rubryk „Linux”, „BeOS” itd., które były bardzo przydatne!

3. Sprawa (naturalnie) dyskusyjna – uważam, że dział „Aktualności” jest zbyt obszerny! Podejrzewam również (złudzenie?), że została zmieniona czcionka oraz jej rozmiar (na szczęście na lepsze)!

4. Zdecydowanie dział „w następnym numerze” jest dużo gorszy od poprzednika. Było w nim więcej istotnych i skrótowych informacji. (…)

PS Chwała wam za (wreszcie!!!) profesjonalną, szybką i estetyczną multimedialną przeglądarkę CD!

Mariusz Dobrzycki, grupa chip.artykuly

(…) Od razu się przyznam, że nie przepadam za zmianami, ale jestem realistą i zdaję sobie sprawę z tego, że aby istnieć, trzeba się rozwijać. Całe szczęście, że zmiany przez Was wprowadzane mają charakter ewolucyjny, a nie rewolucyjny. Tak czy inaczej trzeba się będzie do nich przyzwyczaić, bo w sumie nie są aż tak duże.

Bardzo przyzwoity jest nowy system oceny w testach sprzętu, bo to mnie głównie interesuje. Mam tylko pewne zastrzeżenie co do przedstawiania udziału poszczególnych składowych w ocenie końcowej – chodzi mi o tort albo inaczej wykres kołowy, który pokazuje procentowy wpływ poszczególnych parametrów na wynik końcowy. Wygląda on bardzo ładnie i efektownie, ale gdy na poszczególnych kawałkach nie są wypisane wartości liczbowe – tak jak w teście twardych dysków – to ten wykres staje się tylko zbędną ilustracją, z której niewiele można się dowiedzieć. Także te nowe tabele wyników, w których wyniki są zaznaczone poziomymi słupkami, są mniej czytelne od tych starych, ale może się czepiam. Nie rozumiem natomiast, dlaczego zrezygnowaliście z wypisywania obok wyżej wspomnianych słupków pozycji danego egzemplarza w danym teście i końcowej klasyfikacji – to bardzo ułatwiało nawigację po tych tabelkach.

Jeszcze jeden minus. PC Market jest bardzo fajny, ale ma jedną poważną wadę: żeby się nim posługiwać, trzeba uruchamiać komputer, a przecież nie zawsze są potrzebne tak szczegółowe informacje, czasami potrzebna jest tylko wiadomość o przedziale cenowym danej części. Dlatego też bardzo smuci mnie fakt, że nie ma już poradnika kupującego, a szczególnie wykazu średnich cen sprzętu komputerowego (…). Na plus natomiast należy zaliczyć z całą pewnością nową przeglądarkę dysku. Co prawda denerwują mnie te latające napisy na górnej belce, ale poza tym jest bardzo przyjemna.

Trudno mi w tej chwili powiedzieć, czy się poprawiliście, mogę powiedzieć tylko tyle, że się nie popsuliście, a to przy zmianach jest bardzo ważne. (…)

Kuba Chatkowski

Zapowiadaliście zmiany i udało się na 5. Zmiany są przemyślane, przede wszystkim multimedialny interfejs na CD. Zawsze używałem standardowego, bo miał więcej możliwości i podawał więcej szczegółów, a teraz multimedialny jest równie atrakcyjny. Jedyny minus to rezygnacja z publikowania na drugiej stronie spisu treści stron z artykułami reklamowanymi na okładce. Poprawcie to. Ogólnie duży plus.

Błażej Piwowarczyk

Reakcje na zmiany wprowadzone przez nas w nr. 2/2000 są – jak wynika z przytoczonej korespondencji – raczej pozytywne. Nie oznacza to, że spoczniemy na laurach. Wprost przeciwnie – już w numerze 3/2000 dokonaliśmy kilku kosmetycznych korekt szaty graficznej. Następne mniejsze lub większe modyfikacje wprowadzać będziemy w kolejnych numerach, bazując m.in. na uwagach nadsyłanych przez Czytelników. Jak jednak widać, do niektórych nowości stosunek autorów zaprezentowanych wypowiedzi jest zróżnicowany. Sprzeczne opinie dotyczące rozszerzenia działu „Aktualności” oraz przeglądarki CHIP-CD są tego doskonałym przykładem.

Kilka kwestii poruszonych w zaprezentowanych tu listach wymaga jednak naszego krótkiego komentarza. Decyzję o zmianie kolorystyki poszczególnych działów podejmowaliśmy świadomi faktu, że wprowadzi ona chwilowe zamieszanie. Taką modyfikację wymusiła jednak na nas zmiana struktury pisma, którą wprowadziliśmy w numerze 2/2000.

Za słuszne uznaliśmy część uwag krytycznych kierowanych pod adresem rubryki Top 10 i sposobów prezentacji wyników w testach porównawczych – efektem tej krytyki są zmiany, które można zauważyć już w bieżącym numerze. Podobnie w spisie zawartości CHIP-CD zmodyfikowaliśmy ikony reprezentujące systemy operacyjne.

Podczas projektowania przeglądarki zarządzającej CHIP-CD za cel postawiliśmy sobie stworzenie programu maksymalnie prostego i łatwego w obsłudze przy zachowaniu dotychczasowej funkcjonalności. Uważamy, że nowa aplikacja do obsługi dołączanych do pisma CD-ROM-ów dobrze spełnia swoje zadanie, o czym świadczą otrzymane przez nas liczne listy (nie wszystkie mogliśmy tutaj, niestety, przytoczyć). Ostateczną ocenę przeglądarki CHIP-CD pozostawiamy jednak – jak zawsze – naszym Czytelnikom.