Najlepsze na rynku

Zestawienie Top 10 zawiera listy najlepszych urządzeń w większości popularnych kategorii. Zostało przygotowane w celu wyłonienia produktów oferujących największe możliwości lub charakteryzujących się najkorzystniejszym stosunkiem możliwości do ceny. Co miesiąc w wielu rankingach pojawiają się nowe produkty, przetestowane przez CHIPLab w ramach krótkich testów.

Odpowiadając na liczne prośby naszych Czytelników, do tabel rankingów Top 10 dodaliśmy trzy nowe kolumny, w których znajdują się najbardziej charakterystyczne dla danej grupy urządzeń parametry techniczne. Dzięki nim z pewnością łatwiej będzie można zidentyfikować poszczególne produkty. Na przykład do tabeli płyt głównych dodano informacje o typie zastosowanego chipsetu, rodzaju zamontowanego gniazda pod procesor i standardzie płyty (np. AT, ATX). Mamy nadzieję, że zabieg ten poprawił nieco przejrzystość i czytelność informacji zawartych w rankingach POWER i ECONO.

Od poprzedniego zestawienia najwięcej zmieniło się w rankingu napędów CD-R i CD-RW. W obu kategoriach – POWER i ECONO – pojawiło się aż pięć nowych produktów. Wśród nich znalazł się napęd Plextora, który jako pierwszy przekroczył dotychczasową granicę prędkości nagrywania 8×, zapisując informacje na krążkach CD-R z szybkością 12×! Jak widać, rynek urządzeń do nagrywania płyt CD-R i CD-RW rozwija się bardzo dynamicznie. W sprzedaży pojawiają się też pierwsze napędy CD-RW, potrafiące odczytywać płyty DVD.

Napędy CD-R/CD-RW

Zapowiedziane w CHIP-ie 2/2000 napędy CD-RW, pracujące z dwunastokrotną prędkością w trybie CD-R, są już w sprzedaży. Pierwszą tak szybką nagrywarkę zaprezentowała firma Plextor. Nowy model oznaczono symbolem PX-W124TSi. Nie powinien dziwić nikogo fakt, że urządzenie zajęło pierwsze miejsce w rankingu Top 10 POWER.

Drugą ciekawostką w zestawieniu jest Ricoh MP9060A. Poza współpracą ze standardowymi nośnikami CD-R i CD-RW urządzenie odczytuje również płyty DVD, pracując jak typowy czytnik DVD-ROM poczwórnej prędkości. Nienajlepsza ocena pod względem możliwości wynika przede wszystkim ze stosunkowo niskiej prędkości zapisu płyt CD-R (6×), nie uwzględnia zaś możliwości współpracy z nośnikami DVD-ROM.

Aparaty cyfrowe

W rankingu Top 10 aparatów cyfrowych pojawiły się dwa nowe, bardzo tanie modele firmy Trust. Photocam LCD i Photocam Plus dzięki niskiej cenie zajmują odpowiednio drugie i trzecie miejsce w dziesiątce najlepszych urządzeń charakteryzujących się najlepszym stosunkiem możliwości do ceny. Photocam LCD zajął też drugie miejsce w kategorii POWER. Tak wysoką notę aparat uzyskał przede wszystkim dzięki bardzo dobrej ergonomii, łatwości obsługi i szczegółowej dokumentacji.

Korzystnym zjawiskiem na rynku aparatów cyfrowych jest znaczny spadek cen starszych modeli, spowodowany wprowadzeniem do sprzedaży nowych urządzeń, zwykle o większych możliwościach. Przykładowo, aparaty firmy Casio w ciągu ostatniego roku staniały o około 30-40 procent.

Płyty główne Slot-1

W rankingu płyt głównych obsługujących procesory z rodziny Pentium II/III nie nastąpiły duże zmiany. Wydajność nowych produktów wciąż nie jest na tyle duża, aby mogły one zostać zakwalifikowane do czołówki pierwszej dziesiątki najlepszych urządzeń. Na dziesiątym miejscu (w całym rankingu jest klasyfikowanych ponad 80 modeli, tak więc jest to bardzo dobry wynik) znalazła się płyta główna z chipsetem Intel 440BX – Abit BF6. Model ten wyróżnia się zaimplementowaną w BIOS-ie technologią SoftMenu III. Nowa wersja programu umożliwia m.in. zmianę częstotliwości FSB w zakresie od 83 do 200 MHz z krokiem co 1 MHz. Tuż za nią uplasowała się płyta Abit BE6-II (miejsce 11.), wyposażona również w SoftMenu III.

Płyty główne Socket 7

Od ostatniego zestawienia płyt głównych z gniazdem Socket 7, które ukazało się w numerze CHIP-a 11/1999, ze sprzedaży w Polsce wycofano prawie czterdzieści procent modeli znajdujących się dotychczas w rankingu. Może to świadczyć o spadającej popularności urządzeń przeznaczonych pod „nieintelowskie” procesory. Wygląda na to, że użytkownicy obecnie chętniej kupują modele Slot-1.

Debiutująca w bieżącym rankingu płyta Soltek SL-56F1 zajęła piąte miejsce w kategorii POWER. Urządzenie wyposażono w chipset VIA Apollo MVP4, zintegrowaną kartę dźwiękową i graficzną. Płyta wyróżnia się stosunkowo dobrą wydajnością, ale ze względu na wysoką cenę nie znalazła się w gronie dziesięciu urządzeń o najlepszym współczynniku możliwości do ceny.

Karty graficzne

Czołówkę rankingu najwydajniejszych kart graficznych wciąż okupują modele z chipsetem nVidia GeForce 256. Nowe produkty firmy ATI – Rage Fury MAXX (dwa chipsety Rage 128 PRO GL) i Rage Fury PRO, o których piszemy w tym numerze – pod względem wydajności nie były w stanie dorównać urządzeniom z układem nVidia TNT2 Ultra. Znaczących zmian w rankingu POWER należy oczekiwać dopiero po wprowadzeniu do sprzedaży modeli z nowymi chipsetami nVidii – NV11 i NV15. Pierwszy z nich ma być montowany na kartach przeznaczonych do tańszych komputerów. Jego wydajność prawdopodobnie będzie o 70% większa od GeForce 256. NV15 ma być szybszy aż o 150% (patrz: CHIP 3/2000, s. 48). Termin pojawienia się kart z nowymi układami nie jest jeszcze znany.

Info
Grupa dyskusyjna
Uwagi i komentarze do artykułu
#
Pytania techniczne do zagadnień poruszanych w tekście
#
Internet
Dynamiczny ranking Top 10: http://topten.chip.pl/
Na dołączonym do tego numeru CD-ROM-ie w dziale Hardware | Top 10 znajduje się aplikacja umożliwiająca tworzenie własnych zestawień Top 10