Odchudzone WWW

Współczesny Internet nie jest dla "komórkowców" zbyt przyjazny. Technologia WAP ma spore szanse zmienić ten stan rzeczy, przystosowując usługi internetowe do możliwości niewielkich, przenośnych urządzeń. R ok temu na targach CeBIT dziennikarze siedzieli z szeroko otwartymi oczami na konferencji Nokii, patrząc ze zdumieniem na to, co potrafi telefon WAP - wyświetlać wiadomości, czytać pocztę elektroniczną, […]

Współczesny Internet nie jest dla „komórkowców” zbyt przyjazny. Technologia WAP ma spore szanse zmienić ten stan rzeczy, przystosowując usługi internetowe do możliwości niewielkich, przenośnych urządzeń.

R

ok temu na targach CeBIT dziennikarze siedzieli z szeroko otwartymi oczami na konferencji Nokii, patrząc ze zdumieniem na to, co potrafi telefon WAP – wyświetlać wiadomości, czytać pocztę elektroniczną, zapewniać dostęp do serwisów informacyjnych. „Wkrótce telefony komórkowe wykorzystywane będą częściej niż komputery do łączenia się z Internetem” – zapewniali przedstawiciele Nokii. Można zapytać: co w tym nowego? Przecież znana już wcześniej seria aparatów Nokia Communicator 9000/ 9000i/9110 potrafiła to wszystko! To prawda, jednak obsługa wbudowanej w aparat przeglądarki (pomimo gigantycznego jak na aparat komórkowy wyświetlacza) nie należała do najłatwiejszych, cena takiego cudeńka zaś nie zwaliłaby z nóg chyba tylko samego Krezusa.

Przy całym zaawansowaniu technicznym Communicatora dostęp do Internetu za jego pośrednictwem (a generalnie za pośrednictwem telefonów komórkowych) był niezmiernie powolny. Przyczyna tego stanu rzeczy jest prosta – Internet rozwija się w wielu kierunkach, ale z całą pewnością nie w kierunku minimalizacji objętości przesyłanych danych. Pomimo nawoływań do rozsądku strony WWW nieustannie puchną i obrastają w kolejne multimedialne wodotryski. O ile jednak używane przez większość internautów klasyczne, analogowe modemy osiągają prędkości transmisji rzędu 33600 b/s, transfer oferowany przez łącze komórkowe wynosi jedyne 9600 b/s.

Kuracja odchudzająca

Stąd też firmy telekomunikacyjne (Nokia, Unwired Planet wraz z Ericssonem i Motorolą) już kilka lat temu, bo w czerwcu 1998, powołały Wireless Application Protocol (WAP) Forum, organizację mającą opracować zestaw standardów zapewniających posiadaczom telefonów komórkowych dostęp do podstawowych usług sieciowych. Szczególne znaczenie ma fakt, iż w pracach tych uczestniczą praktycznie wszyscy, którzy do tej pory proponowali konkurencyjne względem siebie rozwiązania. O tym, jak ważne jest opracowanie wspólnego standardu, przekonały się zarówno Nokia, jak i Unwired Planet – żadnej z tych firm nie udało się przeforsować swoich rozwiązań jako powszechnie stosowanych.

Na stronach serwisu www.mobile.net.pl znajdziemy aktualną listę wszystkich serwisów WAP. Sam serwis również jest dostępny w postaci kart WML.

Podstawowym założeniem, jakie przyjęto podczas tworzenia specyfikacji WAP, jest pełna niezależność zarówno od rodzaju terminala, jak i infrastruktury sieci komórkowej. Dzięki temu użytkownicy dowolnego rodzaju sieci łączności bezprzewodowej (np. komórkowych i pagerowych) będą mieli dostęp do tych samych aplikacji i usług za pośrednictwem różnego rodzaju terminali, począwszy od telefonów, poprzez palmtopy, na notebookach kończąc. W tym celu zaadaptowano elementy technologii opracowanych do tej pory przez dotychczasowych konkurentów: TTML, Smart Messaging (Nokia), HDML, HDTP (Unwired Planet), jednak podstawę WAP stanowią zmodyfikowane standardy internetowe, takie jak TCP/IP, HTTP i HTML.

Info
Grupy dyskusyjne:
Pytania, uwagi i komentarze do artykułu: #
Informacje o WAP:
WAPkataloghttp://www.inter.net.pl/wap/wapkatalog.html
Dział WAP na stronach KACYKOhttp://www.telefon.pl/wap/
Czas na links… WAPhttp://www.cnl.tonet.pl/wap.htm
Telecom Forum:
http://www.telecomforum.pl/9901/17.htm
http://www.telecomforum.pl/9904/12.htm
Internetowy serwis komórkowy:http://www.mobile.net.pl
WAP Forumhttp://www.wapforum.org/
Nokia WAP Server 1.0:http://www.forum.nokia.com/wap_developer/wapserver.html
Nokia WAP Toolkit 1.3:http://www.forum.nokia.com/wap_developer/wapsdk.html
Java Runtime Environment:http://java.sun.com/products/jdk/1.2/jre/download-windows.html
Polskie serwisy WAP
Newsroom WAPhttp://wap.poland.com/
Mobile.net.plhttp://wap.mobile.net.pl/
FILMWEB.plhttp://wap.filmweb.pl/
RMFhttp://wap.rmf.fm/
WBKhttp://www.wbk.pl/wapinfo/index.wml
W dziale Internet | Technologia WAP znajdują się dodatkowe informacje na temat standardu WAP
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.