Ostatnie imperium

Według szacunków magazynu „Wired” być może już za 5 lat, a najpóźniej na swoje 111. urodziny Bill Gates zostanie pierwszym w historii dolarowym trylionerem. Nie jest jednak pewne, czy równie świetlana przyszłość czeka dzieło jego życia: największą firmę świata – Microsoft.

W 1975 roku dziewiętnastoletni Bill Gates, Paul Allen i Ric Weiland stworzyli wersję BASIC-a dla Altaira 8800 – pierwszy język programowania dla komputera osobistego. W rok później oficjalnie zarejestrowana została firma Microsoft. Dwoma jej następnymi produktami były również narzędzia dla programistów – Fortran i Cobol-80. Pierwszym systemem operacyjnym Microsof-tu był zaprezentowany w 1980 roku Xenix OS. Fundamentem przyszłej potęgi stało się zdobycie w rok później zamówienia na opracowanie systemu operacyjnego dla komputera osobistego z IBM. Tak powstał MS DOS. Do dzisiejszej pozycji koncernu droga była jeszcze daleka. Pierwsze wersje MS Worda for DOS z 1983 roku i MS Window z 1985 stanowiły tylko ciekawostkę. Pozycja WordStara, PFS: Write’a i Lotusa 1-2-3 jeszcze przez lata była niezagrożona. Przełom nastąpił wraz z premierą Windows 95 – w ciągu półtora miesiąca nabywców znalazło 7 milionów kopii. 24 sierpnia 1995 w kolejkach do sklepów stały od północy tysiące ludzi, z których wielu nie miało peceta.

Narodziny potęgi

Firma rozwijała się niezwykle dynamicznie. Pierwszy rok działalności zakończył się przychodem w wysokości 16 tysięcy dolarów. W 1978 roku wartość sprzedaży sięgnęła miliona, a w siedem lat później przekroczyła 140 milionów. Jednak jeszcze w 1986 roku Microsoft był dopiero piątą pod względem wielkości obrotu firmą software’ową: za Lotusem, Ashton-Tate, IBM-em i Applem. Dopiero premiera Windows 3.0 w 1990 roku pozwoliła koncernowi wysunąć się na pierwsze miejsce. Przekroczył przy tym jako pierwsza firma programistyczna granicę miliarda dolarów obrotu, sprawiając, że cały przemysł zyskał na powadze. Gdyby aktualne tempo wzrostu się utrzymało, w 2020 roku Microsoft byłby wart kwadrylion dolarów.

Windows 1.0 – niepozorne początki przyszłego monopolistycznego systemu operacyjnego.

Koncern nie szedł jednak od sukcesu do sukcesu. Nieraz zdarzyło mu się przegapić ważną tendencję rynkową, a kilka silnie lansowanych rozwiązań zakończyło się fiaskiem. MS Multiplan – pierwsza próba wejścia na rynek arkuszy kalkulacyjnych – sromotnie przegrał z Lotusem 1-2-3.

Przychód Microsoftu w milionach dolarów:

Bill Gates z pewnością nie jest wizjonerem, choć chciałby za takiego uchodzić. Jego słynne stwierdzenie, że „640 KB pamięci wystarczy dla każdego”, do dziś ciąży nad użytkownikami Windows 9x. Najbardziej brzemiennym w skutki przykładem krótkowzroczności było zlekceważenie Internetu. Jeszcze na początku 1995 roku promowano Microsoft Network jako konkurenta dla Internetu. Nawet gdy już doceniono w Redmond znaczenie globalnej Sieci, popełniano błędy, które trzeba było odrabiać latami. Pierwsza wersja Internet Explorera była drogim programem komercyjnym, podczas gdy znacznie lepszą wówczas przeglądarkę firmy Netscape oferowano indywidualnym użytkownikom za darmo. Dopiero wydanie darmowej wersji 2.0 IE pozwoliło Microsoftowi podjąć walkę z konkurencją. Wcześniej nie udało się gigantowi wymusić uznania Microsoft Sound System za główny standard pracy kart dźwiękowych, bez entuzjazmu został przyjęty oryginalny interfejs w pakiecie MS Bob. Trudno też za sukces uznać realizację technologii „push” w postaci tzw. kanałów internetowych.

Kto nie jest z nami, ten… zostanie kupiony

Choć prezydent Bush uhonorował Billa Gatesa medalem za osiągnięcia technologiczne, a koncern został uznany w 1993 przez magazyn „Fortune” za najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwo, jego pracownicy są raczej mistrzami marketingu niż genialnymi odkrywcami. Większość przebojowych programów Microsoftu została stworzona w innych firmach. Klucz do potęgi – system operacyjny Q-DOS – został kupiony w 1981 roku od Seattle Computer Company za 25 tysięcy dolarów i, po wprowadzeniu kilku poprawek, przemianowany na MS DOS. Internet Explorer należał początkowo do Spyglass Inc. W 1987 roku kupiono firmę Forethought razem z jej przebojową aplikacją – PowerPointem, a w 1996 Vermeer Technologies sprzedało Microsoftowi FrontPage’a. Również takie sztandarowe produkty, jak Flight Simulator, technologia OLE, SQL Server czy Visual Basic zostały stworzone przez inne firmy. Sporo pomysłów zastosowanych w projektowaniu aplikacji zostało zwyczajnie podpatrzonych u konkurencji. Microsoft zawsze był skłonny do współpracy i zawierania sojuszy z innymi firmami, jeśli widział w tym korzyści. W początkowych latach działalności wspierał Apple’a i razem z IBM-em przygotował pierwszą wersję OS/2. Ukazała się ona na rynku jednocześnie z Windows 2.0. Do czasu opracowania Accessa koncern współpracował z Ashton Tate. Jak widać, Microsoft nie wymyśla genialnych programów, lecz kupuje umiarkowanie przebojowe technologie od innych, po czym latami je udoskonala. Lub – jak w przypadku MS Worda – wprowadza na rynek produkt słaby, by latami ścigać konkurencję, stopniowo odrabiając stratę do lidera. Od tego schematu odbiega historia Accessa. Jego trzon stanowi bardzo szybka technologia wyszukiwania Jet-Engine, która została opracowana dla bardzo popularnej bazy danych FoxPro. Microsoft, nie mogący wówczas pochwalić się sukcesami na tym rynku, wchłonął całą firmę Fox Software. Najlepsze elementy przejętego produktu włączono do Accessa, a sam FoxPro został stopniowo zepchnięty w cień.

Żarty z Microsoftu to jeden z najpopularniejszych w Internecie typów dowcipów. Te pochodzą z witrynywww. jokewallpaper. com.

Info
Grupa dyskusyjna
Pytania, uwagi i komentarze do artykułu można umieścić na grupie dyskusyjnej #
Internet
Microsoft Museum
http://www.microsoft.com/mscorp/museum/home.asp
Bill Gates – biografia i wystąpienia
http://www.microsoft.com/billgates/
Boycott Microsoft
http://www.vcnet.com/bms/
Department of Justice vs. Microsoft
http://www.usdoj.gov/atr/cases/ms_index.htm
Na CHIP-CD w dziale Magazyn | Historia Microsoftu znajduje się akt oskarżenia firmy Microsoft o stosowanie praktyk monopolistycznych

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News