Postrach małolatów

Chatka małolatka - ekskluzywna wersja prezentowa: Postrach małolatów

Wydany ponad dwa lata temu edukacyjny program do nauki języka angielskiego „Chatka małolatka” (CHIP 12/98, s. 196) został właśnie wznowiony w wersji „de luxe”. Nasza ówczesna ocena tego pakietu daleka była od entuzjazmu. Czy nadzieje na poprawę jakości są uzasadnione?

Nie można, niestety, powiedzieć, że w programie pojawiły się jakieś rewolucyjne zmiany. Znacząco wzrosły jedynie wymagania sprzętowe. Nowa edycja, wbrew temu, czego można by się spodziewać po napisie na pudełku „ekskluzywna wersja prezentowa” (sic!), oferuje znacznie mniej gadżetów niż oryginalny pakiet. Zabrakło za to instrukcji w jakiejkolwiek formie.

Choć komisja oceniająca jest liczna, nie znalazł się w niej nikt, kto wiedziałby, przez jakie „h” pisze się słowo „huśtawka”.

Nowe w stosunku do pierwszej wersji ćwiczenia także rozczarowują. Tłumaczenie pojedynczych słów, nadzorowane przez dziwaczną komisję, to ewidentny bubel. Odpowiedź wpisana za pomocą klawiatury zawsze uznawana jest za błędną. Właściwy wyraz należy wybierać z przewijanej listy. Po co w takim razie możliwość ręcznego wpisywania?

Między bajki można włożyć zapewnienia, że aplikacja przeznaczona jest dla użytkowników w wieku od 6 do 16 lat. Dla najstarszych pakiet będzie zbyt infantylny, dla najmłodszych – zbyt trudny. Nie tylko niezbędna jest umiejętność czytania, ale także bardzo sprawne posługiwanie się myszką i klawiaturą. Nawet przy ustawieniu niższego poziomu trudności czas na reakcję jest bardzo krótki. Choćby właściwe słowo zostało odgadnięte natychmiast po zadaniu pytania, samo przewinięcie listy możliwych odpowiedzi, wskazanie właściwej i zatwierdzenie jej trwa dłużej, niż program czeka.

Błędy i niedogodności pierwotnej wersji „Chatki” nie zostały poprawione, za to dodano nowe, nie dopracowane ćwiczenia i trochę wizualnych bajerów. Nowe wydanie z pewnością nie jest wersją ekskluzywną. Najbardziej przypomina odgrzewanie nieświeżego kotleta, który nawet zaraz po opuszczeniu kuchni nie zachęcał do konsumpcji.

Chatka małolatka
Liczba CD:
Język: polski
Wymagania: PC Pentium 100, 32 MB RAM, napęd CD-ROM 2x, Windows 9x, ok. 100 MB na dysku
– błędy z poprzedniej wersji
– brak instrukcji
– błędy w ćwiczeniach
– anglojęzyczny program instalacyjny
Producent: Merlin Games, Łódź, tel./faks: (0-42) 639 91 08, e-mail: [email protected], http://www.republika.pl/merlingames/
Cena: 139 zł

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News