Sieć przez telefon

Budowa nawet małej sieci komputerowej nie jest prostym zadaniem. Na pewno przekonali się o tym użytkownicy, którzy samodzielnie próbowali połączyć ze sobą kilka komputerów domowymi metodami. Największym problemem jest kwestia wyboru rodzaju okablowania, jego położenia oraz doboru kart sieciowych, koncentratorów i prawidłowego uziemienia. Tymczasem w większości domów znajduje się gotowa infrastruktura sieciowa – linia telefoniczna. Kuszący wydaje się pomysł wykorzystania jej do przesyłania danych komputerowych bez potrzeby wykonywania żadnych dodatkowych prac instalacyjnych. Jednym ze standardów umożliwiających przesyłanie cyfrowych danych (z prędkością do 1 Mbit/s) za pomocą zainstalowanych w budnkach przewodów telefonicznych jest mało jeszcze u nas znana technologia o nazwie HomePNA – Home Phoneline Networking Alliance – z której korzysta karta sieciowa HomeLAN PCI 4200 Urządzenie wyprodukowała amerykańska firma Zoom Telephonics. Wbudowany w kartę chipset Am79C978A firmy AMD oprócz HomePNA obsługuje także standardy sieciowe 10-Base-T (10 Mbit/s) oraz 100-Base-TX (100 Mbit/s) – zarówno w trybie half-duplex, jak i full-duplex. Do pracy z prędkością 100 Mbit/s wymagane są dodatkowe elementy elektroniczne, które, niestety, w testowanym egzemplarzu karty pomimo przewidzianego na nie miejsca nie zostały wlutowane na płytkę drukowaną.

Transmisja danych odbywa się w paśmie 5,5-9,5 MHz. Sygnał o takiej częstotliwości ma ograniczoną zdolność propagacji w linii telefonicznej. Maksymalna odległość między dwiema kartami według specyfikacji HomePNA wynosi około 150 metrów (czyli praktycznie w obrębie jednego budynku). Nie można też łączyć komputerów „podpiętych” do różnych central telefonicznych. Urządzenia pracujące w standardzie HomePNA automatycznie nawiązują kontakt ze sobą bez udziału operatora telekomunikacyjnego – nie jest inicjowane połączenie telefoniczne pomiędzy wykorzystywanymi przez użytkowników numerami abonenckimi. Dzięki specjalnemu filtrowi przesyłanie informacji po sieci HomeLAN nie zakłóca normalnego funkcjonowania linii telefonicznej – prowadzenia rozmów, przesyłania faksów czy transmisji danych za pomocą modemu.

Na karcie HomeLAN PCI 4200 znajdują się dwa złącza typu RJ-11 i jedno RJ-45. Pierwsze z nich umożliwiają podłączenie urządzenia do linii telefonicznej oraz podpięcie aparatu telefonicznego lub modemu. Złącze RJ-45 służy do alternatywnego podłączenia karty do sieci 10-BaseT. Karta automatycznie wykrywa typ sieci (telefoniczna lub skrętka), do której została podłączona. Niestety nie jest możliwe jednoczesne używanie obu standardów. Skoda też, że producent nie zintegrował z urządzeniem funkcji modemu. HomeLAN PCI 420 wyposażono w trzy diody świecące, sygnalizujące podłączenie do sieci (LNK), transmisję danych (ACT) oraz występowanie kolizji pakietów (COL).

Karta jest bardzo prosta w instalacji, konfiguracji i użytkowaniu. Jedyną niespodzianką była odmienna od ogólnie przyjętej kolejność czynności wykonywanych podczas instalacji. Urządzenie jest kompatybilne ze standardem plug and play, ale aby system poprawnie je wykrył, konieczne jest w pierwszej kolejności zainstalowanie sterowników z płyty CD-ROM. Dopiero później można włożyć do komputera kartę HomeLAN. Dostępne są jedynie sterowniki do systemów Windows 9x oraz Windows NT 4.0.

ModelHomeLAN PCI 4200
linia telefoniczna 10-BaseT
Wysyłanie IP [Mbit/s]0,8447,037
Ściąganie IP [Mbit/s]0,8547,584
Full-duplex IP [Mbit/s]0,4055,516
Wysyłanie IPX [Mbit/s]0,8335,286
Ściąganie IPX [Mbit/s]0,8647,172
Full-duplex IPX [Mbit/s]0,4244,870
Sandra 99 Pro
throughput [Mbit/s]0,8488,992

Dołączone do zestawu oprogramowanie zawiera aplikację SyGate oraz mało przydatne w polskich warunkach sterowniki, umożliwiające dostęp do serwisów America OnLine. SyGate jest prostym programem, pozwalającym na dzielenie jednego modemu przez wielu użytkowników pracujących w sieci zbudowanej np. na bazie karty HomeLAN PCI. Dostarczona wersja pozwala na jednoczesne korzystanie z modemu przez dwóch użytkowników.

Przeprowadzone pomiary wykazały, że w trybie 10-BaseT HomeLAN PCI 4200 pod względem wydajności nie ustępuje innym 10-megabitowym kartom sieciowym, testowanym w laboratorium CHIP-a (patrz: test porównawczy, CHIP 3/2000, s. 98). Po podłączeniu karty do linii telefonicznej średnia prędkość transmisji w trybie 1 Mbit/s wyniosła 0,869 Mbit/s. Jednoczesna transmisja danych między dwoma kartami powodowała spadek transferu danych do poziomu 0,41 Mbit/s. Przy takiej prędkości pracy przesłanie pliku o rozmiarze 100 MB trwa ponad pół godziny. Należy jednak pamiętać, że jest to i tak ponadsiedmiokrotnie większa szybkość od tej uzyskiwanej w połączeniach modemowych w standardzie V90. Obciążenie procesora komputera podczas transmisji danych nie jest duże – wynosi około 6% przy pracy w sieci 10-Base-T, a w trybie 1 Mbit/s (HomePNA) – poniżej jednego procenta.

Testowana karta jest ciekawą alternatywą dla użytkowników, którzy chcą w łatwy sposób połączyć kilka komputerów pracujących blisko siebie, a nie zależy im na dużej przepustowości sieci. Osoby oczekujące wyższych transferów danych, a chcące wykorzystywać karty HomeLAN będą musiały poczekać jeszcze kilka miesięcy, kiedy to pojawi się standard HomePNA 2.0 – zapewniający prędkość transmisji na kablu telefonicznym dochodzącą do 10 Mbit/s.

HomeLAN PCI 4200
Magistrala: PCI
Szybkość pracy: 1 lub 10 Mbit/s
Złącza: RJ-11, RJ-45
Konfiguracja: plug and play
Sterowniki: Windows 9x/NT 4.0
Oprogramowanie: SyGate
Gwarancja: 1 rok
Cena: 260 zł
+ możliwość wykorzystania linii telefonicznej
+ obsługa 10-BaseT
– mała prędkość transmisji danych w trybie HomePNA
– sterowniki tylko dla systemu Windows
– brak homologacji Ministerstwa Łączności
Producent: Zoom, USA, http://www.zoomtel.com/
Dostarczył: California Computer, Warszawa, tel.: (0-22) 668 02 00, faks: 668 02 40, e-mail: [email protected], http://www.california.pl/