W co warto zagrać?

Gry komputerowe to cały świat - rządzący się swoimi prawami i w znacznym stopniu autonomiczny. Jak nie zagubić się w jego gąszczu, zwłaszcza jeśli jesteśmy nowicjuszami? Pomocy można oczywiście szukać w Internecie. Uczucie wspomnianego zagubienia może stać się udziałem na przykład rodzica szukającego prezentu dla swojej latorośli bądź jej samej, usiłującej kupić pierwszą grę do […]

Gry komputerowe to cały świat – rządzący się swoimi prawami i w znacznym stopniu autonomiczny. Jak nie zagubić się w jego gąszczu, zwłaszcza jeśli jesteśmy nowicjuszami? Pomocy można oczywiście szukać w Internecie.

Uczucie wspomnianego zagubienia może stać się udziałem na przykład rodzica szukającego prezentu dla swojej latorośli bądź jej samej, usiłującej kupić pierwszą grę do otrzymanego na Gwiazdkę peceta. Najczęstszym źródłem informacji o grach są oczywiście znajomi, jednak w przypadku ich braku warto sięgnąć do specjalistycznych czasopism lub poszukać danych na własną rękę w Internecie. Tu jednak łatwo o kompletną konfuzję – dziesiątki tysięcy stron poświęconych komputerowej rozrywce nie sprzyjają w miarę szybkiemu wyrobieniu sobie zdania o konkretnych tytułach. W tej dżungli znajdziemy jednak miejsca, które ułatwią nam nieco podjęcie decyzji – to strony zawierające mniej lub bardziej rzetelne recenzje i szersze omówienia dostępnych pozycji.

Gamecenter.com jest jednym z najbogatszych źródeł wszelkich niemalże informacji na temat gier komputerowych. Można tu poznać opinie innych graczy bądź też wyrazić własną.

Gdzie znaleźć pomoc?

Poszukując takich witryn, nie zatrzymujmy się na stronach sklepów internetowych, producentów i dystrybutorów gier (wybór ich adresów zamieszczamy w ramce na sąsiedniej stronie). Warto jednak je znać – przydadzą się później, gdy już podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego tytułu, a zwłaszcza na kolejnym etapie – kiedy szukać będziemy uaktualnień lub różnych dodatków. Powinniśmy tam także zajrzeć, jeśli przed wydaniem naszych pieniędzy chcielibyśmy bliżej zapoznać się z wybraną grą – znajdziemy tam bowiem ich wersje demonstracyjne. (W takim wypadku pomocą służą również pisma o grach komputerowych z dołączonym CD-ROM-em – zamieszczane na nich dema gier uchronią nas przed ściąganiem z Internetu wielomegabajtowych najczęściej plików).

Strefa to jeden z niewielu polskich serwisów z trochę bardziej rozbudowanym działem recenzji. Na razie jest on dość skromny, ale dobrze rokuje na przyszłość.

Istnieją na szczęście duże zawyczaj serwisy internetowe o grach komputerowych, prowadzące rozbudowane działy recenzji (ang. review). Gry oceniane są w nich według takich samych, jasno określonych kryteriów. Nierzadko wielostronicowe teksty szczegółowo omawiają poszczególne aspekty komputerowych dziełek: jakość grafiki, dźwięku, animacji, poziom trudności rozgrywki czy sztucznej inteligencji wirtualnych przeciwników. Oceniane jest ewentualne nowatorstwo kolejnych tytułów, wskazywane pokrewieństwo z już istniejącymi, komentowana ogólna atrakcyjność rozgrywki. Często można też zapoznać się z opiniami innych graczy.

ImaginaryLife.com to katalog stron poświęconych grom komputerowym. Jedną z ciekawszych funkcji tego serwisu jest tworzenie średniej oceny poszczególnych programów na podstawie recenzji i ocen z kilkunastu dużych witryn dla graczy.

Na podstawie zamieszczanych recenzji budowane bywają także rankingi gier (czasami z podziałem na poszczególne gatunki) i przyznawane tytuły gier roku. Lektura opinii w serwisach tego typu z pewnością pozwoli na wybranie gier najlepszych w danej kategorii. Poniżej wspomnimy o zaledwie kilku takich stronach, nie roszcząc sobie z oczywistych względów pretensji do kompletności naszego zestawienia.

Adrenaline Vault cieszy się wśród graczy (a także producentów gier!) w pełni zasłużoną renomą – to jedna z najlepszych witryn poświęconych komputerowej rozrywce.

Info
Grupy dyskusyjne:
Pytania, uwagi i komentarze do artykułu: #
Grupy poświęcone grom komputerowym:
pl.rec.gry.*, rec.games.computer.*, alt.games.*
Internet:
Serwisy polskie:

G-R-Y.NET:http://g-r-y.net/
onet.gracz:http://rozrywka.onet.pl/gry/komputerowe/
Strefa:http://www.strefa.com/
Valhalla:http://www.valhalla.com.pl/
Interia:http://gry.interia.pl/
gry.pl:http://www.gry.pl/
PC.com.pl:http://www.pc.com.pl/
Voodoo Guild:http://vg.g-r-y.net/
Serwisy zagraniczne:

Computer Games online:http://www.cdmag.com/
PC Gamer:http://pcgamer.ign.com/
Gamezilla!:http://www.gamezilla.com/
imaginarylife.com:http://www.imaginarylife.com/
Intelligamer:http://www.intelligamer.com/
Gamecenter.com:http://www.gamecenter.com/
GamePen:http://www.gamepen.com/
Gamespot:http://www.gamespot.com/

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.