Widzenie Panoramiczne

900 tysięcy firm z całej Polski zebranych na dwóch płytach CD-ROM. Taką właśnie propozycję przedstawiła Panorama Polska, wydawca Panoramy Firm 2000, zawierającej ogólnopolską bazę teleadresową i ofertę produktów w wersji na płytach CD-ROM. W bazie zebrano informacje z papierowych wydań Panoramy Firm dla poszczególnych województw oraz reklamy i oferty przedsiębiorstw.

Rozszerzona informacja o znalezionej firmie zawiera oprócz danych teleadresowych także słowa kluczowe oraz aktywne adresy e-mail i stron WWW.

Aplikacja prezentuje się bardzo przejrzyście i funkcjonalnie. Właściwie oprócz angielskiego instalatora programu nie można mieć żadnych zastrzeżeń do omawianego wydawnictwa. Instalowana na dysku twardym przeglądarka zajmuje zaledwie 4 MB, a jej interfejs jest intuicyjny, prosty w obsłudze i przede wszystkim przyjemny – pozbawiony niepotrzebnych wodotrysków czy filmów reklamowych. Menu główne pozwala na zmianę wersji językowej na angielską, uzyskanie informacji o wydawcy i jego produktach, połączenie z internetową stroną Panoramy Firm oraz zamówienie reklamy i wypełnienie (poprzez Internet) formularzy zgłoszenia firmy do bazy lub zamówienia kolejnych krążków CD. Aplikacja wyposażona została w dobry, interakcyjny system pomocy, dostępny z każdego miejsca przeglądarki.

Najważniejszym jednak elementem bazy są możliwości jej przeszukiwania. Panorama Firm 2000 pozwala na wyszukiwanie danych według następujących kryteriów: nazwy, ulicy, telefonu, gminy, branży (kilkaset możliwości), województwa, miasta, powiatu i słów kluczowych. Szukanie odbywa się bardzo szybko, a wyniki przedstawiane są w oknie zawierającym nie tylko dane teleadresowe, ale także odpowiednie reklamy (jeśli zostały one wykupione) oraz ewentualnie szerszą informację o ofercie firmy. Jednak tylko sporadycznie można znaleźć w bazie informacje o aktualnych adresach poczty elektronicznej czy firmowych stronach WWW, co w dzisiejszych czasach jest, niestety, sporym niedopatrzeniem. Znalezione dane można wydrukować (do sześciu naraz) nawet w postaci etykiet adresowych. Na każdym z krążków mieszczą się dane o ośmiu województwach oraz oferta niewielkiej ilości przedsiębiorstw zagranicznych.

Panorama Firm 2000 na krążkach CD dostępna jest w sprzedaży detalicznej (hipermarkety, sklepy multimedialne i biurowe) oraz w sprzedaży wysyłkowej (telefon lub Internet). Niestety, w odróżnieniu od wersji papierowej nie jest to edycja darmowa. Pakiet dwóch płyt kosztuje 49 zł brutto (dla subskrybentów 30% zniżki), co może trochę dziwić. Koszt wydania płyt CD nie jest przecież z pewnością wyższy niż druk opasłych tomisk Panoramy. Wytłumaczeniem jednak może być w tym przypadku fakt zgrupowania w jednym wydaniu danych z całego kraju i duża funkcjonalność produktu. Także w porównaniu z innymi produktami tego typu cena omawianych krążków nie wydaje się wygórowana. Bez względu jednak na koszty Panorama Firm na CD to interesująca propozycja, szczególnie dla tych użytkowników, którzy potrzebują mieć „pod ręką” dostęp do danych teleadresowych i ofert przedsiębiorstw z terenu większego niż własne województwo.

Panorama Firm 2000
Liczba CD: 2
Język: polski, angielski
Wymagania: PC 486, 16 MB RAM, napęd CD-ROM 4x, Windows 95/98/NT 4.0, ok. 4 MB na dysku
+ bardzo duża objętość bazy
+ wyjątkowo przejrzysty i funkcjonalny interfejs
+ możliwość drukowania 6 rekordów jednocześnie
– niewielka ilość adresów WWW w bazie
Producent: Panorama Polska, Warszawa, tel.: (0-22) 542 20 00, faks: 542 20 01, e-mail: [email protected], http://www.panoramafirm.com.pl/
Cena: 49 zł