20. stopień zasialnia

Czasy, gdy przerwy w dostawach energii elektrycznej były elementem życia codziennego, minęły wraz z upadkiem poprzedniego ustroju. Nie znaczy to jednak, że podczas pracy z komputerem nie jesteśmy narażeni na przykre niespodzianki ze strony sieci energetycznej. Jak się przed nimi uchronić?

Następstwa awarii zasilania pojedynczego komputera wydają się niewielkie – pomijając oczywiście zdenerwowanie użytkownika, że utracił właśnie wszystkie nie zapisane na dysku dane. Jednak zdarza się, że uszkodzeniu ulega cała poprzednia zawartość pliku, system nie chce w ogóle wystartować lub – co gorsza – fizycznie zniszczony zostaje dysk twardy, procesor czy karta graficzna. Zgodnie z prawami Murphy’ego taka awaria zdarza się w najmniej oczekiwanym momencie, a uszkodzeniu ulegają najcenniejsze dane, np. duży plik zawierający całą bazę danych firmy lub praca dyplomowa. Aby skutki nawet niewielkiego zaniku zasilania lub przepięcia w sieci nie okazały się tragiczne, warto zastanowić się, jak zabezpieczyć swój komputer.

Na początek gniazdko

Niezależnie od stosowanych zabezpieczeń podstawową rzeczą jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania instalacji elektrycznej. Wszystkie urządzenia podłączone do komputera muszą koniecznie „znajdować się na jednej fazie”. Najprościej jest zapewnić to, stosując rozgałęźnik podłączony do jednego gniazdka. Należy również pamiętać o prawidłowym uziemieniu. Komputer, drukarkę, skaner czy inne peryferia bezwzględnie trzeba podpiąć do gniazdek wyposażonych w prawidłowo działający kołek uziemiający. Kiedy nasza instalacja elektryczna znajduje się już w zadowalającym stanie technicznym, można zastanowić się nad bardziej wyrafinowanymi środkami ochrony.

Filtrowanie zasilania

Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem komputerów w domu lub w biurze jest prosty filtr przeciwprzepięciowy. Urządzenie to przypomina swoim wyglądem zwykły rozgałęźnik w postaci listwy z kilkoma gniazdkami, lecz w odróżnieniu od niej chroni przed przepięciami, jakie mogą się pojawić w sieci elektrycznej.

Większość filtrów przeciwprzepięciowych osłania peceta (lub inną czułą aparaturę elektroniczną), eliminując zakłócenia spowodowane działającymi w pobliżu urządzeniami dużej mocy, takimi jak np. klimatyzacja, silniki elektryczne czy nawet kuchenny sprzęt AGD. Najlepsze z dostępnych na rynku filtrów zabezpieczają również przed przepięciami wywołanymi zjawiskami atmosferycznymi – np. pobliskim uderzeniem pioruna w sieć energetyczną. Pojawiające się wówczas przepięcia mogą dochodzić aż do 6000 V. Listwa ma za zadanie zredukować kilkumikrosekundowy impuls do wartości bezpiecznej. Poza tym filtr powinien być wyposażony w bezpiecznik, który w razie awarii całkowicie odetnie zasilanie komputera.

Niektóre listwy, np. seria SurgeArrest firmy APC, wyposażone są nie tylko we wskaźniki uszkodzeń własnych układów, ale również poprawności podłączenia. W przypadku stwierdzenia wad w okablowaniu gniazdka sieciowego, np. braku uziemienia, urządzenie samo zasygnalizuje wystąpienie awarii.

Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne do zagadnień poruszanych w tekście:
#
Internet
Producenci i dystrybutorzy UPS-ów w Polsce:
http://www.ab.com.pl/
http://www.bps.com.pl/
http://www.comex.com.pl/
http://www.eta.com.pl/
http://www.eura.com.pl/
http://www.ever.com.pl/
http://www.fideltronik.com.p/l
http://www.inwar.com.pl/
http://www.jtt.com.pl/
http://www.megabajt.com.pl/
http://www.optimus.com.pl/
http://www.orvaldi.com.pl/
http://www.tch.com.pl/
http://www.techmex.com.pl/
http://www.veracomp.com.pl/
Producenci zasilaczy awaryjnych
http://www.apcc.com/
http://www.fenton.com.tw/
http://www.jetpower.com.tw/
http://www.powerware.com/

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News