Czy aby na pewno for Linux?

Corel na kolejnych konferencjach ogłasza swe wsparcie dla idei Linuksa jako alternatywy dla systemu Windows. Gdy tylko ukazał się Corel Linux, firma oznajmiła, że natychmiast rozpoczyna przenoszenie kolejnych swoich produktów na platformę uniksową. Po połączeniu się kanadyjskiej firmy z uznanym producentem pakietów programistycznych – Borlandem vel Inprisem – zanosiło się na to, że w najbliższym czasie pojawi się wreszcie na informatycznym rynku korporacja będąca w stanie stawić czoła Microsoftowi.

Na tegorocznym Cebicie przedstawiciele Corela rozdali dziennikarzom wersję Beta2 jednego ze swoich sztandarowych produktów – pakietu biurowego WordPerfect Office 2000. Jego wersję dla Windows opisywaliśmy już w CHIP-ie (patrz: nr 9/99, s. 160). Jednak tym razem srebrne krążki opatrzono dopiskiem „for Linux”. I faktycznie: na płycie znajduje się aplikacja w dwóch wersjach: w postaci znanych z dystrybucji RedHat pakietów rpm oraz deb – wykorzystywanych między innymi przez Debiana i opracowanego na jego bazie Corel Linuksa. Każda z odmian zajmuje ponad 200 MB.

Linuksowy WordPerfect Office 2000 to w istocie windowsowa wersja pakietu, uruchamiana wraz z programem Wine.

Podczas przeglądania zawartości płytki zaawansowanego użytkownika darmowego Uniksa zdziwi zapewne obecność programu Wine. Mniej zaawansowanym wyjaśniamy, że dzięki temu narzędziu możliwe jest uruchamianie w środowisku linuksowym aplikacji pisanych dla systemu Windows. Ale nawet doświadczonym „linuksowcom” trudno domyślić się prawdy. Jednak nie uprzedzajmy faktów.

Pakiet łatwo instaluje się w środowisku X Window i w pasku menu Pulpitu KDE pojawia się nowa grupa aplikacji. Po uruchomieniu dowolnej z nich – np. bazy danych Paradox – ukazuje się interfejs podobny do tego znanego z windowsowej wersji programu. Zbyt podobny. Cała prawda wychodzi na jaw po wydaniu uniksowej komendy ps aux, wyświetlającej aktywne procesy w systemie. Użytkownik ujrzy widok podobny do przedstawionego z lewej strony na zrzucie ekranowym. WordPerfect Office 2000 for Linux to nic innego jak w pełni funkcjonalna wersja tego pakietu biurowego dla Windows (z zachowanymi plikami EXE i DLL), uruchamiana w środowisku linuksowym za pomocą programu Wine. Po skopiowaniu już zainstalowanych składników corelowego Office’a z katalogu /usr/lib/corel na partycję windowsową pakiet opatrzony metką „for Linux” uruchamia się bez najmniejszego problemu. Tyle tylko, że oglądamy na początku obrazek przedstawiający sympatycznego pingwinka.

Jednak skoro aplikacja funkcjonuje poprawnie, to czy w ogóle jest się czego czepiać? Wydaje nam się, że tak. Otóż „linuksowe” wydanie WordPerfect Office’a pracuje de facto w otoczce pakietu Wine. Aby przetłumaczyć instrukcje rodem z Windows na takie, które będą rozumiane przez jądro Linuksa, emulator microsoftowego systemu wykorzystuje sporo czasu procesora oraz zajmuje niemało pamięci operacyjnej. A to z kolei odbija się niekorzystnie na szybkości działania programów.

Jednak przedstawiciele Corela argumentują, że przygotowanie samego WordPerfecta 8 w wersji dla Linuksa zajęło firmie rok. A obecnie trzeba było zmierzyć się ze znacznie poważniejszym wyzwaniem – dopasowaniem do nowego systemu operacyjnego nie tylko edytora tekstu, ale i pozostałych narzędzi wchodzących w skład całego pakietu biurowego. Problem rozwiązano, dołączając na płycie program Wine. Miejmy nadzieję, że Corel nie pomylił się, przewidując, iż spadek wydajności programów będzie niewielki – rzędu 5-10%.

Można pogratulować Corelowi pomysłu sięgnięcia po darmowy pakiet Wine. Z pewnością wielu użytkowników skorzysta z tych programów dla Windows, które nie mają swego linuksowego odpowiednika. Ale po gigancie Corel-Inprise można spodziewać się opracowania tak ważnego pakietu jak Office w wersji uniksowej, wykorzystującej możliwości oferowane przez systemy z tej rodziny.

WordPerfect Office 2000 for Linux Beta2
Wymagania: PC Pentium; 32 MB RAM; Corel Linux; ok. 200 MB na dysku
+ bogaty zestaw aplikacji
– wolniejsze działanie pakietu w porównaniu z wersją dla Windows
Producent: Corel, Kanada, http://www.corel.com/
Cena: jeszcze nie ustalona