Dziadku! Nie śpij!

Bridge Master 2000: Dziadku! Nie śpij!

Jest wiele gier, w których jedynym celem stawianym przed posiadaczem komputera jest zabijanie wszystkiego, co się rusza. Ale od czasu do czasu można znaleźć produkt zmuszający do nieco intensywniejszego wysiłku intelektualnego. Do tej grupy z pewnością należą gry takie jak szachy czy brydż. Aby osiągnąć pożądany skutek, czyli wygrać, nie wystarczy tylko poznać zasady rozgrywki. Bridge Master 2000 to aplikacja, której celem jest przybliżenie użytkownikowi zasad gry w brydża oraz rozmaitych strategii stosowanych podczas turniejów. Program składa się z dwóch niezależnych modułów – przewodnika i zestawu zadań. Obydwa komponenty mogą być uruchamiane bezpośrednio z płyty CD-ROM lub przeniesione na dysk twardy. Niestety, ze względu na błąd instalatora przewodnik udaje się zainstalować tylko po ręcznym wyszukaniu pliku startowego na dostarczonej płycie.

Na ekranie mogą być wyświetlane dodatkowe informacje ułatwiające rozgrywkę – np. ile kart w odpowiednim kolorze mają przeciwnicy.

Dla osób nie mających o brydżu najmniejszego pojęcia przeznaczony jest wspomniany wcześniej przewodnik. Uruchamiając ten moduł, zaznajomimy się z zasadami gry – począwszy od liczby kart, poprzez licytację, na punktacji kończąc.

Gdy zapoznamy się już z brydżowym abecadłem, powinniśmy uruchomić drugi główny składnik Bridge Mastera. Program postawi wówczas przed nami praktyczne zadania do rozwiązania, pogrupowane w zależności od stosowanej taktyki oraz stopnia trudności. Użytkownik aplikacji staje przed naprawdę trudnym zadaniem i nie może liczyć na szczęście. Dzieje się tak dlatego, że podczas rozgrywki rozkład kart u przeciwników jest opcjonalny – zmienia się w zależności od zagrania użytkownika i zawsze na jego niekorzyść. Dlatego każde wyłożenie karty musi być dobrze przemyślane. Ponieważ gra spełnia jedynie funkcje edukacyjne, każdy ruch można cofnąć.

Nie mniej ważnym elementem niż rozgrywka jest licytacja. Niestety, Bridge Master 2000 nie umożliwia przećwiczenia tego fragmentu gry. W każdym zadaniu można jedynie obejrzeć, w jaki sposób licytacja przebiegała, i na tej podstawie wyciągnąć wnioski odnośnie do swoich posunięć. Kolejną niedogodnością jest fakt postawienia użytkownika zawsze w roli rozgrywającego. Ukierunkowuje to wszystkie zadania na osiąganie własnych korzyści (zdobycie określonej liczby lew) z pominięciem tak ciekawego elementu gry, jakim jest przeszkadzanie przeciwnikowi w zrealizowaniu wylicytowanego przez niego kontraktu.

Każdy użytkownik programu może zapisać swoje osiągnięcia w indywidualnym pliku profilu. Dzięki temu łatwo się zorientować, które zadania zostały rozwiązane, a które rozpoczęte, ale jeszcze nie zakończone.

Pomimo tego, że przewodnik brydżowy wchodzący w skład aplikacji wyjaśnia najbardziej elementarne brydżowe pojęcia, sam program nie jest raczej przeznaczony dla użytkowników początkujących, ale tych znających już zasady gry, a szlifujących tylko technikę. W razie pojawienia się kłopotów z rozwiązaniem któregokolwiek zadania możemy obejrzeć prezentację objaśniającą poprawny tok rozumowania oraz przebieg rozgrywki.

Za wadę Bridge Mastera należy uznać brak jego polskiej wersji. A szkoda, bo pomimo ograniczonego zakresu zadań do rozwiązania program prezentuje się bardzo dobrze.

Bridge Master 2000
Wymagania: PC 486; 16 MB RAM; Windows 9x; ok. 20 MB na dysku
+ duża liczba zadań do rozwiązania oraz możliwość rozszerzenia ich zestawu
+ prezentacja prawidłowego toku rozumowania
+ prosty przewodnik po zasadach gry
– brak możliwości przeprowadzenia licytacji
– przerywanie gry przed końcem rozgrywki, po osiągnięciu zadanego celu
– brak polskiej wersji
Producent: Bridge Base, Kanada, http://www.bridgebase.com/, Dostarczył: Magdalena Jassem, Poznań, tel.: (0-61) 879 06 08 e-mail: [email protected]
Cena: ok. 120 zł
Na CHIP-CD w dziale Aktualności | Software znajduje się wersja demonstracyjna programu Bridge Master 2000

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News