Elektroniczna ciemnia

Hewlett-Packard PhotoSmart C200, Hewlett-Packard PhotoSmart P1100: Elektroniczna ciemnia

Cyfrowe aparaty fotograficzne oraz drukarki wyposażone w fotorealistyczną opcję druku są dostępne od pewnego czasu. Żadna z firm nie oferowała jednak kompletnej linii produktów niezbędnych do wykonania zdjęć, ich obróbki i przeniesienia na papier. Specjalnie dla miłośników cyfrowej fotografii firma Hewlett-Packard opracowała zestaw urządzeń PhotoSmart, w skład którego wchodzą między innymi drukarki atramentowe oraz aparaty fotograficzne. Hewlett-Packard PhotoSmart C200 to cyfrowy aparat fotograficzny przeznaczony dla domowych użytkowników. Zdjęcia przechowywane są na karcie CompactFlash. W komplecie znajduje się jeden nośnik o pojemności 8 MB, mieszczący 17, 40 lub 80 klatek zapisanych w rozdzielczości odpowiednio 1152×872 (dwa stopnie kompresji) lub 576×436. Zaletą aparatu jest stosunkowo niewielki ciężar – wraz z bateriami (cztery ogniwa typu LR6) urządzenie waży zaledwie 389 gramów. Niestety, komplet zwykłych baterii alkalicznych ulega wyczerpaniu już po wykonaniu 15 zdjęć (z włączoną lampą błyskową i ekranem LCD). Aparat sprzedawany jest wraz z polskojęzyczną instrukcją obsługi oraz zasilaczem sieciowym.

Mankamentem urządzenia są zbyt małe, niewygodne przyciski. Również zakres możliwych regulacji nie jest zbyt szeroki. Oprócz korekcji ekspozycji nie przewidziano możliwości ręcznej modyfikacji żadnych zaawansowanych parametrów, takich jak regulacja balansu bieli, ostrości czy czasu ekspozycji.

Jakość wykonywanych zdjęć jest dobra. Choć w pełni automatyczny dobór wszystkich parametrów wykonywanych zdjęć ułatwia obsługę aparatu, może stanowić przeszkodę dla zaawansowanych użytkowników w uzyskaniu różnych „artystycznych” efektów.

Przenoszenie zdjęć do PC odbywa się przez łącze szeregowe. Prędkość kopiowania nie jest najszybsza – w ciągu minuty przesyłane jest tylko jedno zdjęcie w najwyższej rozdzielczości. Czas transmisji nie różni się zbytnio od czasu uzyskiwanego przez inne aparaty wykorzystujące ten rodzaj połączenia. Przesyłanie zdjęć dodatkowo wydłuża trwający dość długo proces inicjalizacji aparatu, przeprowadzany przed rozpoczęciem kopiowania. Nieco kłopotu sprawia oprogramowanie sterujące – niekiedy nawiązanie łączności pomiędzy urządzeniami okazuje się niemożliwe i trzeba ponownie uruchomić komputer.

Wykonane zdjęcia można przenieść na papier za pomocą drukarki HP PhotoSmart P1100. W urządzeniu zamontowano złącza kart pamięci CompactFlash oraz SmartMedia, często stosowane w aparatach fotograficznych. Pozwala to na przełożenie nośnika danych do drukarki i wydrukowanie zdjęć bez potrzeby włączania komputera. P1100 współpracuje nie tylko z kartami pamięci stosowanymi w aparatach produkcji HP, ale także z innymi wykorzystującymi kompresję JPEG, EXIF lub TIFF. Wyboru zdjęcia do wydrukowania i jego rozmiaru dokonuje się za pomocą przycisków umieszczonych na panelu drukarki.

Wbudowane porty kart pamięci pozwalają nie tylko na bezpośredni wydruk zdjęć, ale także na przesyłanie fotografii do i z komputera. Dostarczane z urządzeniem sterowniki umożliwiają dostęp do umieszczonej w drukarce karty jak do zwykłego folderu. Wybrane fotografie można więc przenieść do komputera, poddać obróbce, a następnie ponownie zapisać w module pamięci. Do komunikacji z innymi urządzeniami drukarkę wyposażono w złącze równoległe, USB oraz port podczerwieni w standardzie JetSend.

Dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii HP PhotoREt III jakość wydruków jest bardzo wysoka. Zmniejszenie objętości kropli atramentu do pięciu pikolitrów oraz możliwość nałożenia aż 29 w jednym punkcie umożliwiło osiągnięcie pełnej gamy i czystości kolorów. Choć dobre rezultaty uzyskać można nawet na zwykłym papierze kserograficznym, do prac wymagających najwyższej jakości producent poleca papier Hewlett-Packard Premium Photo Plus (około 70 zł za 20 arkuszy formatu A4). Wydrukowane na nim materiały niemal nie ustępują tradycyjnym zdjęciom. Wysoka jakość druku nie wpływa negatywnie na szybkość działania. Nominalna prędkość druku tekstu (tryb draft) to aż 12 stron na minutę. Zdjęcie formatu A4 w najlepszej jakości opuszcza drukarkę po ośmiu i pół minucie.

Model C200
Jakość 78,9
Wyposażenie 141,0
Ergonomia 32,0
Dokumentacja 15,0
Możliwości POWER 204,2
Możliwości/cena ECONO 183,3
Model L1100
Jakość 43,1
Wyposażenie 4,8
Ergonomia 8,5
Prędkość 18,5
Możliwości POWER 74,9
Możliwości/cena ECONO 38,0

Na uwagę zasługuje rozbudowany sterownik. Możliwe jest tworzenie wielkoformatowych plakatów (maksymalnie 4×4 arkusze A4), umieszczanie kilku pomniejszonych stron na jednej kartce oraz regulacja stopnia jasności, nasycenia i barwy kolorów.

Wadą testowanej drukarki są wysokie ceny materiałów eksploatacyjnych – zbiornik z czarnym atramentem o pojemności 42 ml (wystarcza na ok. 840 stron) kosztuje 121 zł, za nabój kolorowego „pigmentu” o objętości 19 ml (450 stron) trzeba zapłacić aż 239 zł.

HP PhotoSmart P1100 to solidna drukarka o bardzo wysokiej jakości i dużej prędkości działania (trzecie miejsce w rankingu najlepszych drukarek atramentowych), która w połączeniu z cyfrowym aparatem PhotoSmart C200 może zamienić dowolny komputer w domową „ciemnię” fotograficzną.

PhotoSmart C200
Format zdjęć: 1152×872 (dwa stopnie kompresji), 576×436
Ogniskowa: 39 mm, zoom cyfrowy 2x
Przesłona: 2,8; 5,6; 11,0
Migawka: 4-1/500
Czułość ISO: 100
Pamięć: karty CompactFlash
Wyświetlacz: przekątna 4,5 cm
Matryca CCD: około 1 miliona pkt
Wyjścia: szeregowe, telewizyjne (wideo)
Gwarancja: 1 rok
Cena: 1670 zł
+ dobra jakość zdjęć
– duży pobór prądu
– nie dopracowane oprogramowanie

PhotoSmart P1100
Metoda druku: atramentowa
Maks. rozdz.: 2400×1200 dpi (PhotoREt III)
Interfejs: port równoległy, USB, HP JetSend,
Podajnik: taca 100 arkuszy
Wydajność tuszu: kolor 450 stron; czarny 840 stron (5% zaczernienia)
Sterowniki: Windows 9x/NT
Gwarancja: 1 rok
Cena: 2050 zł
+ bardzo dobra jakość wydruków
+ możliwość bezpośredniego wydruku zdjęć z aparatu C200 bez konieczności włączania komputera
+ duża prędkość pracy
+ bardzo dobre oprogramowanie
+ moduł odwracający (duplekser)
– wysoka cena pojemnika z kolorowym atramentem
Producent: Hewlett-Packard, USA, http://www.photosmart.com/
Dostarczył: Hewlett-Packard Polska, Warszawa, tel.: (0-22) 519 06 06, faks: 608 76 00, http://www.hp.com.pl/

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News