Japońscy grajkowie

Yamaha YST-MS50, YST-MS55D: Japońscy grajkowie

Dwa nowe zestawy głośnikowe firmy Yamaha – YST-MS55D i YST-MS50 – idealnie nadają się do rozbudowy multimedialnego peceta. W skład każdego kompletu wchodzą dwa głośniki satelitane i subwoofer z wbudowanym zasilaczem i wzmacniaczem. Na przedniej ściance prawej kolumny umieszczono gniazdo słuchawkowe i potencjometr regulacji głośności, a na panelu subwoofera pokrętło do regulacji „podbicia” basów. Do urządzeń można podłączyć dwa źródła dźwięku, które zostaną zmiksowane we wzmacniaczu.

W odróżnieniu od YST–MS50 zestaw YST-MS55D oprócz wejścia analogowego ma wbudowane złącze USB. Pecet nie musi być wyposażony w kartę dźwiękową, ponieważ „syntezą” dźwięku zajmuje się procesor komputera. Dźwięk w postaci cyfrowej przesyłany jest do wejścia USB głośników (patrz: CHIP 9/99, s. 65). Dopiero tam następuje proces konwersji sygnału cyfrowego na analogowy. Ma to swoje zalety – sygnał cyfrowy jest mniej wrażliwy na zakłócenia. Dodatkowo w obu zestawach zastosowano ekranowanie obwodów, pozwalające na używanie kolumn głośnikowych Yamahy w pobliżu urządzeń emitujących promieniowanie elektromagnetyczne.

Moc obu zestawów głośnikowych jest na tyle duża (w sumie 80 W), że wystarcza do nagłośnienia średniej wielkości pokoju lub niewielkiego biura. Dźwięk jest czysty, bez szumów i zniekształceń. Maksymalne wysterowanie wzmacniacza może spowodować nieznaczne zakłócenia słyszane w głośnikach satelitarnych. Subwoofer o dosyć pokaźnych rozmiarach doskonale przenosi niskie tony. Basy były tak silne, że wprawiły w drżenie szyby w oknach redakcyjnego laboratorium.

Mimo iż testowane urządzenia sprawowały się bez zarzutu, to przed zakupem każdego z zestawów trzeba się dobrze zastanowić, czy nie lepiej zainwestować w średniej klasy kolumny ze wzmacniaczem lub miniwieżę, które to urządzenia można kupić za porównywalną cenę.

YST-MS50
Moc znamionowa: 2×20 W (głośniki satelitarne), 40 W (subwoofer),
Pasmo przenoszenia: subwoofer – 32 Hz-200 Hz, satelitarne – 200 Hz-20 kHz
Złącza: dwa gniazda analogowe typu mały jack
Gwarancja: 1 rok
Cena: 700 zł
+ bardzo dobra jakość dźwięku
+ doskonałe uwydatnienie basów
– krótkie kable

YST-MS55D
Moc znamionowa: 2×20 W (głośniki satelitarne), 40 W (subwoofer),
Pasmo przenoszenia: subwoofer – 32 Hz-200 Hz, satelitarne – 200 Hz-20 kHz
Złącza: dwa gniazda analogowe typu mały jack, USB
Gwarancja: 1 rok
Cena: 800 zł
+ bardzo dobra jakość dźwięku
+ ekranowane przewody
+ cyfrowe złącze USB
– krótkie kable
Producent: Yamaha, Japonia, http://www.yamaha.com/
Dostarczył: Alstor, Warszawa, tel.: (0-22) 675 55 15, faks: 675 43 10, e-mail: [email protected], http://www.alstor.com.pl/

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News