O algorytmach przystępnie i klarownie

D. Harel: O algorytmach przystępnie i klarownie

Do nauki informatyki istnieje wiele rozmaitych książek. Niejednokrotnie są to publikacje czytelne wyłącznie dla specjalistów, napisano je bowiem suchym, naukowym językiem. Faktem jest, że niektóre zagadnienia, jak na przykład algorytmika, wymagają dużej precyzji wypowiedzi. Ale czyż o skomplikowanych rzeczach trzeba pisać w równie złożony sposób? Z pewnością nie. Najlepszym tego dowodem jest kolejna pozycja z PWN-ow- skiego cyklu Klasyka informatyki Rzecz o istocie informatyki – Algorytmika .

Autor w bardzo przystępny sposób wprowadza czytelnika w świat algorytmów, używając interesujących przykładów oraz barwnych i obrazowych porównań. W tej ciekawej publikacji poruszono również zagadnienia nieobliczalności, nierozstrzygalności, równoległości, współbieżności oraz probabilistyki.

Uwagę nawet niezbyt wnikliwego czytelnika z pewnością przykują liczne cytaty z Biblii i żartobliwe podtytuły rozdziałów, które okraszają książkę, urozmaicając ją i dodając jej uroku. Kolejną ciekawostką jest obszerna bibliografia, w której wiele odsyłaczy do materiałów źródłowych (w tym periodyków, prac naukowych, podręczników, biografii, artykułów) opatrzono cennymi dla czytelnika uwagami.

Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 52 zł

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News