Problemy z oprogramowaniem

Listing zawartości katalogu wraz z podkatalogami

Potrzebuję pod Windows wydrukować zestawienie zawartości katalogu z wyszczególnieniem jego wszystkich podkatalogów i plików (najlepiej by było, żeby to było w formie drzewa).

Pytanie z Hotline

Najprostszy sposób uzyskania listingu katalogu wraz z podkatalogami to użycie polecenia DIR. Należy uruchomić Tryb MS-DOS i w linii poleceń wpisać:

dir d:inne /s > c:katalog.txt

Otrzymamy w ten sposób plik tekstowy zawierający pełne zestawienie zawartości katalogu D:INNE – teraz wystarczy go wydrukować. Jeśli dysponujemy drukarką podłączoną do komputera (nie sieciową), można przekierować rezultat polecenia DIR bezpośrednio do niej, wpisując po znaku > zamiast nazwy pliku

PRN

Nie jest to jedyny sposób. Wykorzystując programy narzędziowe, można ułatwić sobie pracę i nie kłopotać się podawaniem odpowiednich ścieżek dostępu czy przechodzeniem do wybranego katalogu. Najprostszym narzędziem jest wtyczka Diskdir przeznaczona dla Windows Commandera (min. wersja 4.0). Instalacja rozszerzenia jest prosta. Rozpakowujemy plik ZIP, najlepiej do katalogu, w którym zainstalowaliśmy WC. Z menu Konfiguracja tej aplikacji wybieramy

Ustawienia

główne

i na zakładce Paker klikamy przycisk

Konfiguruj

wtyczki

DLL-i

. Wpisujemy rozszerzenie, które będzie identyfikować pliki z wylistowanymi katalogami (np.

lst –

nie może być ono używane przez żaden program), wybieramy polecenie Nowy, wskazujemy zbiór diskdir.wcx, po czym zatwierdzamy zmiany, dwukrotnie klikając przycisk OK. Od tej chwili wykorzystując polecenie Spakuj i wybierając z listy pakerów lst, będziemy mogli utworzyć plik z wylistowaną zawartością wybranego katalogu. Plik powstały w ten sposób ma charakter tekstowy, więc wydrukowanie go nie sprawi problemu. Do drukowania zawartości folderu można też użyć programów katalogujących: Directory Printer i Directory Print Pro.

Problemy z programowymi odtwarzaczami DVD

Ostatnio zmieniłem komputer na nowy – PIII 500, Creative TNT 2 Ultra, 128 MB (…) – i od pewnego czasu testuję dwa programy do odtwarzania DVD: WinDVD 2000 i PowerDVD 2.55. (…) PowerDVD ma tendencję do gubienia klatek, głównie wtedy, gdy kamera robi szybszy przejazd (w „Matriksie” jest np. „zjazd” po neonie na hotelu). WinDVD prawie nie traci klatek, ale w „Matriksie” w kilku miejscach się gubi. Mam włączone DMA dla DVD-ROM-u. Wydaje mi się, że mój sprzęt powinien bez problemu odtwarzać filmy DVD.

Adam Dichting

Konfiguracja sprzętowa jest jak najbardziej wystarczająca do programowego dekodowania filmów DVD. Opisane problemy związane są bezpośrednio z oglądanym filmem. „Matrix” ma zaimplementowaną funkcję „Follow white rabbit”. Gdy na ekranie pojawi się znaczek białego królika, to po naciśnięciu go można zobaczyć, w jaki sposób nakręcono daną scenę. Wszystkie te informacje wplecione są w zwykły strumień wideo, dlatego też niektóre dekodery programowe w tych miejscach mają problemy. W takim wypadku trzeba wypróbować jeszcze inną aplikację. Można polecić m.in. Cinemastera (wykorzystuje instrukcje SSE procesora Pentium III). Zawsze warto też zainstalować program DVD Genie, który pozwala na ustawianie ukrytych opcji odtwarzaczy (w WinDVD przyśpiesza także dekodowanie na komputerach z kartami oparty mi na procesorach Riva TNT i TNT2). Oba te programy są do pobrania ze strony http://dvd.tvmania.pl/.

Brak litery dysku w Eksploratorze Windows

Ostatnio po uruchomieniu Eksploratora Windows zobaczyłem, że nie jest widoczny dysk D (mam dwa dyski, C i D, oraz CD-ROM). Przy starcie oba HDD były widoczne, więc sprawdziłem folder Mój komputer – niestety, tam było tak samo (…).

Pytanie z Internetu

Za ukrywanie wybranych napędów odpowiada jeden z kluczy Rejestru systemowego. W gałęzi HKEY_CURRENT_USER SoftwareMicrosoftWindows CurrentVersion PoliciesExplorer trzeba utworzyć nową wartość typu DWORD o nazwie NoDrives. Od jej treści zależy, które dyski będą ukryte. Do napędów, począwszy od A, przypisane są kolejne potęgi liczby 2:

1

do A,

2

do B,

4

do C,

8

do D itd. Gdy ukrywamy jeden dysk, to odpowiadającą mu liczbę wpisujemy wprost. Jeśli natomiast chcemy schować więcej napędów, to podajemy sumę wartości odpowiadających poszczególnym dyskom (

9

oznacza ukryty dysk A i D). Efekt wprowadzonych zmian będzie widoczny natychmiast.

Trzaski w plikach MP3 i bootowalny CD-ROM

Zainteresowałem się ostatnio robieniem plików MP3 z płyt audio. Na moim sprzęcie (stary P 166 MMX, 32 MB RAM, HDD 2,1 GB, S3 Virge, Toshiba 16x) nie tylko nie idzie to zbyt szybko, ale na dodatek przy odtwarzaniu zrobionego MP3 słychać potem różne stuknięcia i trzaski. Znajomi (z wyjątkiem jednego) nie mają tego typu problemów. Wszyscy używamy jednego programu, AudioCatalyst, więc to chyba zależy od sprzętu. (…) Mam jeszcze jedno pytanie: czy można zrobić bootowalny CD-ROM z Windows 98 (chodzi mi oczywiście o zainstalowany system)?

Grzegorz Choszczewski

Jeśli plik powstały w wyniku zgrywania ścieżki audio nie brzmi czysto (słychać szumy, trzaski, syczenie itp.), to najczęściej winę za to ponosi zbyt duża prędkość kopiowania. Podczas „ripowania” na dysku zapisywane jest sporo danych. Zdarza się więc, że napęd CD-ROM jest gotowy do dostarczenia następnej porcji bajtów, ale dysk twardy nie może ich odebrać. Wtedy płyta audio wykonuje „pusty” obrót. Większość czytników odnajduje właściwe miejsce po jednym obrocie, ale są i takie, które tracą synchronizację, w wyniku czego niektóre próbki mogą zostać powtórzone lub pominięte. Rozwiązaniem problemu jest zmniejszenie prędkości kopiowania. Gdy to nie wystarczy, należy spróbować kilku innych metod: włączenia synchronizacji sektorów (sector synchronization lub jitter correction) albo zmienienie sposobu odczytu (z ASPI na MSCDEX lub odwrotnie).

Z płyty CD można uruchamiać wyłącznie taki system, który podczas startu nie będzie próbował tam niczego zapisać. Niestety, żaden z systemów Windows nie spełnia tego wymagania.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News