Sieć bez okablowania

Micronet Radiolink LAN Access Point SP910, Wireless LAN Card SP901A, Wireless LAN Adapter SP902A: Sieć bez okablowania

Wszędzie tam, gdzie nie można kuć ścian (bloki mieszkalne), przeciągnąć kabli na dużą odległość (np. pomiędzy biurem a magazynem) lub gdzie występują duże różnice w tzw. potencjale uziemienia, problematyczna staje się budowa nawet najmniejszej sieci komputerowej. W takiej sytuacji jedyną alternatywą jest zakup osprzętu sieciowego wykorzystującego do transmisji danych fale radiowe.

Jednym z producentów bezprzewodowych kart sieciowych jest firma Micronet. W jej ofercie znajdują się trzy urządzenia zgodne ze standardem komunikacji bezprzewodowej IEEE 802.11. Wireless LAN Adapter może pracować w komputerach stacjonarnych, do notebooków zaś przeznaczona jest karta PCMCIA Wireless LAN Card. Trzecie urządzenie –

Access Point — to niewielka skrzynka zbliżona rozmiarami i kształtem do typowego modemu zewnętrznego, pełniąca funkcję punktu dostępowego do sieci Ethernet. Wszystkie trzy urządzenia można wykorzystać do łatwej i szybkiej budowy bezprzewodowej sieci komputerowej.

Po zainstalowaniu w notebooku bezprzewodowej karty sieciowej PCMCIA Wireless LAN Card lub w komputerze stacjonarnym karty ISA Wireless LAN Adapter możliwa staje się komunikacja z inną maszyną mającą kompatybilne urządzenie. Większy potencjał ma Access Point – wbudowany interfejs Ethernet 10-BaseT umożliwia nie tylko proste połączenie dwóch odległych od siebie komputerów wyposażonych w karty sieciowe (zastępując kabel), ale rownież „spięcie w całość” dwóch niezależnych segmentów sieci. Oprócz tego pojedynczy punkt dostępowy może posłużyć jako repeater zwiększający zasięg komunikacji bezprzewodowej.

Niestety, punkt dostępowy transmituje wszystkie trafiające do niego dane, bez rozróżnienia tych, które nie powinny wychodzić poza jeden segment. Powoduje to znaczne zwiększenie ruchu w całej sieci.

Dane są transmitowane za pośrednictwem fal elektromagnetycznych o częstotliwości 2,4 GHz. Nominalna szerokość pasma wynosi 2 Mbps (czyli 50 razy mniej niż w standardzie Fast Ethernet). Przeprowadzone w laboratorium CHIP-a testy wykazały, iż rzeczywista przepustowość jest dużo niższa od deklarowanej (2 Mbps). Dwie karty Wireless LAN Adapter komunikowały się ze sobą z prędkością ok. 1 Mbps. Przy transmisji za pośrednictwem Access Pointa wartość ta zmniejszała się do ok. 0,3 Mbps. Wyniki karty PCMCIA były w obu przypadkach lepsze o około 10%.

Deklarowany przez producenta zasięg wynosi od 50 do 100 metrów wewnątrz budynków i do 250 na wolnej przestrzeni. Do wszystkich opisywanych urządzeń można dokupić też anteny kierunkowe, które zwiększają zasięg nawet kilkakrotnie. Zasięg działania opisywanych urządzeń jest zgodny z podanym w dokumentacji – pierwsze zakłócenia transmisji pojawiały się na odległości około 40 m, transfer spadał zaś do zera po przekroczeniu 60 m. W instrukcji wspomniano, że podłączony do sieci lokalnej Access Point może pełnić funkcję pośrednika dającego dostęp do Ethernetu kilku komputerom wyposażonym w opisywane karty Wireless LAN Adapter lub Wireless LAN Card. Niestety, długotrwałe próby zrealizowania takiego połączenia zakończyły się fiaskiem.

Użyteczność opisywanych urządzeń jest bardzo duża. Najbardziej charakterystyczne zastosowania to np. instalowanie sieci komputerowych w budynkach zabytkowych, blokach mieszkalnych, organizacja dużej konferencji w miejscu całkowicie pozbawionym niezbędnej infrastruktury lub „osieciowanie” stoiska targowego. Podstawowymi wadami testowanych urządzeń są przede wszystkim niska przepustowość sieci i wysoka cena. Koszt dwóch (lub więcej) urządzeń może okazać się dla większości potencjalnych użytkowników zbyt duży.

Access Point SP910
Interfejs: 10Base-T, RS-232
Częstotliwość sygnału: 2,4000-2,4835 GHz
Gwarancja: 6 lat
Cena: 2950 zł
+ bezprzewodowa transmisja danych
+ konfiguracja przez sieć Ethernet i port szeregowy RS-232
– wysoka cena

LAN Card SP901A
Interfejs: PCMCIA II
Częstotliwość sygnału: 2,4000-2,4835 GHz
Gwarancja: 6 lat
Cena: 1600 zł
+ bezprzewodowa transmisja danych
+ małe rozmiary
– wysoka cena

LAN Adapter SP902A
Interfejs: ISA
Częstotliwość sygnału: 2,4000-2,4835 GHz
Gwarancja: 6 lat
Cena: 1700 zł
+ bezprzewodowa transmisja danych
+ małe rozmiary
– wysoka cena
Producent: Micronet, Tajwan, http://www.micronet.com.tw/
Dostarczył: Dagma, Katowice, tel.: (0-32) 202 55 00, faks: 255 69 64, e-mail: [email protected], http://www.dagma.com.pl/

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News