Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga

Jednym ze sposobów ułatwiających ochronę pomieszczeń biurowych czy hal sklepowych jest system telewizji przemysłowej. Obecnie najczęściej stosuje się analogowe kamery wideo sprzężone z jednym lub kilkoma monitorami i magnetowidami. Niestety, nie każdego stać na takie profesjonalne rozwiązanie - koszt urządzeń może przekroczyć nawet kilkanaście tysięcy złotych. Niewiele osób wie, że istnieje tańszy sposób monitorowania pomieszczeń […]

Jednym ze sposobów ułatwiających ochronę pomieszczeń biurowych czy hal sklepowych jest system telewizji przemysłowej. Obecnie najczęściej stosuje się analogowe kamery wideo sprzężone z jednym lub kilkoma monitorami i magnetowidami. Niestety, nie każdego stać na takie profesjonalne rozwiązanie – koszt urządzeń może przekroczyć nawet kilkanaście tysięcy złotych. Niewiele osób wie, że istnieje tańszy sposób monitorowania pomieszczeń – wystarczy komputer, kilka tzw. kamer internetowych (w przypadku opisywanego urządzenia – analogowych) oraz karta przetwarzająca rejestrowany obraz do postaci cyfrowej.

Tajwańska firma AverMedia jest producentem urządzenia realizującego wymienione powyżej funkcje o nazwie Aver Security 6 Eyes – specjalizowanej karty, przetwarzającej obrazy pochodzące maksymalnie z sześciu kamer. Na „śledziu” zamontowano wyjście RCA Composite Video umożliwiające podłączenie magnetowidu i złącze, do którego podpina się kamery poprzez specjalny kabel sygnałowy, zakończony sześcioma gniazdami typu „chinch”. Dodatkowo w zestawie znajduje się klucz sprzętowy, dyskietka ze sterownikami oraz CD-ROM z oprogramowaniem. Bardziej zaawansowani użytkownicy i programiści mogą skorzystać z dołączonego do zestawu pakietu SDK (Software Development Kit) i napisać własne oprogramowanie obsługujące kartę.

Obrazy rejestrowane przez kamery są przetwarzane przez testowane urządzenie do postaci cyfrowej. Dzięki aplikacji GeoVision Multi-Cam Digital Surveillance System 2.02 pomieszczenia, w których zamontowano kamery, można oglądać na ekranie jednego monitora. Po lekturze instrukcji obsługi ma się wrażenie, że Aver Security 6 Eyes potrafi sprzętowo obsłużyć sześć niezależnych kamer w taki sposób, że możliwy będzie ciągły podgląd obrazu rejestrowanego przez każdą z nich. Jednak jak się okazuje, karta płynnie przetwarza sygnał tylko z jednej kamery. Przy ich większej liczbie obraz na monitorze jest odświeżany co jakiś czas – im więcej podłączonych kamer, tym odstęp pomiędzy „łapaniem” klatek z kolejnych urządzeń jest dłuższy. Praca karty przypomina wtedy automatyczne przeglądanie zdjęć robionych w krótkich odstępach czasu. Na testowym komputerze z procesorem Pentium II 266 MHz obraz odświeżany był mniej więcej co sekundę. Jeżeli kamery rozmieści się w taki sposób, by nie można było przejść nie zauważonym przed ich obiektywem, to prędkość taką można uznać za wystarczającą.

Aver Security 6 Eyes pozwala na monitorowanie sześciu pomieszczeń jednocześnie.

Oprogramowanie AverMedia GeoVision Multi-Cam Digital Survelliance Software spełnia również funkcję czuj-nika wykrywającego ruch w monitorowanych pomieszczeniach. W aplikacji zaimplementowano algorytmy, które porównują ze sobą poszczególne klatki rejestrowanego obrazu. Na tej podstawie program „rozpoznaje”, czy do strzeżonego pomieszczenia wtargnęła niepożądana osoba. W przypadku stwierdzenia obecności intruza system za pomocą oprogramowania komunikacyjnego i modemu może zadzwonić pod wskazany przez użytkownika numer telefonu.

Dużą zaletą Aver Security 6 Eyes jest funkcja zdalnego przesyłania obrazu. Zarejestrowane przez kamery klatki mogą być transmitowane – z wykorzystaniem protokołu IPX lub TCP/IP – za pośrednictwem sieci lokalnej lub modemu i linii telefonicznej pod wskazany adres (na komputerze docelowym musi być zainstalowane odpowiednie oprogramowanie).

Urządzenie byłoby mało przydatne, gdyby nie można było zapisać rejestrowanego przez kamery obrazu – może on być zapamiętany w jednym z czterech standardów: RGB 24-bit, RGB 15-bit, YUV 4:2:2 i Motion JPEG. Tylko w ostatnim z formatów możliwa jest sprzętowa kompresja danych w stosunku od 4:1 do 30:1, którą przeprowadza procesor zamontowany na karcie. Należy pamiętać, że ze stopniem upakowania danych ściśle związana jest jakość zapisywanego obrazu – im większa kompresja, tym gorsza jakość. Przy podglądzie sygnałów z sześciu kamer i włączonej „akceptowalnej” kompresji Motion JPEG 16:1 dziesięć minut zapisu z jednego źródła w rozdzielczości 384×288 zajmuje około 5,5 MB wolnej przestrzeni dyskowej. Jak łatwo obliczyć, obrazy zarejestrowane w ciągu sześciu godzin przez wszystkie kamery nie powinny przekroczyć objętości 1,6 GB.

Do karty dołączono oprogramowanie umożliwiające zarządzanie nagranymi na dysku twardym sekwencjami wideo. Każdy materiał jest opatrzony datą, godziną i nazwą kamery, za pomocą której był rejestrowany. Znalezienie fragmentu pokazującego widok pomieszczenia w dowolnym dniu i godzinie nie sprawia najmniejszej trudności. Alternatywnym rozwiązaniem, nie zajmującym wolnego miejsca na dysku twardym, jest wykorzystanie wyjścia wideo do nagrywania sekwencji filmowych bezpośrednio na taśmie VHS za pośrednictwem magnetowidu.

Urządzenie może posłużyć do zbudowania prostego systemu monitorującego pomieszczenia małych firm lub sklepów. Koszt zakupu peceta, karty Aver Security 6 Eyes i sześciu kamer jest niższy od ceny, jaką płaci się za instalację profesjonalnego systemu kamer przemysłowych.

Aver Security 6 Eyes
Złącze: PCI
Standardy wideo: NTSC, PAL
Maks. rozdzielczość nagrywania: 720×480 – NTSC, 720×576 – PAL
Wejścia wideo: 6 gniazd „chinch”
Wyjścia wideo: 1
Tryby zapisu danych: RGB 24-bit, RGB 16-bit, Motion JPEG, YUV 4:2:2
Gwarancja: 1 rok
Cena: 3200 zł
+ zapis rejestrowanego obrazu na dysku twardym
+ możliwość podłączenia magnetowidu i zapis obrazu na taśmie VHS
+ sprzętowa kompresja Motion JPEG
+ detekcja ruchu na obrazie rejestrowanym przez kamery
+ dołączony pakiet SDK
– sekwencyjne wyświetlanie obrazu po włączeniu wszystkich kamer
Producent: AverMedia, Tajwan, http://www.averm.com.tw/
Dostarczył: Proabit, Warszawa, tel.: (0-22) 654 76 65, faks: 654 76 74, e-mail: [email protected], http://www.proabit.com.pl/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.