W blasku GeForce’a

Karty graficzne z układami firm Nvidia i SiS: W blasku GeForce'a

W sprzedaży pojawiły się kolejne karty graficzne z procesorami firmy Nvidia. Leadtek WinFast GeForce 256 DDR jest ulepszoną wersją urządzenia opisywanego w CHIP-ie 3/2000 (s. 74), wyposażoną w pamięci typu DDR (Double Data Rate). Model ten podobnie jak inne urządzenia z chipsetem GeForce, prezentowane w tym zestawieniu – został przetestowany z nowszą wersją sterowników w stosunku do poprzednio używanej wersji 3.53. Porównując wyniki tej karty z rezultatami innych modeli na układzie Nvidia GeForce i pamięciami DDR (CHIP 2/2000, s. 84), można łatwo zauważyć gorsze rezultaty testów 3D Mark 99 Pro i 3DMark 2000, natomiast polepszyły się osiągi w grach Half-Life oraz Incoming. W aktualnych wersjach sterowników zostały zmienione procedury odpowiedzialne za obliczanie oświetlenia. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku kart MaxiGamer 3D Prophet i Microstar Power 3D. Ostatecznie jednak różnice w wydajności przy zastosowaniu nowych i starszych wersji sterowników wzajemnie się niwelują.

Karta Yuan 3D Extreme bazuje na ostatniej wersji procesora Nvidia Riva TNT2 Pro, produkowanego w technologii 0,22 mikrona. Zmniejszenie szerokości ścieżek pozwoliło na zwiększenie częstotliwości taktowania układu ze 125 do 143 MHz. Z ceną około 500 złotych karta ta może z powodzeniem konkurować z nieco szybszym Xentorem 32 (Riva TNT2 Ultra), droższym o ponad 200 zł.

Sercem karty WinFast VR300 jest układ SiS300, mający zgodnie z założeniami łączyć wydajność TNT2 z efektami zaimplementowanymi w G400 (środowisko- wy bump-mapping, czyli tzw. EMBM) oraz sprzętową akceleracją odtwarzania DVD. W rzeczywistości wydajność tego procesora jest zbliżona, a czasami nawet niższa od najsłabszych kart z układami Riva Vanta lub S3 Savage4. W testach nie udało się uaktywnić efektu EMBM. Również próbne testy wykonane aplikacją (Video2000) przeznaczoną do oceny możliwości karty graficznej pod kątem odtwarzania wideo, w tym DVD, nie wypadły zbyt pomyślnie. W porównaniu z jednostką wideo GeForce’a SiS300 gorzej wykonuje skalowanie obrazu, co istotnie odbija się na jego jakości. Niejako na pocieszenie do zestawu dołączono okulary ciekłokrystaliczne. W grach kompatybilnych z trybem Direct3D przy wsparciu ze strony sterowników można uzyskać „trójwymiarowy” obraz na ekranie monitora. Uaktywnienie „wirtualnej rzeczywistości” pociąga jednak za sobą spadek wydajności karty – średnio o 20%.

Dzięki bardzo dobrej wydajności karty z chipsetem GeForce (WinFast GeForce 256 DDR, MaxiGamer 3D Prophet i MSI Power 3D GeForce 256) znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu Top 10 POWER. Produkt firmy Yuan 3D Extreme Riva TNT2 Pro zasługuje na uwagę użytkowników, których nie stać na zakup wydajnej i drogiej karty graficznej. 3D Extreme jest tania i ma bardzo dobre osiągi – charakteryzuje się wysokim współczynnikiem możliwości do ceny (piąte miejsce w rankingu Top 10 ECONO).

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News